Patryk Dudek – największa niespodzianka tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix?

Strona głównaŻużelPatryk Dudek – największa niespodzianka tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix?

Patryk Dudek wrócił do rywalizacji o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata na żużlu po roku przerwy i choć sezon jeszcze nie dobiegł końca, to na ten moment możemy uznać go za największą niespodziankę tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Dlaczego? Przekonajcie się sami!

Powrót po rocznej przerwie

Sezon 2022 jest w pewnym sensie wyjątkowy dla 30-letniego Patryka Dudka, Indywidualnego Mistrza Polski z 2016 roku i… Indywidualnego Wicemistrza Świata z 2017 roku. Żużlowiec, związany przez bardzo długi okres czasu z Falubazem Zielona Góra, nie wystąpił w cyklu Speedway Grand Prix w 2021 roku. W sezonie 2020 już w pierwszej rundzie w Gorzowie Wielkopolskim doznał fatalnego upadku, a w pozostałych turniejach do końca roku ani razu nie awansował do półfinału i został sklasyfikowany na 12. miejscu.

Rok 2021 dostarczył Dudkowi wiele emocji, które nie były do końca pozytywne. Jego Falubaz spadł z PGE Ekstraligi, w związku z czym po 13 latach żużlowiec zdecydował się na zmianę pracodawcy. Z Zieloną Górą związany był od dziecka, więc trzeba mieć na uwadze, że decyzja nie była łatwa. W 2022 roku w ligowych rozgrywkach oglądamy go więc w barwach For Nature Solutions Apatora Toruń.

Nieudane Grand Prix Challenge 2022

Cykl Grand Prix Challenge jest o tyle ważny, że zapewnia promocję do Speedway Grand Prix w kolejnym sezonie. Aby jednak móc wystartować w turnieju głównym, należy uzyskać kwalifikację. Patryka Dudka oglądaliśmy podczas rundy w Abensbergu, jednak zawody te były dla niego nieudane. Zajął dopiero szóstą lokatę, a to oznacza, że by wystąpić w sezonie 2023 w Speedway Grand Prix i walczyć o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata, 30-latek musi zająć w tegorocznej klasyfikacji generalnej miejsce w pierwszej szóstce.

Pozytywne zaskoczenie w SGP 2022?

I tu w końcu przechodzimy do sedna. Patryk Dudek przed tegorocznymi występami w Speedway Grand Prix znał już smak zwycięstwa w Indywidualnych Mistrzostwach Świata. Wygrał rundę w Toruniu w 2017 roku oraz zawody w Krško w 2018 roku.

W 2022 roku Dudek punktuje regularnie, choć jego start należał do raczej spokojnych. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że już w czwartej rundzie, czyli w Niemczech, Polakowi udało się zwyciężyć, za co dopisał do swojego konta aż 20 punktów. Kolejna runda w Gorzowie Wielkopolskim przyniosła ogromny niedosyt, bo Dudek znalazł się na czwartej lokacie. Na podium wrócił w sierpniu, stając na jego najniższym stopniu w Grand Prix Wielkiej Brytanii na torze w Cardiff.

Polacy w końcu zatriumfują podczas Grand Prix Polski?

Tegoroczne Grand Prix Polski, a w kalendarzu znalazło się ich aż cztery, do tej pory nie były specjalnie udane dla biało-czerwonych. W Warszawie żaden z Polaków nie znalazł się na podium, a w Gorzowie Wielkopolskim, na swoim domowym torze najlepiej spisał się Bartosz Zmarzlik, zajmując trzecie miejsce. Żużlowcy wciąż muszą czekać na zwycięstwo przed własnymi kibicami.

Najbliższa okazja do tego nadejdzie w sobotę 27 sierpnia, gdy zostanie rozegrane Grand Prix Polski we Wrocławiu. Faworytem z biało-czerwonych z pewnością będzie Zmarzlik, jednak nie można zapominać o Dudku, który zajmuje trzecią lokatę w klasyfikacji generalnej Indywidualnych Mistrzostw Świata.

Transmisję z Grand Prix Polski we Wrocławiu będzie można znaleźć na Eurosporcie 1 oraz w Playerze.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Jarosław „pasha” Jarząbkowski zawalczy na HIGH League 6!

Jarosław „pasha” Jarząbkowski wraca do sportów walki. Federacja High League ogłosiła, że jeden z najlepszych graczy CS:GO ponownie zawalczy na ich gali. „Pasha” w...

Kacper Stokowski pobił rekord Polski na 50 metrów stylem grzbietowym

Kacper Stokowski ze znakomitej strony pokazał się podczas sesji eliminacyjnej na mistrzostwach świata w Melbourne. Młody Polak okazał się najlepszy na dystansie na 50...