Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew zakończyli sportową karierę

Strona głównaSporty zimoweNatalia Kaliszek i Maksym Spodyriew zakończyli sportową karierę

W sobotę 16 lipca polska para łyżwiarzy figurowych Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew zakończyli karierę sportową. To spora niespodzianka, ponieważ decyzja naszych olimpijczyków została ogłoszona już na kilka miesięcy po ostatnich igrzyskach w Pekinie. Oznacza to, że w swoim ostatnim starcie w karierze Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew zajęli 17. miejsce na igrzyskach olimpijskich w rywalizacji par tanecznych.

Dwa występy olimpijskie

Para taneczna Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew występowała razem od 2014 roku. W 2018 roku zadebiutowali oni na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu, gdzie zajęli 14. miejsce. Cztery lata później w Pekinie uplasowali się na 17. miejscu. Był to ich ostatnich start w zawodowej karierze, ponieważ niedane im było wziąć udziału w późniejszych mistrzostwach świata. Wszystko przez zakażenie koronawirusem.

Międzynarodowe sukcesy

Przez lata wspólnych startów Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew byli najlepszym polskim duetem tanecznym i notowali międzynarodowe sukcesy w łyżwiarstwie figurowym. W turniejach rangi mistrzowskiej najlepszym ich wynikiem było 5. miejsce na Mistrzostwach Europy w 2019 roku. Dwa lata wcześniej zajęli 8. miejsce. Podczas Mistrzostw Świata 2019 zajęli 11. miejsce, co jest ich najlepszym wynikiem na tej imprezie.

Ponadto stawali na podiach turniejów rozgrywanych w ramach Challenger Series, czyli bezpośredniego zaplecza łyżwiarskiej elity. Na koncie mają zwycięstwa w: Mentor Toruń Cup (cztery razy), CS Tallin Trophy, Bosphorus Cup oraz Santa Claus Cup. Do tego dołożyli wiele miejsc na podium. W zawodach rangi Grand Prix najwyżej byli na czwartym miejscu w prestiżowym Rostelecom Cup. Natalia Kaliszek i Maksym Spodyriew nie mieli sobie równych na krajowym podwórku. Odkąd zaczęli wspólne starty, za każdym razem zdobywali mistrzostwo Polski w parach tanecznych. To daje łącznie 8 tytułów.

Wcześniej Natalia Kaliszek występowała w parach z Jarosławem Kubrakowem i Michałem Kaliszkiem. Największe sukcesy odnosiła jednak z Maksymem Spodyriewem.