STS KOD PROMOCYJNY

Szczepan Kupczak pojedzie do Pekinu poprawić wynik z Pjongczangu. Na co stać Mistrza Polski w kombinacji norweskiej?

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaZimowe Igrzyska OlimpijskieSzczepan Kupczak pojedzie do Pekinu poprawić wynik z Pjongczangu. Na co stać...

Niemal pewny wyjazdu na Igrzyska Olimpijskie w Pekinie jest Szczepan Kupczak, który jest obecnie najlepszym polskim kombinatorem norweskim. Do Pekinu będzie jechał po poprawę wyników z Pjongczangu. Na co go stać?

Lider kadry kombinatorów norweskich

Polska kadra kombinatorów norweskich od lat zmaga się z kryzysem. Nasi zawodnicy nie odgrywają znaczących ról w zawodach Pucharu Świata, a każdy awans do czołowej 30. i zdobycie pucharowych punktów uznawane są za sukces. W tych trudnych czasach liderem naszej kadry jest Szczepan Kupczak, który ubiegły sezon ukończył dopiero na 50. miejscu w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. 

Ten sezon rozpoczął nieco lepiej, ponieważ po pierwszych startach plasuje się na 39. miejscu w klasyfikacji generalnej. Swoje pierwsze punkty tej zimy zdobył pod koniec listopada. Wynik ten okupił problemami zdrowotnymi, dlatego musiał wycofać się z kolejnych startów. Na szczęście w grudniu wszystko wróciło już do normy.

Drugie Igrzyska Szczepana Kupczaka

Tak jak wspomnieliśmy, wyjazd do Pekinu będzie dla Szczepana Kupczaka drugą okazją do startu w Zimowych Igrzyskach Olimpijskich. Przed czterema laty w Pjongczangu startował w obu konkurencjach indywidualnych oraz w rywalizacji sztafetowej. Polak zajął kolejno 39. miejsce (bieg na 10 km i skocznia normalna), 25. miejsce (bieg na 10 km i skocznia duża) oraz 9. miejsce (sztafeta). 

Tym razem będzie chciał poprawić swoje najlepsze rezultaty i będzie miał ku temu szans w rywalizacji indywidualnej. Naszej sztafety najprawdopodobniej zabraknie na starcie olimpijskim. 

Na co stać Mistrza Polski?

Szczepan Kupczak to obecny Mistrz Polski w kombinacji norweskiej, który obronił tytuł sprzed roku. Na swoim koncie ma także brązowy medal z 2015 roku. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata najwyżej znalazł się w sezonie 2018/19, gdy zajął 35. miejsce. Jego największym międzynarodowym sukcesem jest 18. miejsce na Mistrzostwach Świata w 2019 roku. 

Jeżeli uda mu się nawiązać do tego rezultatu w Pekinie to będzie to wielki sukces Polaka. Wydaje się, że sam awans do pierwszej 30. olimpijskiej rywalizacji indywidualnej powinien być uznawany za znakomite osiągnięcie i zapewne o to powalczy w Pekinie Szczepan Kupczak. 

Kto powalczy o medale?

Polak nie ma żadnych szans na miejsce medalowe, jednak rywalizacja wśród najlepszych kombinatorów norweskich będzie bardzo ciekawa. Faworytem bukmacherów wydaje się być obecnie Jarl Magnus Riiber z Norwegii, który znakomicie rozpoczął sezon Pucharu Świata. W gronie najlepszych zawodników znajdują się także: Johannes Lamparter i Mario Seild (Austria), Ryota Yamamoto i Akito Watabe (Japonia), Terence Weber, Manuel Faisst, Vinzenz Geiger, Eric Frenzel i Johannes Rydzek (Niemcy) oraz Jens Luraas Oftebro (Norwegia). To między nimi powinna rozstrzygnąć się walka o medale olimpijskie. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...