Świetny występ Polaków i aż 39 medali w łączonych Mistrzostwach Europy 2022

Strona głównaInneŚwietny występ Polaków i aż 39 medali w łączonych Mistrzostwach Europy 2022

Za nami wielkie sportowe święto w Monachium. Po raz kolejny odbyły się łączone Mistrzostwa Europy. Tym razem sportowcy rywalizowali łącznie w 12. konkurencjach. Całość odbyła się w dniach 11-21 sierpnia w Monachium, a biało-czerwoni spisali się w stolicy Bawarii znakomicie. W sumie zdobyli 39 medali, w tym 8 złotych i zajęli ósme miejsce w klasyfikacji medalowej. Najwięcej zdobyczy przyniosły takie dyscypliny jak kajakarstwo i lekkoatletyka.

Aż 15 medali w zmaganiach kajakarzy

Najwięcej powodów do radości przynieśli Polakom kajakarze. Łącznie na torze regatowym Oberschleißheim zdobyli 15 medali w kajakarstwie. Dało to piąte miejsce w klasyfikacji medalowej. Mistrzami Europy zostali: Aleksander Kitewski i Arsen Śliwiński (C2 200 m), Karolina Naja i Anna Puławska (K2 500 m), Adrianna Kąkol, Karolina Naja, Anna Puławska, Dominika Putto (K4 500 m) i Anna Puławska (K1 500 m). Oznacza to, że Anna Puławska sięgnęła w Monachium aż po trzy złote medale.

Srebrne krążki zdobyli: Tomasz Barniak i Wiktor Głazunow (C2 500 m), Bartosz Grabowski i Jakub Stepun (K2 200 m), Mateusz Surwiło (KL3 200 m), Justyna Iskrzycka i Katarzyna Kołodziejczyk (K2 1000 m), Katarzyna Kołodziejczyk i Dominika Putto (K2 200 m) i Justyna Iskrzycka (K1 1000 m). Na najniższym stopniu podium w kajakarstwie stanęli: Oleksii Koliadych (C1 200 m), Rafał Rosolski (K1 5000 m), Marta Walczykiewicz (K1 200 m), Karolina Bronowicz (VL1 200 m) oraz Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak (C2 500 m).

Świetne występy lekkoatletów

Rekord pod względem liczby zdobytych medali na Mistrzostwach Europy pobili polscy lekkoatleci. W tej dyscyplinie sportu łącznie 14. razy stawali na podium, w tym trzykrotnie na pierwszym miejscu. Dało im to szóste miejsce w klasyfikacji medalowej i trzecie miejsce pod względem liczby zdobytych krążków. Mistrzostwo Europy w Monachium wywalczyli: Aleksandra Lisowska (maraton), Pia Skrzyszowska (110 m przez płotki) i Wojciech Nowicki (rzut młotem)

Srebrne krążki wywalczyli Katarzyna Zdziebło (chód sportowy na 20 km), Natalia Kaczmarek (400 m), Ewa Różańska (rzut młotem), Adrianna Sułek (siedmiobój) oraz polskie sztafety 4×100 m kobiet (w składzie: Anna Kiełbasińska, Pia Skrzyszowska, Marika Popowicz-Drapała, Ewa Swoboda, Martyna Kotwiła i Magdalena Stefanowicz) i 4×400 m (w składzie: Iga Baumgart-Witan, Natalia Kaczmarek, Anna Kiełbasińska, Justyna Święty-Ersetic, Kinga Gacka i Małgorzata Hołub-Kowalik).

Brązowe medale zdobyli: Sofia Ennaoui (1500 m), Anna Kiełbasińska (400 m), Anna Wielgosz (800 m), drużyna w maratonie kobiet (Aleksandra Lisowska, Angelika Mach i Monika Jackiewicz), a także męska sztafeta 4×100 m w składzie: Adrian Brzeziński, Dominik Kopeć, Patryk Wykrota, Przemysław Słowikowski i Mateusz Siuda).

Polska dominacja w speed climbingu w sportowej wspinaczce

Reprezentanci Polski świetnie spisali się w konkurencji speed climbing rozgrywanej na starówce w Monachium w ramach wspinaczki sportowej. Wśród kobiet wszystkie trzy miejsca na podium zajęły Polki. Mistrzynią Europy została niezawodna Aleksandra Mirosław. Tuż za nią zmagania ukończyły Aleksandra Kałucka i Natalia Kałucka. Czwarty z medali dla Polaków we wspinaczce sportowej zdobył Marcin Dzieński. Reprezentant Polski od początku wyglądał bardzo dobrze i zajął drugie miejsce. To jeden z największych sukcesów w jego dotychczasowej karierze.

Cztery medale w kolarstwie torowym

Kolejne cztery medale w Monachium zdobyli reprezentanci Polski w kolarstwie torowym. Wicemistrzynią Europy została Urszula Łoś w konkurencji keirin. Ponadto brązowe medale dołożyły: Daria Pikulik w omnium, Nikola Wielowska w scratchu oraz drużyna polskich sprinterek w składzie: Urszula Łoś, Marlena Karwacka i Nikola Sibiak. Tuż za podium finiszowali polscy sprinterzy, którzy zmagania ukończyli na czwartej pozycji.

Dwa medale polskich wioseł na Oberschleißheim

Dwa medale do polskiego dorobku dołożyli również reprezentanci Polski w wioślarstwie. Zawody te rozegrano na torze regatowym Oberschleißheim, podobnie jak zmagania kajakarzy. Po srebrny medal sięgnęła męska czwórka w składzie: Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański. Do tego brązowy krążek wywalczył polski mikst Jolanta Majka i Michał Gadowski.

Pozostałe konkurencje bez medali Polaków

W pozostałych konkurencjach rozegranych w ramach łączonych Mistrzostw Europy w Monachium Polacy nie zdobyli medali. Najbliżej tego byli w siatkówce plażowej, gdzie na czwartym miejscu zmagania ukończyli Michał Bryl i Bartosz Łosiak. Ponadto biało-czerwoni nie stawali na podium w takich dyscyplinach sportowych jak: gimnastyka artystyczna, kolarstwo BMX, kolarstwo górskie, kolarstwo szosowe (piąte miejsca Darii Pikulik i Macieja Bodnara), tenis stołowy i triathlon.

Wysokie miejsce w klasyfikacji medalowej

Reprezentanci Polski zajęli wysokie miejsce w łączonej klasyfikacji medalowej. Ósma lokata i 39 zdobytych medali to powód do dumy. Pod względem liczby wywalczonych medali biało-czerwoni znaleźli się na piątej pozycji. Klasyfikację medalową wygrali gospodarze Niemcy. Zdobyli łącznie 60 medali, w tym 26 złotych. Drugie miejsce zajęli Brytyjczycy również z 60. medalami, w tym 24. złotymi. Trzecie miejsce zajęli Włosi. Zawodnicy z Italii wywalczyli 51 medali, w tym 14 złotych. W zmaganiach nie oglądaliśmy sportowców z Rosji i Białorusi.