Reprezentantka Polski Jekaterina Kurakowa wystartuje w rywalizacji solistek. Na co stać tę młodą łyżwiarkę figurową?

Strona głównaZimowe Igrzyska OlimpijskieReprezentantka Polski Jekaterina Kurakowa wystartuje w rywalizacji solistek. Na co stać tę...

Jekaterina Kurakowa to Rosjanka, która od kilku lat występuje w reprezentacji Polski. Ta 19-letnia łyżwiarka figurowa zakwalifikowała się na Igrzyskach Olimpijskie i wystąpi w rywalizacji najlepszych solistek na świecie. Na co stać młodą reprezentantkę Polski i kto znajduje się w gronie faworytek w tej konkurencji?

Drugie miejsce w Nebelhorm Trophy przepustką do Pekinu

Polska zawodniczka kwalifikację do udziału w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich uzyskała w turnieju Nebelhorm Trophy, który odbył się we wrześniu w niemieckim Oberstdorfie. Tam nasza łyżwiarka figurowa zajęła wysokie 2. miejsce, co jest jej najlepszym tegorocznym rezultatem. 

Awans na Igrzyska to spory sukces Kurakowej, które wciąż może rywalizować z juniorami. Mimo młodego wieku jest to już doświadczona łyżwiarka, która zna smak rywalizacji z najlepszymi seniorkami na świecie. Tylko w tym roku stawała trzykrotnie na podium zawodów rangi Challanger Series. Poza wspominanym sukcesem w Nebelhorm zajęła także 2. miejsce w Lombardia Trophy i 3. miejsce w Warsaw Cup. 

Trzykrotna mistrzyni Polski

Jekaterina Kurakowa to trzykrotna z rzędu Mistrzyni Polski w latach 2019-2021. Od kilku lat to najlepsza reprezentantka Polski, która ma szanse na dobry wynik w nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich. Nie jest stawiana w roli faworytki do medalu, jednak miejsce w granicach pierwszej 15. może być w jej zasięgu. W rywalizacji udział weźmie 30 najlepszych solistek na świecie. 

Młoda łyżwiarka ma również doświadczenie w startach na Mistrzostwach Świata i Mistrzostwach Europy. Na mistrzostwach Starego Kontynentu w 2020 roku zajęła 10. miejsce, a na tegorocznych Mistrzostwach Świata ukończyła rywalizację na 32. pozycji. Ten ostatni wynik na pewno poprawi w Pekinie, gdzie wystartuje tylko 30 zawodniczek. 

Kto włączy się do walki o medale w zawodach solistek?

Ostatnie Mistrzostwa Świata zostały zdominowane przez solistki z Rosji. Zawodniczki z tego kraju zajęły wszystkie miejsca na podium i to one w Pekinie również powinny być głównymi kandydatkami do medali. Mistrzynią świata została Anna Szczerbakowa, a kolejne miejsca zajęły Jelizaweta Tuktamyszewa i Aleksandra Trusowa. Oprócz nich w gronie faworytek wymienia się takie łyżwiarki figurowe jak: Karen Chen i Bradie Tennell (USA), Loena Hendrickx (Belgia), Rika Khira i Kaori Sakamoto (Japonia), Olha Mikutina (Austria) oraz Lee Hae-In i Kim Ye-lim (Korea Południowa). 

Finał zawodów solistek rozegrany zostanie 17 lutego, a wcześniej zaplanowano kwalifikacje. 

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Igrzyska Europejskie – co to za impreza? Jakie dyscypliny w programie IE 2023 w Krakowie?

Już na przełomie czerwca i lipca czołowi sportowcy w Europie staną do rywalizacji w III edycji Igrzysk Europejskich. W 2023 roku impreza zagości w...

Trzy występy w styczniu, a potem…? Plany Meronka na 2023 rok

Adrian Meronk w 2022 grał najlepiej w swojej karierze, ale obecny sezon zapowiada się jeszcze bardziej ekscytująco. Najwięcej mówi się o starcie polskiego golfisty...