Oliwia Kiołbasa wicemistrzynią Europy w szachach. Brąz Aleksandry Malcewskiej

Strona głównaSzachyOliwia Kiołbasa wicemistrzynią Europy w szachach. Brąz Aleksandry Malcewskiej

Dwie Polki stanęły na podium mistrzostw Europy w szachach rozgrywanych w Petrovacu w Czarnogórze. Wicemistrzynią została Oliwia Kiołbasa, a brąz wywalczyła Aleksandra Malcewska. To duży sukces polskich szachów. Po 7 z 11 rund na podium była też Monika Soćko, jednak obrończyni tytułu sprzed roku przytrafiły się później dwie porażki i spadła na 16. miejsce. Mistrzynią Europy została Meri Arabidze z Gruzji.

Drugi medal mistrzostw Europy w karierze Oliwii Kiołbasy

Od początku zmagań w czarnogórskim Petrovacu Oliwia Kiołbasa spisywała się bardzo dobrze. Po 7 z 11 rund była na prowadzeniu i potwierdzała, że przyjechała walczyć o medal. Ostatecznie 22-letnia Polka zakończyła zmagania z dorobkiem siedmiu zwycięstw, trzech remisów i porażki. Dało jej to srebrny medal mistrzostw Europy, co jest jej największym sukcesem w karierze. Dwa lata temu w Jassy w Rumunii wywalczyła brąz. Zawodniczka zespołu Minutor Energa Gwiazda Bydgoszcz startowała w turnieju jako rozstawiona z numerem 15. W turnieju w Czarnogórze została sklasyfikowana za Meri Arabidze z Gruzji.

Brąz dla Aleksandry Malcewskiej

Zaledwie 20-letnia Aleksandra Malcewska barw reprezentacji Polski broni dopiero od maja ubiegłego roku. Urodziła się w Rosji, jednak od jakiegoś czasu żyje w Polsce. Bardzo długo pozostawała w walce o tytuł, jednak w 10. rundzie przegrała ze świetnie dysponowaną Kiołbasę. Na koniec turnieju wygrała z Eliną Danielian z Armenii i utrzymała trzecie miejsce. Kilka miesięcy temu w grudniu sięgnęła po wicemistrzostwo Europy w szachach błyskawicznych. W Petrovacu wywalczyła osiem punktów.

Dobre występy pozostałych biało-czerwonych

Z dobrej strony pokazały się również inne reprezentantki Polski. Bardzo długo na podium znajdowała się Monika Soćko, jednak słabsza końcówka sprawiła, że obrończyni tytułu zajęła 16. miejsce. Na wysokiej szóstej pozycji została sklasyfikowana Klaudia Kulon. Karina Cyfka wywalczyła 13. pozycję. Ponadto w zmaganiach oglądaliśmy jeszcze: Alicję Śliwicką (23. miejsce), Annę Kubicką (33.) i Michalinę Rudzińską (35.)