STS KOD PROMOCYJNY

Monika Soćko mistrzynią Europy w szachach klasycznych. Wielki sukces Polki

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSzachyMonika Soćko mistrzynią Europy w szachach klasycznych. Wielki sukces Polki

Monika Soćko wywalczyła duży sukces i została mistrzynią Europy kobiet w szachach klasycznych. Jednocześnie została pierwszą Polką w historii, która sięgnęła po taki sukces. Tegoroczne zmagania rozegrano w czeskiej Pradze. Polka przystępowała do zawodów jako rozstawiona z numerem 7. i nie była główną faworytką do medalu. Ostatecznie w całym turnieju nie zaznała porażki. W zdobyciu złota pomogła jej Aleksandra Malcewska, która w ostatnim starciu odebrała punkt Gunnay Mammadzade z Azerbejdżanu.

Największy sukces w karierze

Dla Moniki Soćko to największy sukces w karierze. Doświadczona 44-letnia szachistka miała już na koncie brązowy medal z Mistrzostw Europy 2010 w Rijece. Tym razem poszło jej zdecydowanie lepiej i wywalczyła złoto. W swoim dorobku reprezentantka Polski ma także osiem tytułów najlepszej szachistki w naszym kraju. 

Jak Soćko zdobyła złoto?

Polska arcymistrzyni rozpoczęła zmagania od zwycięstwa z Honoratą Kucharską i remisu z Michaliną Rudzińską. Następnie zanotowała kapitalną serię czterech zwycięstw z rzędu, gdzie w pokonanym polu pozostawiła m.in. Elinę Danielian z Armenii, która broniła tytułu. Niezwykle cenne zwycięstwo odniosła także w 8. rundzie, gdzie pokonała Gunnay Mammadzade z Azerbejdżanu. Dzięki temu postawiła się w dobrej sytuacji przed finiszem. Dwie ostatnie rundy to remisy, dzięki którym Monika Soćko zapewniła sobie medal Mistrzostw Europy. 

O tym, że będzie to złoty krążek, zadecydował ostatni mecz Gunnay Mammadzade z 20-letnią reprezentantką Polski Alekasndrą Malcewską. Urodzona w Rosji Malcewska reprezentuje Polskę dopiero od maja 2022 roku, jednak już teraz można uznać, że będzie cennym wzmocnieniem. Zremisowała z faworytką i zapewniła złoto swojej koleżance z kadry. Sama Malcewska zakończyła zmagania na 5. miejscu z takim samym bilansem punktowym jak druga i trzecia w klasyfikacji. Ostatecznie o przegraniu medalu zadecydował gorszy bilans tie-breaków. Srebrny medal zdobyła Gunnay Mammadzade, a brązowy kolejna z Azerek Ulviyya Fataliyeva. Oliwia Kiołbasa przed rokiem wywalczyła brąz, a tym razem została sklasyfikowana na 26. miejscu. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...

Kalendarz turniejów WTA 2024. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2024? Jakie turnieje tenisowe odbędą się na całym świecie? W których wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Co zrobić, by...