STS KOD PROMOCYJNY

O co powalczy debiutujący na Igrzyskach Olimpijskich Damian Żurek?

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaZimowe Igrzyska OlimpijskieO co powalczy debiutujący na Igrzyskach Olimpijskich Damian Żurek?

Dla panczenisty Damiana Żurka start w zbliżających się Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2022 w Pekinie będzie absolutnym debiutem na imprezie tej rangi. Młody Polak w tym sezonie jeździ coraz lepiej i do Pekinu wybierze się po osiągnięcie dobrego rezultatu. Miejsce w czołowej 15. poszczególnych wyścigów należałoby uznać za jego spory sukces. 

Olimpijski pierwszy raz

Damian Żurek wywalczył kwalifikacje olimpijskie na dystansach 500 i 1000 metrów i będzie mógł wystartować w obu konkurencjach. Zawodnik ten po raz pierwszy zaprezentuje się na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, dlatego podczas startu będą towarzyszyły mu spore emocje. Jeżeli sobie z nimi poradzi, to stać go na bardzo dobry wynik. 

W obecnym sezonie plasował się już w pierwszej 10. Pucharu Świata w wyścigu na 500 metrów. Nieco niżej oceniane są szanse Polaka na dystansie 1000 metrów, jednak każda pozycja w pierwszej 20. powinna być uznana za jego sukces. Start na najbliższych Igrzyskach będzie dla Damiana Żurka cenną lekcją na przyszłość, a 22-letni panczenista może jeszcze nie raz pojechać na Igrzyska. 

Solidne starty i dobry sezon Żurka

Póki co Damian Żurek może zaliczyć obecny sezon do udanych. W ostatnim starcie w Calgary Polak zajął 10. miejsce. Przy okazji poprawił swój rekord życiowy, który obecnie wynosi 34,295 sekundy. Regularna jazda w tym sezonie i solidne starty Żurka sprawiają, że plasuje się on obecnie na 15. miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata na dystansie 500 metrów. 

Nieco niższą pozycję zajmuje w konkurencji wyścigu mężczyzn na 1000 metrów, gdzie, póki co jest 26. w klasyfikacji generalnej. Jednocześnie jest to drugi najlepszy polski panczenista na tym dystansie, a tylko jedno miejsce przed nim znajduje się rekordzista Polski Piotr Michalski. Ze startu na start Damian Żurek poprawia swoje rezultaty w obecnym sezonie, co można potraktować jako prognozę dobrego wyniku w Pekinie. 

Kto powalczy o medale w panczenach na 500 i 1000 metrów mężczyzn?

Damian Żurek ma małe szanse na włączenie się do walki o czołowe lokaty podczas wyścigów na 500 i 1000 metrów na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie. Zdecydowanie wyżej oceniane są szanse sprinterów Piotra Michalskiego i Marka Kani, jednak oni także nie należą do głównych pretendentów do tytułu. 

Na dystansie 500 metrów najlepsi w tym sezonie Pucharu Świata są: Lurent Dubreuil (Kanada), Wataru Morishige, Tatsuya Shinhama i Yuma Murakami (Japonia) oraz Artem Arefyev i Viktor Mushtakov (Rosja). Na 1000 metrów spodziewamy się zaciętej rywalizacji Holendrów Thomasa Krol, Kjelda Nuisa, Heina Otterspeera, Chińczyka Zhonhyana Ninga i Norwega Havarda Holmefjorda Lorentzena. To oni powinni mieć najwyższe notowania u bukmacherów. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...