STS KOD PROMOCYJNY

Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew zakończyli sportową karierę

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSporty zimoweNatalia Kaliszek i Maksym Spodyriew zakończyli sportową karierę

W sobotę 16 lipca polska para łyżwiarzy figurowych Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew zakończyli karierę sportową. To spora niespodzianka, ponieważ decyzja naszych olimpijczyków została ogłoszona już na kilka miesięcy po ostatnich igrzyskach w Pekinie. Oznacza to, że w swoim ostatnim starcie w karierze Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew zajęli 17. miejsce na igrzyskach olimpijskich w rywalizacji par tanecznych. 

Dwa występy olimpijskie

Para taneczna Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew występowała razem od 2014 roku. W 2018 roku zadebiutowali oni na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu, gdzie zajęli 14. miejsce. Cztery lata później w Pekinie uplasowali się na 17. miejscu. Był to ich ostatnich start w zawodowej karierze, ponieważ niedane im było wziąć udziału w późniejszych mistrzostwach świata. Wszystko przez zakażenie koronawirusem. 

Międzynarodowe sukcesy

Przez lata wspólnych startów Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew byli najlepszym polskim duetem tanecznym i notowali międzynarodowe sukcesy w łyżwiarstwie figurowym. W turniejach rangi mistrzowskiej najlepszym ich wynikiem było 5. miejsce na Mistrzostwach Europy w 2019 roku. Dwa lata wcześniej zajęli 8. miejsce. Podczas Mistrzostw Świata 2019 zajęli 11. miejsce, co jest ich najlepszym wynikiem na tej imprezie. 

Ponadto stawali na podiach turniejów rozgrywanych w ramach Challenger Series, czyli bezpośredniego zaplecza łyżwiarskiej elity. Na koncie mają zwycięstwa w: Mentor Toruń Cup (cztery razy), CS Tallin Trophy, Bosphorus Cup oraz Santa Claus Cup. Do tego dołożyli wiele miejsc na podium. W zawodach rangi Grand Prix najwyżej byli na czwartym miejscu w prestiżowym Rostelecom Cup. Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew nie mieli sobie równych na krajowym podwórku. Odkąd zaczęli wspólne starty, za każdym razem zdobywali mistrzostwo Polski w parach tanecznych. To daje łącznie 8 tytułów. 

Wcześniej Natalia Kaliszek występowała w parach z Jarosławem Kubrakowem i Michałem Kaliszkiem. Największe sukcesy odnosiła jednak z Maksymem Spodyriewem. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Kalendarz turniejów WTA 2024. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2024? Jakie turnieje tenisowe odbędą się na całym świecie? W których wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Co zrobić, by...