STS KOD PROMOCYJNY

Andżelika Wójcik z nadziejami na medal olimpijski. Powalczy w sprincie na 500 metrów

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaZimowe Igrzyska OlimpijskieAndżelika Wójcik z nadziejami na medal olimpijski. Powalczy w sprincie na 500...

Andżelika Wójcik to prawdziwe objawienie minionego sezonu Pucharu Świata w łyżwiarstwie szybkim. Niedawno odniosła spektakularne zwycięstwo w zawodach Pucharu Świata, na które Polska czekała już wiele lat. Forma panczenistki idzie w górę i na torze w Pekinie może powalczyć o olimpijski medal. 

Upragnione zwycięstwo w Pucharze Świata

Pochodząca z Lubina 25-letnia Andżelika Wójcik znakomicie spisywała się w tym sezonie Pucharu Świata. Podczas biegu na 500 metrów w Salt Lake City wygrała swoje pierwsze zawody Pucharu Świata, co było pierwszym takim sukcesem dla Polski od wielu lat. Indywidualne zwycięstwo w Stanach oraz równa jazda przez cały sezon sprawiły, że Andżelika Wójcik zajęła 5. miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata i należy ją na poważnie brać pod uwagę w gronie faworytek do medalu w Pekinie. 

Rekordzistka Polski na 500 i 1000 metrów

Ostatnie tygodnie to znakomita forma polskiej panczenistki, która w grudniu ustanowiła nowe rekordy polski na dystansie 500 i 1000 metrów. Obecnie należą do niej 2 najlepsze wyniki na 500 metrów w historii polskich startów, ponieważ najpierw pobiła obowiązujący rekord, a następnie go poprawiła. Aktualnie wynosi on 36,77 sekundy. 

W grudniu w Salt Lake City pobiła także rekord polski na 1000 metrów i wynosi on teraz 1:14,09. Od lat Andżelika Wójcik należy do czołowych sprinterek w Polsce, jednak obecny sezon to prawdziwa eksplozja jej talentu, dlatego liczymy na historyczny sukces Polki podczas zbliżających się Igrzysk Olimpijskich w Pekinie. 

Szanse medalowe w biegach indywidualnych 

Polka zapewniła sobie prawo startu na swoim koronnym dystansie 500 metrów oraz na 1000 metrów. Zdecydowanie większe szanse bukmacherzy dają jej na krótszym dystansie, gdzie należy do grona kilku najlepszych zawodniczek świata. Poza Andżeliką Wójcik w gronie faworytek wyścigu na 500 metrów wymieniane są takie panczenistki jak: Erin Jackson (USA), Angelina Golikova i Olga Fatkulina (Rosja), Nao Kodaira (Japonia), Ruining Tian (Chiny) i kolejna z reprezentantek Polski Kaja Ziomek. 

Nieco niżej oceniane są szanse Andżeliki Wójcik w biegu na 1000 metrów. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w tej konkurencji zajęła 11. miejsce. Na tym dystansie powinny liczyć się przede wszystkim wspomniane Golikova i Kodaira, a także Brittany Bowe (USA), Miho Takagi (Japonia), Daria Kachanova i Elizaveta Golubeva (Rosja) oraz Qishi Li (Chiny). 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Kalendarz turniejów WTA 2024. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2024? Jakie turnieje tenisowe odbędą się na całym świecie? W których wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Co zrobić, by...