STS KOD PROMOCYJNY

Oliwia Kiołbasa wicemistrzynią Europy w szachach. Brąz Aleksandry Malcewskiej

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSzachyOliwia Kiołbasa wicemistrzynią Europy w szachach. Brąz Aleksandry Malcewskiej

Dwie Polki stanęły na podium mistrzostw Europy w szachach rozgrywanych w Petrovacu w Czarnogórze. Wicemistrzynią została Oliwia Kiołbasa, a brąz wywalczyła Aleksandra Malcewska. To duży sukces polskich szachów. Po 7 z 11 rund na podium była też Monika Soćko, jednak obrończyni tytułu sprzed roku przytrafiły się później dwie porażki i spadła na 16. miejsce. Mistrzynią Europy została Meri Arabidze z Gruzji. 

Drugi medal mistrzostw Europy w karierze Oliwii Kiołbasy 

Od początku zmagań w czarnogórskim Petrovacu Oliwia Kiołbasa spisywała się bardzo dobrze. Po 7 z 11 rund była na prowadzeniu i potwierdzała, że przyjechała walczyć o medal. Ostatecznie 22-letnia Polka zakończyła zmagania z dorobkiem siedmiu zwycięstw, trzech remisów i porażki. Dało jej to srebrny medal mistrzostw Europy, co jest jej największym sukcesem w karierze. Dwa lata temu w Jassy w Rumunii wywalczyła brąz. Zawodniczka zespołu Minutor Energa Gwiazda Bydgoszcz startowała w turnieju jako rozstawiona z numerem 15. W turnieju w Czarnogórze została sklasyfikowana za Meri Arabidze z Gruzji.

Brąz dla Aleksandry Malcewskiej 

Zaledwie 20-letnia Aleksandra Malcewska barw reprezentacji Polski broni dopiero od maja ubiegłego roku. Urodziła się w Rosji, jednak od jakiegoś czasu żyje w Polsce. Bardzo długo pozostawała w walce o tytuł, jednak w 10. rundzie przegrała ze świetnie dysponowaną Kiołbasę. Na koniec turnieju wygrała z Eliną Danielian z Armenii i utrzymała trzecie miejsce. Kilka miesięcy temu w grudniu sięgnęła po wicemistrzostwo Europy w szachach błyskawicznych. W Petrovacu wywalczyła osiem punktów. 

Dobre występy pozostałych biało-czerwonych 

Z dobrej strony pokazały się również inne reprezentantki Polski. Bardzo długo na podium znajdowała się Monika Soćko, jednak słabsza końcówka sprawiła, że obrończyni tytułu zajęła 16. miejsce. Na wysokiej szóstej pozycji została sklasyfikowana Klaudia Kulon. Karina Cyfka wywalczyła 13. pozycję. Ponadto w zmaganiach oglądaliśmy jeszcze: Alicję Śliwicką (23. miejsce), Annę Kubicką (33.) i Michalinę Rudzińską (35.)

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Polacy w Premier League. Jak biało-czerwoni grali lidze angielskiej 23/24?

Premier League jest uważana za najbardziej elitarne rozgrywki ligowe na świecie. Znajduje się tam kilku zawodników reprezentujących biało-czerwone barwy narodowe, jednak niewielu z nich...

Stoch vs Małysz, czyli królewski pojedynek największych polskich skoczków

Mówisz skoki narciarskie, myślisz Małysz…, Stoch…, no właśnie, który z nich był lepszy? Który odniósł więcej sukcesów? A może obu skoczków po prostu nie...