STS KOD PROMOCYJNY

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki ze srebrem Pucharu Świata w Hyeres

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaŻeglarstwoDominik Buksak i Szymon Wierzbicki ze srebrem Pucharu Świata w Hyeres

Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki znakomicie zaprezentowali się w zawodach Pucharu Świata w żeglarstwie, które odbyły się w Hyeres we Francji. Biało-czerwoni od początku spisywali się bardzo świetnie i zakończyli zmagania na drugim miejscu. Wywalczyli srebrne medale w klasie 49er. Blisko podium w klasie iQFoil był Paweł Tarnowski, który zajął czwarte miejsce. W równolegle rozgrywanych regatach Last Chance Regatta biało-czerwoni wywalczyli trzy kwalifikacje olimpijskie.

Srebrny medal Pucharu Świata dla Buksaka i Wierzbickiego

We francuskim Hyeres rozgrywano równolegle zawody Pucharu Świata dla zawodników z kwalifikacją olimpijską oraz regaty Last Chance Regatta, w których walka toczyła się o przepustkę na igrzyska. W Pucharze Świata najlepiej z Polaków spisali się Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki (AZS AWFiS Gdańsk / AZS Poznań). Nasi wicemistrzowie Europy w klasie 49er potwierdzili wysokie umiejętności i świetne zgranie. Od początku plasowali się w ścisłej czołówce klasyfikacji. 

Przed wyścigiem medalowym byli na drugim miejscu. Ostatecznie z powodu trudnych warunków atmosferycznych i sztormu, wyścigi medalowe zostały odwołane. Uwzględniono klasyfikację po biegach eliminacyjnych, dzięki czemu Dominik Buksak i Szymon Wierzbicki wrócą do Polski ze srebrnymi medalami. Regaty w ich klasie wygrali Hiszpanie Diego Botin i Florian Trittel. Na siódmym miejscu finiszowali Mikołaj Staniul i Jakub Sztorch (AZS AWFiS Gdańsk/PGE Sailing Team Poland), a na ósmym Łukasz Przybytek i Jacek Piasecki (AZS AWFiS Gdańsk).

W klasie iQFoil blisko medalu był nasz wicemistrz świata Paweł Tarnowski (Sopocki Klub Żeglarski). Ostatecznie został sklasyfikowany na czwartym miejscu i nie powtórzył wygranej sprzed trzech tygodni z Majorki. W tej samej klasie wśród pań dziesiąte miejsce zajęła Maja Dziarnowska (Sopocki Klub Żeglarski / PGE Sailing Team Poland).

Trzy kwalifikacje olimpijskie biało-czerwonych 

Sporo powodów do radości dali nam również Polacy rywalizujący w Last Chance Regatta w Hyeres. Biało-czerwoni wywalczyli trzy kwalifikacje olimpijskie w klasach: Formula Kite kobiet, Formula Kite mężczyzn i 49erFX. To kwalifikacje dla kraju, a nie imienne. W klasie 49erFX po złoto w regatach sięgnęły Aleksandra Melzacka i Sandra Jankowiak (YKP Gdynia / AZS Poznań), a drugie miejsce zajęły Gabriela Czapska i Hanna Rajchert (Spójnia Warszawa). Wśród mężczyzn w Formule Kite srebro zdobył Maks Żakowski (AZS Poznań), a brąz Jan Marciniak (Aqua Włocławek). Wśród pań po srebro sięgnęła Julia Damasiewicz (AZS Poznań), a po brąz Izabela Satrjan (UKŻ Wiking Toruń). 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...