Łyżwiarstwo szybkie: Bieg masowy mężczyzn z udziałem Artura Janickiego

Strona głównaZimowe Igrzyska OlimpijskieŁyżwiarstwo szybkie: Bieg masowy mężczyzn z udziałem Artura Janickiego

Artur Janicki wywalczył kwalifikację olimpijską w biegu masowym. Czy swoim startem w Pekinie nawiąże do sukcesu z ostatnich Mistrzostw Świata, gdzie zajął 6. miejsce?

Po powtórzenie wyniku z Salt Lake City

Dla 22-letniego Polaka start na najbliższych Zimowych Igrzyskach Olimpijskich będzie sporym wydarzeniem i okazją do olimpijskiego debiutu. W tym sezonie Artur Janicki jeździ równo, jednak brakuje mu spektakularnych występów, którymi nawiązałby do swojego największego sukcesu w dotychczasowej karierze. 

Podczas Mistrzostw Świata w Salt Lake City w 2020 roku ukończył rywalizację w biegu masowym na 6. miejscu, co było sporą niespodzianką. Wówczas był to najlepszy wynik polskich panczenów na tej imprezie mistrzowskiej. Czy w lutym w Pekinie stać go na podobny wynik?

Solidnie, ale bez fajerwerków

To kolejny bardzo solidny sezon w wykonaniu Artura Janickiego. Póki co sklasyfikowany jest na 20. miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w biegu masowym mężczyzn. Zeszły sezon ukończył na 18. pozycji, więc forma w ostatnich latach jest bardzo wyrównana. Najlepszy start tej zimy to 7. miejsce w wyścigu rozgrywanym na szybkim torze w Calgary. To pokazuje, że w pojedynczych wyścigach Artura Janickiego stać na sprawienie niespodzianki i awans do pierwszej 10. Podobny wynik na nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich należałoby uznać za spory sukces Polaka. Ma na to szanse. 

Artur Janicki poza gronem faworytów do medalu 

Oczywiście aktualne wyniki i dyspozycja Artura Janickiego nie stawiają go w roli jednego z faworytów do zdobycia medalu w biegu masowym na Igrzyskach w Pekinie. Każdy wynik powyżej 10. miejsca będzie ogromnym sukcesem 22-letniego Polaka. W wyścigu udział weźmie także weteran Zbigniew Bródka, który w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata jest jedno miejsce przed Janickim. 

Do ścisłego grona kandydatów do walki o medal w biegu masowym zalicza się takich panczenistów jak: Bart Swings (Belgia), Ruslan Zakharov (Rosja), Andrea Giovannini (Włochy), Jaweon Chung i Seung-Hoon Lee (Korea Południowa), Ian Quinn i Joey Mantia (USA) oraz Livio Wenger (Szwajcaria). Oczywiście wyścigi olimpijskie rządzą się swoimi prawami i niewykluczone, że będziemy w nich świadkami sporych niespodzianek. Może o taką pokusi się też Artur Janicki.  

Bieg masowy mężczyzn zostanie rozegrany 19 lutego. 

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Polubienia prawdę powiedzą? Ranking polskich klubów sportowych w mediach społecznościowych

Wielkość klubu można mierzyć pod kątem budżetu, sukcesów, frekwencji, czy też rzeszy kibiców na portalach społecznościowych. Przeanalizowaliśmy media społecznościowe polskich drużyn, by stworzyć ranking...

Jan Habdas brązowym medalistą Mistrzostw Świata Juniorów w skokach narciarskich

Reprezentant Polski 19-letni Jan Habdas zdobył brązowy medal Mistrzostw Świata Juniorów w skokach narciarskich, które odbywają się w kanadyjskim Whistler. Zawodnik, który w tym...