STS KOD PROMOCYJNY

Przerwana seria Kubackiego. Stoch pobił rekord Małysza

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSporty zimoweSkoki narciarskiePrzerwana seria Kubackiego. Stoch pobił rekord Małysza

W sobotnim konkursie Pucharu Świata w Sapporo została przerwana seria 10. z rzędu miejsc na podium Dawida Kubackiego. Ostatecznie lider klasyfikacji generalnej cyklu skończył zmagania na czwartym miejscu. W pierwszej dziesiątce oglądaliśmy jeszcze Kamila Stocha i Piotra Żyłę, a ten pierwszy pobił przy okazji rekord Adama Małysza i został najlepiej punktującym Polakiem w historii Pucharu Świata. 

Aleksander Zniszczoł na podium po pierwszej serii

Ponownie konkurs w Japonii rozgrywany był ze sporym udziałem wiatru, który często zmieniał kierunek i siłę. W związku z tym mieliśmy do czynienia z loteryjnym konkursie i nie brakowało w nim sensacyjnych wyników. Jednym z nich było wysokie trzecie miejsce Aleksandra Zniszczoła po pierwszej serii, w której skoczył aż 141 metrów. Na piątym miejscu plasował się Dawid Kubacki, na siódmym Kamil Stoch, a dopiero na 20. pozycji znajdował się Piotr Żyła. Nieoczekiwanie w drugiej serii konkursowej zabrakło trzeciego w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Słoweńca Anze Laniska, a także takich zawodników jak: Jan Hoerl (Austria), czy też Markus Eisenbichler (Niemcy). 

Kubacki czwarty w loteryjnym konkursie w Japonii

W drugiej serii konkursowej wspaniały atak przeprowadził Piotr Żyła, który po skoku na odległość 134 metrów przesunął się na dziewiąte miejsce. Niestety wysokiej pozycji nie utrzymał Aleksander Zniszczoł. Zgodnie z oczekiwaniami w drugiej serii spisał się znacznie słabiej i ostatecznie wylądował dopiero na 25. miejscu. Niewiele do podium zabrakło Dawidowi Kubackiemu, który zakończył konkurs na czwartej pozycji i przerwał passę 10. z rzędu miejsc na podium. W pierwszej dziesiątce znalazł się jeszcze Kamil Stoch, który skończył na ósmej lokacie. Konkurs wygrał Austriak Stefan Kraft, a podium uzupełnili Norweg Halvor Egner Granerud i Japończyk Ryoyu Kobayashi. 

Kamil Stoch pobił rekord Adama Małysza

Ósme miejsce Kamila Stocha w jego 400. występie w konkursie Pucharu Świata sprawiło, że wyprzedził on w klasyfikacji najlepiej punktujących Polaków w historii Adama Małysza i został samodzielnym liderem. Do tej pory w historii swoich występów Kamil Stoch uzbierał 13 077 punktów i będzie śrubował ten wynik. Adam Małysz w karierze zdobył 13 070 punktów. Co ciekawe, Kamil Stoch jest obecnie drugim najlepiej punktującym skoczkiem narciarskim w historii Pucharu Świata. Zdecydowanym liderem pozostaje Janne Ahonen. Fin w swojej karierze zgromadził aż 15 753 punkty i pobicie jest w tym momencie trudne do wyobrażenia. 

Dawid Kubacki wciąż liderem Pucharu Świata

Dawid Kubacki utrzymał pozycję lidera klasyfikacji generalnej Puchar Świata, choć Norweg Granerud odrobił do niego aż 30 punktów. Obecnie nasz najlepszy skoczek ma 1140 punktów. Granerud traci do niego 104, dlatego po wyjeździe z Japonii Polak utrzyma pozycję lidera cyklu. Trzeci Anze Lanisek traci do Dawida Kubackiego już 228 punktów. O godzinie 2 w nocy czasu polskiego z soboty na niedzielę zaplanowano trzeci z konkursów indywidualnych w Sapporo. Poprzedzą go kwalifikacje. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...