Rywalizacja bobsleistów w Pekinie prawdopodobnie bez reprezentantów Polski

Strona głównaZimowe Igrzyska OlimpijskieRywalizacja bobsleistów w Pekinie prawdopodobnie bez reprezentantów Polski

Już tylko kilka tygodni zostało do zakończenia kwalifikacji olimpijskich wśród najlepszych bobsleistów i bobsleistek na świecie. W rywalizacji prawdopodobnie zabraknie reprezentantów Polski. Z czego wynika taka sytuacja? Kto liczy się w walce o medale olimpijskie?

Rezygnacja Sylwii Smolarek i utracone szanse na start polskiej dwójki

Największe szanse na udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie miała kobieca dwójka z Sylwią Smolarek w roli pilotki. Nasza dwójka zajęła 20. miejsce w ubiegłym sezonie Pucharu Świata i powtórzenie tego wyniku w tym roku najprawdopodobniej zagwarantowałoby prawo do olimpijskiego startu. 

Niestety z przyczyn osobistych Sylwia Smolarek musiała zawiesić sportową karierę. Wiąże się to z jej decyzją o rezygnacji ze studiów wojskowych. W wyniku tej decyzji Sylwia Smolarek musi spłacić 60 tysięcy długu lub przez 6 lat stawiać się na wezwania rotacyjne do służb mundurowych. To wyklucza regularne treningi i starty, dlatego nasza utalentowana bobsleistka zakończyła karierę. W tej sytuacji zabrakło wsparcia ze strony sponsorów, aby móc pozwolić sobie na dalsze starty. 

Iluzoryczne szanse Lindy Weiszewski

Minimalne szanse na wywalczenie przepustki do Pekinu zachowała jeszcze Linda Weiszewski, jednak póki co traci kilka miejsc do lokaty gwarantującej start na Igrzyskach oraz nie spełnia wymogów udziału w określonej liczbie zawodów Pucharu Świata. Kwalifikacje zakończą się 16 stycznia i wiele wskazuje na to, że Polce nie uda się spełnić minimum, ani zdobyć upragnionych punktów w Pucharze Świata. To sprawia, że na 99% naszych zawodników zabraknie na bobslejowych torach olimpijskich w Pekinie. 

Kto powalczy o medale w Pekinie?

Choć naszych reprezentantów zabraknie w Pekinie, to jednak na torze bobslejowym możemy być świadkami ciekawej rywalizacji. Podczas Igrzysk zostaną rozegrane cztery konkurencje. W monobobie kobiet wśród faworytek wymienia się takie bobsleistki jak: Elana Taylor Meyers i Kaillie Humphries (USA), Laura Nolte (Niemcy), Cunthia Appiah i Christine De Bruin (Kanada), Breeana Walker (Australia), Nadezhda Sergeeva (Rosja) i Melanie Hasler (Szwajcaria). Wśród dwójek kobiet największe szanse na sukces daje się załogom pilotowanym przez wspomniane zawodniczki oraz Kim Kalicki i Mariamę Jamankę z Niemiec. 

Rywalizacja męskich dwójek powinna być bardzo wyrównana. Do grona faworytów zaliczają się załogi z pilotami w postaci: Francesco Friedrich, Christoph Hafer i Johannes Lochner (Niemcy), Rostislav Gaitukevich (Rosja), Justin Kripps i Christopher Spring (Kanada), Brad Hall (Wielka Brytania), Michael Vogt (Szwajcaria). W rywalizacji czwórek najwyżej oceniane są szanse Niemców, Austriaków, Kanadyjczyków, Rosjan, Brytyjczyków, Łotyszy i Szwajcarów. 

Wyścigi na torach bobslejowych zostaną rozegrane 14, 15, 19 i 20 lutego. 

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Polacy w NBA. Różne historie, kilka wspólnych mianowników. Jak pójdzie Sochanowi?

Cezary Trybański, Maciej Lampe i Marcin Gortat. Ci reprezentanci Polski dostąpili zaszczytu gry w najlepszej lidze koszykówki na świecie. Oczywiście najdłużej i najlepiej w...

Anna Łukasiak brązową medalistką mistrzostw świata w zapasach

Anna Łukasiak kapitalnie zaprezentowała się na Mistrzostwach Świata w zapasach, które odbywają się w serbskim Belgradzie. Polka startowała w kategorii do 50. kilogramów i...