STS KOD PROMOCYJNY

Rywalizacja bobsleistów w Pekinie prawdopodobnie bez reprezentantów Polski

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaZimowe Igrzyska OlimpijskieRywalizacja bobsleistów w Pekinie prawdopodobnie bez reprezentantów Polski

Już tylko kilka tygodni zostało do zakończenia kwalifikacji olimpijskich wśród najlepszych bobsleistów i bobsleistek na świecie. W rywalizacji prawdopodobnie zabraknie reprezentantów Polski. Z czego wynika taka sytuacja? Kto liczy się w walce o medale olimpijskie?

Rezygnacja Sylwii Smolarek i utracone szanse na start polskiej dwójki

Największe szanse na udział w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie miała kobieca dwójka z Sylwią Smolarek w roli pilotki. Nasza dwójka zajęła 20. miejsce w ubiegłym sezonie Pucharu Świata i powtórzenie tego wyniku w tym roku najprawdopodobniej zagwarantowałoby prawo do olimpijskiego startu. 

Niestety z przyczyn osobistych Sylwia Smolarek musiała zawiesić sportową karierę. Wiąże się to z jej decyzją o rezygnacji ze studiów wojskowych. W wyniku tej decyzji Sylwia Smolarek musi spłacić 60 tysięcy długu lub przez 6 lat stawiać się na wezwania rotacyjne do służb mundurowych. To wyklucza regularne treningi i starty, dlatego nasza utalentowana bobsleistka zakończyła karierę. W tej sytuacji zabrakło wsparcia ze strony sponsorów, aby móc pozwolić sobie na dalsze starty. 

Iluzoryczne szanse Lindy Weiszewski

Minimalne szanse na wywalczenie przepustki do Pekinu zachowała jeszcze Linda Weiszewski, jednak póki co traci kilka miejsc do lokaty gwarantującej start na Igrzyskach oraz nie spełnia wymogów udziału w określonej liczbie zawodów Pucharu Świata. Kwalifikacje zakończą się 16 stycznia i wiele wskazuje na to, że Polce nie uda się spełnić minimum, ani zdobyć upragnionych punktów w Pucharze Świata. To sprawia, że na 99% naszych zawodników zabraknie na bobslejowych torach olimpijskich w Pekinie. 

Kto powalczy o medale w Pekinie?

Choć naszych reprezentantów zabraknie w Pekinie, to jednak na torze bobslejowym możemy być świadkami ciekawej rywalizacji. Podczas Igrzysk zostaną rozegrane cztery konkurencje. W monobobie kobiet wśród faworytek wymienia się takie bobsleistki jak: Elana Taylor Meyers i Kaillie Humphries (USA), Laura Nolte (Niemcy), Cunthia Appiah i Christine De Bruin (Kanada), Breeana Walker (Australia), Nadezhda Sergeeva (Rosja) i Melanie Hasler (Szwajcaria). Wśród dwójek kobiet największe szanse na sukces daje się załogom pilotowanym przez wspomniane zawodniczki oraz Kim Kalicki i Mariamę Jamankę z Niemiec. 

Rywalizacja męskich dwójek powinna być bardzo wyrównana. Do grona faworytów zaliczają się załogi z pilotami w postaci: Francesco Friedrich, Christoph Hafer i Johannes Lochner (Niemcy), Rostislav Gaitukevich (Rosja), Justin Kripps i Christopher Spring (Kanada), Brad Hall (Wielka Brytania), Michael Vogt (Szwajcaria). W rywalizacji czwórek najwyżej oceniane są szanse Niemców, Austriaków, Kanadyjczyków, Rosjan, Brytyjczyków, Łotyszy i Szwajcarów. 

Wyścigi na torach bobslejowych zostaną rozegrane 14, 15, 19 i 20 lutego. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...