STS KOD PROMOCYJNY

Powraca Puchar Świata w skokach narciarskich. Przed nami przedłużony weekend w Lahti

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSporty zimoweSkoki narciarskiePowraca Puchar Świata w skokach narciarskich. Przed nami przedłużony weekend w Lahti

Po przerwie spowodowanej Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi 2022 w Pekinie powraca Puchar Świata w skokach narciarskich. Po kilkutygodniowej przerwie skoczkowie wezmą udział w przedłużonym weekendzie skakania w fińskim Lahti, gdzie zostaną rozegrane trzy konkursy. Jeden z nich zostanie rozegrany w zamian za odwołany konkurs w japońskim Sapporo, który pierwotnie miał odbyć się 21 stycznia. Łącznie w Lahti rozegrane zostaną dwa konkursy indywidualne i konkurs drużynowy, w którym wystąpią Polacy. 

Sześciu reprezentantów na starcie

Na listach startowych znalazło się aż sześciu reprezentantów Polski, w tym uskrzydleni dobrym skakaniem w Pekinie Dawid Kubacki i Kamil Stoch. Ponadto w rywalizacji zobaczymy Piotra Żyłę Pawła Wąska, Stefana Hulę i Kacpra Juroszka. Dla tego ostatniego powołanie do kadry na Puchar Świata to nagroda za bardzo dobre występy w ostatnich konkursach Pucharu Kontynentalnego. Na starcie kwalifikacji do konkursów indywidualnych zobaczymy 68. zawodników. W sobotniej drużynówce wystartuje 9 reprezentacji. 

Polacy lubią skocznię w Lahti

Skocznia w Lahti jest lubiana przez polskich skoczków narciarskich. W 2003 roku Adam Małysz wygrał dwa konkursy indywidualne w Finlandii, a trzecie zwycięstwo dołożył cztery lata później. Ponadto jeszcze trzykrotnie stawał na podium. Trzy triumfy w Lahti ma na koncie także Kamil Stoch, który zwyciężał w latach: 2014, 2018 i 2019. Ponadto w drugim konkursie w 2014 roku zajął trzecie miejsce. 

Rywalizacja o Kryształową Kulę

Bardzo ciekawie zapowiada się rywalizacja o zwycięstwo w Pucharze Świata i Kryształową Kulę. Wydaje się, że o końcowy triumf powinni walczyć przede wszystkim Niemiec Karl Geiger i Japończyk Ryoyu Kobayashi. Pierwszy ma przewagę trzech punktów nad drugim. Na trzecim miejscu znajduje się Halvor Egner Granerud, który traci do Geigera 279 punktów. Tuż za nim znajduje się kolejny z Norwegów Marius Lindvik, który traci do lidera 286 punktów. 

Plan rywalizacji

Na piątek 25 lutego zaplanowano oficjalny trening, kwalifikacje oraz konkurs indywidualny. W sobotę 26 lutego ma zostać rozegrana sesja próbna i konkurs drużynowy. W niedzielę 27 lutego odbędą się kwalifikacje, a następnie konkurs indywidualny. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...

Polacy w Bundeslidze 22/23. Jak poradziła sobie liga bez Lewandowskiego?

Jeszcze do niedawna w Niemczech panowała jedna z najliczniejszych, polskich kolonii. Biało-czerwoni chętnie wybierają Niemcy jako kierunek swojej kariery, a nasi zachodni sąsiedzi z...