STS KOD PROMOCYJNY

Andrzej Szczechowicz – z Pucharu Kontynentalnego wprost na Igrzyska w Pekinie

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaZimowe Igrzyska OlimpijskieAndrzej Szczechowicz - z Pucharu Kontynentalnego wprost na Igrzyska w Pekinie

Kombinator norweski Andrzej Szczechowicz już szykuje się do udziału w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Na co stać Polaka, który na co dzień rywalizuje w zawodach Pucharu Kontynentalnego? Kto będzie faworytem rywalizacji kombinatorów norweskich?

Polak po próbie przedolimpijskiej

Andrzej Szczechowicz rywalizuje w zawodach drugiej kategorii, czyli w Pucharze Kontynentalnym. Na początku grudnia miał okazje rywalizować na olimpijskich obiektach w chińskim Zhangjiakou, gdzie w lutym najlepsi kombinatorzy norwescy na świecie powalczą o medale. 

Zdaniem polskiego sportowca skocznie w Chinach bardzo przypominają te znane w Planicy, dlatego nie powinny sprawiać problemu światowej czołówce. Podczas próby przedolimpijskiej Szczechowicz zajął 14. miejsce, jednak należy pamiętać o tym, że nie wystartowali tam najlepsi na świecie, którzy na co dzień występują w zawodach Pucharu Świata. 

Olimpijski debiut

Udział w Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie będzie dla Andrzeja Szczechowicza szansą na debiut olimpijski. Zawodnik wywalczył sobie pełnoprawną kwalifikację do udziału w dwóch konkurencjach indywidualnych i tylko kataklizm lub kontuzja, mogłyby przekreślić jego marzenia. 

Do Chin uda się przede wszystkim po naukę i raczej nie ma szans na włączenie się do walki o czołowe lokaty. Sam udział będzie wielkim przeżyciem, a gdyby wywalczył miejsce w pierwszej 30. i rywalizował na zbliżonym poziomie do Szczepana Kupczaka, to będzie to jego spory sukces. Póki co 21-letni kombinator norweski wciąż pozostaje w cieniu starszego kolegi z reprezentacji. 

Spokojny początek sezonu w Pucharze Kontynentalnym

Andrzej Szczechowicz zaliczył spokojny początek sezonu w Pucharze Kontynentalnym. Po kilku startach zajmuje 20. miejsce w klasyfikacji generalnej i jest drugim Polakiem w hierarchii trenera Tomisława Tajnera. Pierwsze miejsce od kilku lat zajmuje Szczepan Kupczak, który na co dzień startuje w zawodach Pucharu Świata. 

W ubiegłym sezonie Andrzej Szczechowicz zajął dopiero 57. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego, więc w tym sezonie już widać progres. Skoczek już teraz ma koncie więcej punktów niż przed rokiem. Jak to przełoży się na jego starty na obiektach olimpijskich w Pekinie?

Kto powalczy o medale na ZIO 2022?

Polacy raczej nie mają żadnych szans na włączenie się do walki o czołowe lokaty. Oczy kibiców będą zwrócone przede wszystkim na reprezentantów Niemiec, którzy od lat dominują w rywalizacji kombinatorów norweskich. Wysoko oceniane są szanse na medal takich sportowców jak: Manuel Faisst, Johannes Rydzek, Eric Frenzel i Terence Weber. Oprócz Niemców warto zwrócić uwagę na będącego w znakomitej formie Norwega Jarla Magnusa Riibera oraz Mario Seilda i Johannesa Lampartera (Austria), Akito Watabe i Ryotę Yamamoto (Japonia) oraz Jensa Luraasa Oftebro (Norwegia). 

Konkursy indywidualne zostaną rozegrane 9 i 15 lutego. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...