Janusz Kołodziej wicemistrzem Europy. Przegrał tytuł o włos

Strona głównaŻużelJanusz Kołodziej wicemistrzem Europy. Przegrał tytuł o włos

Janusz Kołodziej przystępował do ostatniej rundy tegorocznej edycji Speedway Euro Championship na pozycji lidera i w roli głównego faworyta do tytułu. Przez znaczną część rundy zasadniczej wszystko szło po jego myśli, jednak po koniec wypadł z miejsca dającego awans do finału. Nie poradził sobie również w barażu i o włos przegrał tytuł mistrza Europy z Duńczykiem Leonem Madsenem. Po zawodach w Pardubicach za podium cyklu spadł Patryk Dudek, którego wyprzedził inny Duńczyk Mikkel Michelsen. 

Nie tak miało być

Zdecydowanie nie tak miało być. Przed rozpoczęciem czwartej rundy TAURON SEC w Pardubicach liczyliśmy na dwa polskie medale, tym złoto Janusza Kołodzieja. Ostatecznie najlepszy z Polaków spadł na drugie miejsce i został wicemistrzem Europy. Patryk Dudek w ostatniej rundzie zmagań wypadł poza podium i został wyprzedzony przez Mikkela Michelsena, który zdominował czeskie zawody. Janusz Kołodziej rozpoczął solidnie, bo po trzech biegach miał na koncie 7 punktów, w tym 2 zwycięstwa. Później dwukrotnie dojechał na drugiej pozycji i do barażu przystępował z czwartej lokaty. Bezpośredni awans jako zwycięzca rundy zasadniczej wywalczył Dominik Kubera, a ze zmagań na tym etapie odpadli Patryk Dudek, Piotr Pawlicki i Bartosz Smektała. 

W barażu obok Janusza Kołodzieja oglądaliśmy jeszcze Leona Madsena, czyli jego głównego konkurenta do tytułu mistrzowskiego. Obok nich pojechali Brytyjczyk Daniel Bewley i Duńczyk Rasmus Jensen. Gdyby Kołodziej awansował do finału, a Madsen odpadł, to Polak zapewniłby sobie tytuł mistrza Europy. Niestety Janusz Kołodziej przyjechał na ostatniej pozycji w barażu, a z drugiej do finału awansował Duńczyk. Oznaczało to, że Polak zostanie mistrzem, jeżeli Madsen dojedzie na ostatniej pozycji w finale. Tak się nie stało. Zawody wygrał Mikkel Michelsen, a tuż za nim dojechał Madsen. Trzecie miejsce padło łupem Bewleya, a za podium znalazł się Patryk Dudek. 

Kołodziej bez tytułu, Dudek bez medalu 

Takie wyniki sprawiły, że rzutem na taśmę zwycięzcą cyklu TAURON SEC i mistrzem Europy został Leon Madsen. O zaledwie punkt wyprzedził w klasyfikacji generalnej Janusza Kołodzieja. Na trzecim miejscu zmagania zakończył Mikkel Michelsen, który wyprzedził na ostatniej prostej Patryka Dudka. Polak brązowy medal przegrał o trzy punkty. Na piątej pozycji finiszował Dominik Kubera. 

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Jarosław „pasha” Jarząbkowski zawalczy na HIGH League 6!

Jarosław „pasha” Jarząbkowski wraca do sportów walki. Federacja High League ogłosiła, że jeden z najlepszych graczy CS:GO ponownie zawalczy na ich gali. „Pasha” w...

Występy Polaków na MŚ w piłce ręcznej. Co typować?

Reprezentanci Polski w piłce ręcznej biorą udział w mistrzostwach świata 2023. Te rozgrywane są w tym roku w Polsce i w Szwecji. Z tej...