Re-Plast Unia Oświęcim mistrzem Polski w hokeju na lodzie

Strona głównaHokej na lodzieRe-Plast Unia Oświęcim mistrzem Polski w hokeju na lodzie

Po wielkich emocjach i siedmiu meczach o tytuł mistrzem Polski w hokeju na lodzie w sezonie 2023/24 została Re-Plast Unia Oświęcim. W decydującym spotkaniu zespół ten wygrał po dogrywce na wyjeździe z GKS-em Katowice, czyli ustępującym mistrzem. Gola na wagę zwycięstwa w Katowicach strzelił Mark Kaleinikovas. Unia Oświęcim na tytuł czekała 20 lat. To dla niej dziewiąte mistrzostwo Polski w historii.

Wielkie emocje w starciu finałowym

Tegoroczny finał TAURON Hokej Ligi był bardzo wyrównany. Zwycięstwo przechodziło z rąk do rąk i do wyłonienia mistrza Polski potrzebne było siedem meczów. Katowiczanie prowadzili już 3:2. Kilka dni temu Unia Oświęcim pewnie wygrała i doprowadziła do remisu 3:3. Losy tytułu miały się rozstrzygnąć w niedzielę w Katowicach. Faworytem był miejscowy GKS, który celował w obronę mistrzostwa Polski i był najlepszą drużyną rundy zasadniczej

Od początku meczu w Katowicach widać było jego stawkę. Oba zespoły grały bardzo uważnie i nie chciały się otworzyć. Jeden błąd mógł pozbawić je marzeń o tytule. W konsekwencji na przestrzeni trzech tercji nie oglądaliśmy żadnej bramki, choć dobrych okazji nie brakowało. Doszło do dogrywki. Przy grze 3/3 padł decydujący cios. Napastnik Mark Kaleinikovas potwierdził znakomitą dyspozycję z ostatnich tygodni i fazy play-off. Zawodnik Unii Oświęcim wjechał w tercję rywali i strzałem z nadgarstka w długi róg zaskoczył Johna Murraya. Krążek zatrzepotał w siatce, a Re-Plast Unia Oświęcim sięgnęła po mistrzostwo Polski. Pierwsze od 20 lat i dziewiąte w swojej historii. To wielki sukces klubu z Oświęcimia. Zespół do mistrzostwa Polki poprowadził trener Nik Zupančič.

GKS Katowice – Re-Plast Unia Oświęcim 0:1 d. (0:0, 0:0, 0:0, d. 0:1)

GKS Tychy z brązowym medalem

Już wcześniej rozstrzygnęły się losy brązowego medalu mistrzostw Polski. Na najniższym stopniu podium stanęli hokeiści GKS-u Tychy. W małym finale pokonali 2:0 drużynę JKH GKS Jastrzębie. Za nami sezon ligowy pełen emocji. Przed nami sezon reprezentacyjny i udział Polaków w mistrzostwach świata elity w hokeju na lodzie.