STS KOD PROMOCYJNY

Polacy na 11 miejscu w biegowej sztafecie open. Złote medale dla reprezentacji Ukrainy 

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaZimowe Igrzyska ParaolimpijskiePolacy na 11 miejscu w biegowej sztafecie open. Złote medale dla reprezentacji...

Ostatniego dnia zmagań na Zimowych Igrzyskach Paraolimpijskich 2022 w Pekinie rozegrano m.in. sztafetę open w biegach narciarskich. Oglądaliśmy w niej reprezentantów Polski w składzie: Monika Kukla, Krzysztof Plewa, Paweł Nowicki z przewodnikiem Janem Kobryniem oraz Paweł Gil z przewodnikiem Michałem Lańdą. Ostatecznie Polacy zajęli 11. miejsce i wyprzedzili na trasie tylko Brytyjczyków. Do złotych medalistów z Ukrainy straciliśmy 6:22.0, jednak w naszym zespole znaleźli się sami debiutanci na imprezie tej rangi. 

Polacy biegli z tyłu stawki

Od początku polska sztafeta open zajmowała odległe miejsca. Pierwsza na trasę ruszyła Monika Kukla, która oddawała swoją zmianę na ostatniej pozycji ze stratą 3:23.6 do najlepszych. Do wyprzedzających nas Włochów traciliśmy już blisko minutę, a do Brytyjczyków 1,5 minuty. Drudzy na trasę wybiegli Paweł Nowicki z przewodnikiem Janem Kobryniem. Tę zmianę również oddawaliśmy na ostatniej pozycji, a nasza strata do liderów wzrosła do 5:01.9. Strata do wyprzedzających nas reprezentacji wynosiła około 1,5 minuty. 

Trzecim reprezentantem na trasie był Krzysztof Plewa, który pobiegł bardzo solidnie, jednak nie udało mu się poprawić pozycji i dalej zamykaliśmy stawkę. Strata do liderów nie wzrosła jednak tak bardzo i wynosiła 5:59.9. Jednocześnie do wyprzedzających nas Brytyjczyków traciliśmy już tylko 50 sekund. Na ostatniej zmianie pojawili się Paweł Gil z przewodnikiem Michałem Lańdą i pobiegli bardzo solidnie. Dzięki temu finiszowali na 11. miejscu ze stratą 23 sekund do Włochów i 6:22.0 do Ukraińców. Jednocześnie Polacy pobiegli o blisko dwie minuty szybciej niż Brytyjczyk C. Deboys. 

Złoto dla reprezentacji Ukrainy 

Złote medale w sztafecie open zdobyli Ukraińcy w męskim składzie: D. Suiarko (przewodnik: N. Nikonovych), G. Vovchynskyi, V. Kravchuk i A. Kovalevskyi (przewodnik: O. Myksyn). Srebrne medale ze stratą 25. sekund wywalczyli Francuzi: B. Daviet, A. Chalencon (przewodnik: B. Ottonello i przewodnik A. Pouye), którzy pobiegli po dwie zmiany. Na najniższym stopniu podium znaleźli się Norwegowie: V. Nilsen, K. Haugen (dwie zmiany) i T. Oxaal (przewodnik: O. M. Lid)

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...