STS KOD PROMOCYJNY

Piotr Żyła na podium konkursu Pucharu Świata w Lahti. Austriak Stefan Kraft wygrał ze znaczną przewagą

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSporty zimoweSkoki narciarskiePiotr Żyła na podium konkursu Pucharu Świata w Lahti. Austriak Stefan Kraft...

Za nami pierwszy konkurs indywidualny Pucharu Świata w Lahti. W rywalizacji udział wzięło sześciu Polaków, z których zdecydowanie najlepiej spisał się Piotr Żyła. Doświadczony reprezentant Polski zajął ostatecznie trzecie miejsce. W finałowej serii oglądaliśmy także Dawida Kubackiego i Kamila Stocha. Niestety w drugiej serii zabrakło Kacpra Juroszka, Stefana Huli i Pawła Wąska. Zwycięzcą został Austriak Stefan Kraft, który o blisko 15 punktów wyprzedził drugiego w klasyfikacji Norwega Halvora Egnera Graneruda. 

Ulrich Wohlgenannt nieoczekiwanym liderem po pierwszej serii

Ze względu na warunki atmosferyczne organizatorzy konkursu w Lahti zdecydowali się o odwołaniu kwalifikacji. W konsekwencji na starcie pierwszej serii oglądaliśmy wszystkich zgłoszonych 68. zawodników, w tym 6. reprezentantów Polski. Jako pierwszy z biało-czerwonych na belce startowej pojawił się Kacper Juroszek, który uzyskał 115 metrów. Niewiele zabrakło mu do awansu do drugiej serii, ponieważ zajął 32. miejsce ze stratą jednego punktu do 30. Anze Semenicia ze Słowenii. Kolejnym z reprezentantów Polski był Stefan Hula, który skoczył zaledwie 102 metry i wylądował na 51. pozycji. Jeszcze słabiej poszło Pawłowi Wąskowi. Jego skok na 97,5 metra dał mu dopiero 59. miejsce. 

Zdecydowanie lepiej poszło trzem najbardziej utytułowanym Polakom. Dawid Kubacki zajmował 25. miejsce po pierwszej serii (120,5 m), Kamil Stoch 21. miejsce (118,5 m), a na 6. miejscu znajdował się Piotr Żyła po skoku na odległość 120,5 metra. Nieoczekiwanym liderem po pierwszej serii był Austriak Ulrich Wohlgenannt, a miejsce uzupełniali jego rodak Stefan Kraft i Niemiec Markus Eisenbichler. 

Piotr Żyła wskoczył na podium 

W drugiej serii bardzo dobry skok oddał Piotr Żyła, który uzyskał odległość 129,5 metra, co dało mu ostatecznie trzecie miejsce. Bardzo dobrze spisał się w drugiej serii także Dawid Kubacki, którego skok na 124,5 metra pozwolił mu przesunąć się w klasyfikacji na 13. miejsce. Nieco słabiej poszło Kamilowi Stochowi, który w drugiej serii skoczył 117 metrów i ostatecznie zajął 24. miejsce. Zwycięzcą zawodów był Stefan Kraft, który oddał najdłuższy skok konkursu na odległość 131 metrów. Drugie miejsce zajął obrońca Pucharu Świata Halvor Egner Granerud. Lider Pucharu Świata Niemiec Karl Geiger zakończył konkurs na 5. miejscu. Już w sobotę 26 lutego odbędzie się konkurs drużynowy. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...