STS KOD PROMOCYJNY

Świetne loty Piotra Żyły. Polak na 5 miejscu w konkursie w Oberstdorfie

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSporty zimoweŚwietne loty Piotra Żyły. Polak na 5 miejscu w konkursie w Oberstdorfie

Pierwszy tegoroczny konkurs lotów narciarskich w niemieckim Oberstdorfie był bardzo udany dla Piotra Żyły. Polak oddał dwa dalekie skoki i ostatecznie skończył rywalizację na wysokim 5. miejscu. W drugiej serii poleciał zdecydowanie najdalej, a do podium stracił zaledwie 4 punkty (równowartość 3,5 metra w odległości). Nieco słabiej spisali się pozostali reprezentanci Polski. W drugiej serii oglądaliśmy jeszcze Kamila Stocha, Dawida Kubackiego, Jakuba Wolnego i Andrzej Stękałę. Na etapie kwalifikacji zmagania zakończył Aleksander Zniszczoł, a konkurs wygrał Austriak Stefan Kraft. 

Piotr Żyła jak za najlepszych czasów

Choć Piotr Żyła wielkim specjalistą od lotów narciarskich nigdy nie był, to jednak w Oberstdorfie spisał się kapitalnie. W pierwszym konkursie obecnego sezonu Pucharu Świata na skoczni mamuciej skończył rywalizację na 5. miejscu i może liczyć się w walce nawet o podium klasyfikacji małej kryształowej kuli. Piotr Żyła oddawał skoki na 223,5 metra oraz 228,5 metra. Ten drugi był najdłuższym lotem w drugiej serii konkursowej. Polakowi do podium zabrakło zaledwie czterech punktów. Przed Piotrem Żyłą po pierwszej serii był Kamil Stoch, jednak po słabszym skoku w drugiej serii spadł na 12. miejsce. Skakał kolejno 223 metry oraz 204 metry. 

Na 18. miejscu konkurs ukończył Dawid Kubacki, który skakał 213,5 metra oraz 209 metrów. Pod koniec trzydziestki uplasowało się jeszcze dwóch Polaków. Na 25. miejscu skończył Jakub Wolny, a na 26. Andrzej Stękała, który w konkursie skakał w kombinezonie pożyczonym od Dawida Kubackiego, ponieważ swojego sprzętu na zawody zapomniał. O sporym pechu może mówić Aleksander Zniszczoł, który zakończył konkurs na 32. pozycji i zabrakło mu 3,1 punktu do awansu do drugiej serii. Największą sensacją było odpadnięcie w kwalifikacjach Norwega Halvora Egnera Graneruda. 

Konkurs dla Stefana Krafta

Pierwszy konkurs w Oberstdorfie z niewielką przewagą wygrał Austriak Stefan Kraft. Tuż za nim uplasował się Słoweniec Ziga Jelar, a na najniższym stopniu podium znalazł się kolejny ze Słoweńców Timi Zajc. Z perspektywy Pucharu Świata ważne rozstrzygnięcia miały miejsce na nieco dalszych miejscach. Niemiec Karl Geiger był na 9. miejscu, a Japończyk Ryoyu Kobayashi na 10. miejscu. Reprezentant Japonii pozostaje liderem Pucharu Świata. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...