Monika Soćko mistrzynią Europy w szachach klasycznych. Wielki sukces Polki

Strona głównaSzachyMonika Soćko mistrzynią Europy w szachach klasycznych. Wielki sukces Polki

Monika Soćko wywalczyła duży sukces i została mistrzynią Europy kobiet w szachach klasycznych. Jednocześnie została pierwszą Polką w historii, która sięgnęła po taki sukces. Tegoroczne zmagania rozegrano w czeskiej Pradze. Polka przystępowała do zawodów jako rozstawiona z numerem 7. i nie była główną faworytką do medalu. Ostatecznie w całym turnieju nie zaznała porażki. W zdobyciu złota pomogła jej Aleksandra Malcewska, która w ostatnim starciu odebrała punkt Gunnay Mammadzade z Azerbejdżanu.

Największy sukces w karierze

Dla Moniki Soćko to największy sukces w karierze. Doświadczona 44-letnia szachistka miała już na koncie brązowy medal z Mistrzostw Europy 2010 w Rijece. Tym razem poszło jej zdecydowanie lepiej i wywalczyła złoto. W swoim dorobku reprezentantka Polski ma także osiem tytułów najlepszej szachistki w naszym kraju. 

Jak Soćko zdobyła złoto?

Polska arcymistrzyni rozpoczęła zmagania od zwycięstwa z Honoratą Kucharską i remisu z Michaliną Rudzińską. Następnie zanotowała kapitalną serię czterech zwycięstw z rzędu, gdzie w pokonanym polu pozostawiła m.in. Elinę Danielian z Armenii, która broniła tytułu. Niezwykle cenne zwycięstwo odniosła także w 8. rundzie, gdzie pokonała Gunnay Mammadzade z Azerbejdżanu. Dzięki temu postawiła się w dobrej sytuacji przed finiszem. Dwie ostatnie rundy to remisy, dzięki którym Monika Soćko zapewniła sobie medal Mistrzostw Europy. 

O tym, że będzie to złoty krążek, zadecydował ostatni mecz Gunnay Mammadzade z 20-letnią reprezentantką Polski Alekasndrą Malcewską. Urodzona w Rosji Malcewska reprezentuje Polskę dopiero od maja 2022 roku, jednak już teraz można uznać, że będzie cennym wzmocnieniem. Zremisowała z faworytką i zapewniła złoto swojej koleżance z kadry. Sama Malcewska zakończyła zmagania na 5. miejscu z takim samym bilansem punktowym jak druga i trzecia w klasyfikacji. Ostatecznie o przegraniu medalu zadecydował gorszy bilans tie-breaków. Srebrny medal zdobyła Gunnay Mammadzade, a brązowy kolejna z Azerek Ulviyya Fataliyeva. Oliwia Kiołbasa przed rokiem wywalczyła brąz, a tym razem została sklasyfikowana na 26. miejscu. 

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Kalendarz turniejów WTA 2023. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2023? Jakie turniej tenisowe odbędą się w Polsce? W których z nich wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Kiedy zagra...

Lekkoatletyka 2023. Terminarz najważniejszych wydarzeń w bieżącym roku

Reprezentanci Polski w lekkoatletyce od lat należą do ścisłej światowej czołówki. Z każdej imprezy międzynarodowej wracamy z medalami i podobnie jest w 2023 roku....