STS KOD PROMOCYJNY

Nowe zasady w PGE Ekstralidze. Co nas czeka w kolejnych sezonach?

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaŻużelNowe zasady w PGE Ekstralidze. Co nas czeka w kolejnych sezonach?

Od najbliższego sezonu 2024 Ekstraliga Żużlowa przejmie zarządzanie nad Speedway Ekstraligą i Speedway 2. Ekstraligą. Zmiana ta sprawia, że z hierarchii polskiej ligi żużlowej zniknie 1. Liga Żużlowa. Po raz ostatni zawodnicy ścigali się w rozgrywkach o tej nazwie w sezonie 2023. To nie jedyne zmiany, ponieważ już teraz wiemy, że od 2025 roku nastąpi radykalna zmiana systemu rozgrywek żużlowych nad Wisłą. Sprawdź, jak będą wyglądały nowe zasady w żużlowej PGE Ekstralidze.

Speedway Ekstraliga i Speedway 2. Ekstraliga

Do tej pory Ekstraliga Żużlowa jako podmiot odpowiadała za Speedway Ekstraligę. To najwyższa klasa rozgrywkowa w Polsce, która funkcjonuje już od 2007 roku. Już teraz wiadomo, że dalej rozgrywana będzie ze sponsorem tytularnym PGE i wciąż będzie widniała pod nazwą PGE Ekstraliga. Pod tym kątem nic się nie zmienia. Umowa z Polską Grupą Energetyczną została podpisana do 2027 roku.

Zmiana dotyczy tego, że pod auspicjami ekstraligi żużlowej znajdą się już nie tylko Speedway Ekstraliga, ale również Speedway 2. Ekstraliga. Informację o tym potwierdził Prezes Zarządu Ekstraligi Żużlowej – Wojciech Stępniewski. W nowym sezonie rozgrywki będą odbywały się wg dotychczasowego schematu. Zmiany na tym poziomie wejdą w życie dopiero w 2025 roku.

Czy nastąpi poszerzenie PGE Ekstraligi?

Na ten moment nie będzie poszerzenia PGE Ekstraligi o dwa kolejne zespoły. Oznacza to, że w najwyższą klasę rozgrywkową dalej tworzyć będzie osiem drużyn. Od sezonu 2025 zostaną wprowadzone jednak dodatkowe mecze barażowe pomiędzy wicemistrzem Speedway 2. Ekstraligi, a siódmą drużyną PGE Ekstraligi.

Dzięki temu jeszcze więcej zespołów może awansować do najwyższej klasy rozgrywkowej lub z niej spaść. Zmiana ta ma uatrakcyjnić rozgrywki żużlowe w Polsce, zwiększyć zainteresowanie nimi kibiców oraz zwiększyć ruch w przestrzeni sponsoringowej. Dzięki temu w czarnym sporcie docelowo ma się pojawić jeszcze więcej pieniędzy.


Czytaj także:


Co zmieni się od sezonu 2025?

Dla obu klas rozgrywkowych przygotowano jeden system. Uwzględnia on powrót do fazy play-off w grupie 1-4 po sezonie zasadniczym oraz wdrożenie nowego systemu play-down dla zespołów z miejsc 5-8, które będą rywalizowały o pozostanie w danej klasie rozgrywkowej. Zmiana dotyczy także barażu pomiędzy siódmym zespołem PGE Ekstraligi a drugim zespołem 2. Ekstraligi.

Tym samym rywalizacja drużyn ma być jeszcze ciekawsza i bardziej emocjonująca. Doskonale znamy to z dotychczasowych rund play-off. Jest jedna kluczowa różnica w planowanym systemie dla Ekstraligi i 2. Ekstraligi. Nie będzie w tej drugiej meczu o trzecie miejsce, a także barażu o utrzymanie. Oznacza to, że w samym sezonie zasadniczym czeka nas po 56 meczów w każdej z klas rozgrywkowych. Rozgrywane będą w systemie „każdy z każdym” – mecz i rewanż.

🔃 Co zmieni się od sezonu 2025 w polskich ligach żużlowych?

Od sezonu 2025 wejdzie w życie nowy schemat play-off i play-down, który będzie dzielił Ekstraligę i 2. Ekstraligę na grupy 1-4 i 5-8. W pierwszych rywalizacja będzie toczyła się o czołowe miejsca, a w drugich o utrzymanie w danej klasie rozgrywkowej. Ponadto PGE Ekstraligę czeka dodanie meczu barażowego o pozostanie w rozgrywkach. Stoczy go siódma drużyna Ekstraligi z drugą drużyną 2. Ekstraligi. Pomimo zachowania dwóch odrębnych lig, zarządzał będzie nimi jeden podmiot.

Czy PGE Ekstraliga zostanie rozszerzona?

Nowy system rozgrywek PGE Ekstraligi nie przewiduje poszerzenia jej składu. Oznacza to, że w nadchodzących sezonach rywalizować w niej będzie osiem drużyn. Wprowadzono jednak dodatkowy mecz barażowy pomiędzy pierwszą i drugą klasą rozgrywkową, dzięki czemu po sezonie może dojść do wymiany dwóch drużyn w PGE Ekstralidze.

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...