STS KOD PROMOCYJNY

Mateusz Czerniak mistrzem świata do lat 21 na żużlu

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaŻużelMateusz Czerniak mistrzem świata do lat 21 na żużlu

Mateusz Czerniak sięgnął po tytuł mistrza świata do lat 21. na żużlu, wygrywając cały cykl Speedway Grand Prix 2. W finałowych zawodach w Toruniu zajął trzecie miejsce i z dużą przewagą zwyciężył w klasyfikacji generalnej. Finałowe zawody wygrał Jakub Miśkowiak, który rzutem na taśmę awansował na trzecie miejsce w klasyfikacji i zdobył brązowy medal mistrzostw świata. Nieoczekiwanie poza podium znalazł się Wiktor Lampart, a drugie miejsce zajął Czech Jan Kvech. 

Polska dominacja w Toruniu

W Toruniu oglądaliśmy polską dominację. Od początku do końca to biało-czerwoni rozdawali karty na torze. Po rundzie zasadniczej na czele było czterech Polaków. Najlepiej szło Wiktorowi Lampartowi. Kolejne miejsca zajmowali kolejno: Jakub Miśkowiak, Mateusz Czerniak i Mateusz Świdnicki. Ostatecznie to ta czwórka wystartowała także w wielkim finale. Ten musiał zostać powtórzony, ponieważ w pierwszym starcie upadł Mateusz Świdnicki i został wykluczony. Stracił na tym Wiktor Lampart, który w pierwszym biegu prowadził i był blisko srebrnego medalu Speedway Grand Prix 2. W powtórce najlepszy okazał się Jakub Miśkowiak, który rzutem na taśmę awansował na podium mistrzostw świata. Drugie miejsce zajął Wiktor Lampart, który w generalce spadł na czwarte miejsce, a trzeci dojechał Mateusz Czerniak. Ten ostatni zasłużenie został mistrzem świata do lat 21. Czecha Jana Kvecha wyprzedził aż o 17 punktów. 

Podczas finałowych zawodów w Toruniu oglądaliśmy jeszcze kilku reprezentantów Polski. Na ósmym miejscu kończył Wiktor Przyjemski, który w generalce zajął 16. miejsce. Czwarty w finale Mateusz Świdnicki w klasyfikacji SGP2 uplasował się na 8. miejscu. Kolejne miejsca w Toruniu zajęli: 10. Krzysztof Lewandowski i 18. Mateusz Affelt.

Zasłużony tytuł Mateusza Czerniaka

Tytuł dla Mateusza Czerniaka jest jak najbardziej zasłużony. Polak na przestrzeni całego cyklu Speedway Grand Prix 2 był zdecydowanie najlepszy. Dzięki temu sięgnął po złoto mistrzostw świata do lat 21. To dobry prognostyk przed ewentualnymi startami Czerniaka w docelowym cyklu Speedway Grand Prix, gdzie ścigają się najlepsi żużlowcy świata bez podziału na kategorie wiekowe. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...