Nowe zasady w żużlowej PGE Ekstralidze. Co nas czeka w sezonie 2022?

Strona głównaŻużelNowe zasady w żużlowej PGE Ekstralidze. Co nas czeka w sezonie 2022?

Choć pogoda za oknem nie rozpieszcza, to powoli szykujemy się do startu najlepszej ligi świata, jak słusznie określa się PGE Ekstraligę. Żużlowi kibice będą musieli przyzwyczaić się do kilku, istotnych zmian, jakie zostały wprowadzone przez organizatorów. Co nowego czeka nas w sezonie 2022? Sprawdźmy to razem!

Sezon 2022 = przełom

Nie bez kozery sezon 2022 w żużlowej PGE Ekstralidze określa się mianem przełomowego. Organizatorzy zdecydowali się na uatrakcyjnienie najlepszej ligi świata przez wprowadzenie nowego systemu rozgrywkowego. Na czym on polega? Spieszymy z wyjaśnieniem. To przede wszystkim więcej meczów – już nie 64, a 70! Skąd ta zmiana? W 2022 roku do rundy finałowej wejdzie sześć zespołów, a nie cztery, jak bywało do tej pory. Dzięki temu rywalizacja ma być jeszcze ciekawsza. System pucharowy zostanie rozegrany w formie dwumeczów, w których zespoły po jednym razie spotkają się na swoim torze oraz obiekcie rywala. Jak informuje PGE Ekstraliga, o zwycięstwie w dwumeczu zadecyduje następująca kolejność: większa suma punktów meczowych, większa suma punktów biegowych, wyższa pozycja w końcowej tabeli po części zasadniczej rozgrywek. W każdym z meczów rundy finałowej gospodarzem pierwszego starcia będzie ta drużyna, która zajęła niższe miejsce w tabeli po części zasadniczej.

Zespoły PGE Ekstraligi 2022

Sparta Wrocław będzie broniła mistrzowskiego tytułu sprzed roku, lecz eksperci nie dają jej większych szans na sukces w związku z wykluczeniem lidera zespołu. Nową ekipą w stawce jest Arged Malesa Ostrów, która awansowała z pierwszej ligi. W sezonie 2022 nie zobaczymy natomiast drużyny Falubazu Zielona Góra, która rok 2021 zakończyła na ostatnim miejscu w tabeli.

  • Sparta Wrocław
  • Motor Lublin
  • Stal Gorzów 
  • Unia Leszno
  • Włókniarz Częstochowa
  • Apator Toruń
  • GKM Grudziądz
  • Arged Malesa Ostrów

Pierwsze mecze w ramach części zasadniczej zostały zaplanowane na 8 i 10 kwietnia.

Ekstraliga bez Rosjan

W związku z atakiem wojsk rosyjskich na Ukrainę, Polski Związek Motorowy zdecydował się wykluczyć Rosjan z udziału w zawodach Ekstraligi w sezonie 2022. Ta decyzja dotknęła przede wszystkim Spartę Wrocław, Apatora Toruń, Motor Lublin oraz GKM Grudziądz. To w tych ekipach Rosjanie odgrywali kluczowe role, ponadto mają ważne kontrakty i kluby zobowiązane są do wypłacania im pensji. Nic dziwnego, że włodarze wymienionych wcześniej zespołów zaczęli szukać innych rozwiązań. Pojawił się nawet pomysł, by Rosjanie, którzy posiadają także polskie obywatelstwo, wystartowali z polską licencją. Sparta zgłosiła nawet Artioma Łagutę na egzamin do Zielonej Góry, lecz jeszcze tego samego dnia otrzymała odmowną decyzję. Prezes PZM nie zamierza ulegać naciskom ze strony działaczy.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Polubienia prawdę powiedzą? Ranking polskich klubów sportowych w mediach społecznościowych

Wielkość klubu można mierzyć pod kątem budżetu, sukcesów, frekwencji, czy też rzeszy kibiców na portalach społecznościowych. Przeanalizowaliśmy media społecznościowe polskich drużyn, by stworzyć ranking...

Reprezentacja Polski w przebudowie: wnioski po meczach z Czechami i Albanią

Zatrudnienie Fernando Santosa miało być dla reprezentacji Polski nowym otwarciem. Choć mecz z Czechami przywołał najgorsze demony z przeszłości, to już wygrana z Albanią daje selekcjonerowi...