STS KOD PROMOCYJNY

Nowy ranking siatkarek. Ranking reprezentacji siatkarzy

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSiatkówkaReprezentacje Polski w siatkówceNowy ranking siatkarek. Ranking reprezentacji siatkarzy

W ostatnich latach reprezentacje Polski siatkarzy i siatkarek klasyfikowane są w ścisłej światowej czołówce. Polacy po raz pierwszy wskoczyli na pierwsze miejsce w rankingu FIVB w czerwcu 2022 roku. Polki najwyżej sklasyfikowane były na trzecim miejscu. Poznaj najnowszy ranking FIVB siatkarek i siatkarzy i dowiedz się, na jakich miejscach plasują się obecnie nasze drużyny narodowe.

Aktualny ranking FIVB siatkarek

Reprezentacja Polski kobiet pod wodzą trenera Stefano Lavariniego osiąga sporo sukcesów. Nawiązuje w ten sposób do występów biało-czerwonych z pierwszej dekady XXI wieku, gdy dwukrotnie zdobywały mistrzostwo Europy oraz brązowy medal tej imprezy. Na kolejne duże sukcesy musieliśmy czekać do trzeciej dekady XXI wieku i Ligi Narodów.

Historyczny wynik w rankingu FIVB siatkarek nasze zawodniczki osiągnęły w lipcu 2024 roku. Wówczas po rozgrywkach Ligi Narodów, w których zajęły trzecie miejsce, przesunęły się na trzecią pozycję w rankingu. Był to historyczny awans. Przed Polkami były już tylko Włoszki i Brazylijki. Aktualny ranking siatkarek został opublikowany w sierpniu po zakończeniu igrzysk olimpijskich. W nim reprezentacja Polski plasuje się na szóstym miejscu z dorobkiem 349.75 punktu. Wyprzedzają nas tylko takie potęgi, jak: Włochy, Brazylia, USA, Turcja i Chiny. Za naszymi siatkarkami w czołowej dziesiątce są jeszcze: Japonia, Kanada, Holandia i Serbia.

Ranking reprezentacji siatkarzy

Jeszcze lepiej wygląda to w przypadku męskiej drużyny narodowej. Polscy siatkarze w czerwcu 2022 roku wskoczyli na pierwsze miejsce w rankingu FIVB i utrzymują się na nim do dziś. Prowadzą z solidną przewagą. To efekt sukcesów osiąganych w ostatnich latach. Składają się na nie m.in.: mistrzostwo Europy w 2023 roku, wygrana Ligi Narodów w 2023 roku i trzecie miejsce w 2024 roku czy też wicemistrzostwo świata z 2022 roku. Ostatni duży sukces to igrzyska olimpijskie. Tam biało-czerwoni musieli jednak uznać wyższość Francuzów i wywalczyli srebrne medale.

To właśnie Francuzi zajmują drugie miejsce w rankingu FIVB. Po igrzyskach olimpijskich Polacy mają 401.31 pkt. Francuzi tracą do nich nieco ponad 23 punkty. Podium uzupełniają siatkarze reprezentacji Stanów Zjednoczonych, którzy do Polaków tracą już około 36 punktów. Dalsze miejsca w TOP 10 zestawienia FIVB zajmują: Słowenia, Włochy, Japonia, Brazylia, Niemcy, Argentyna i Serbia. Z punktu widzenia polskich siatkarzy bardzo ważne jest utrzymanie pierwszego miejsca. Ranking reprezentacji siatkarzy ma spore znaczenie. Daje to lepsze rozstawienie reprezentacji w kwalifikacjach do dużych imprez oraz w samych turniejach głównych. Świetnym tego przykładem są mistrzostwa świata 2025 na Filipinach, gdzie Polacy trafili do teoretycznie słabej grupy B, gdzie zagrają z Holandią, Katarem i Rumunią.


Czytaj również:


Jak przyznawane są punkty w rankingu FIVB?

Co ma wpływ na miejsce danej drużyny w rankingu FIVB? Warto poznać zasady przyznawania punktów w zestawieniu siatkarskich drużyn narodowych. Władze FIVB ustaliły określoną wagę i liczbę punktów zdobywanych na najważniejszych turniejach siatkarskich na świecie. Punkty te sumują się i wskazują na dorobek danej drużyny narodowej. Ten sposób liczenia punktów oddaje obecną hierarchię w światowej siatkówce.

Obecnie punkty przeliczane są po każdym meczu. Przed jego rozpoczęciem uwzględnia się aktualny ranking obu drużyn i wskazuje na faworyta. Następnie na podstawie wyników obu drużyn i danych historycznych specjalny algorytm oblicza prawdopodobieństwo dla sześciu wyników meczu: 3:0, 3:1, 3:2, 2:3, 1:3, 0:3. Następnie porównuje się to z wynikiem, który padł na boisku. Jeżeli dana drużyna zaskoczyła i osiągnęła lepszy wynik, niż wskazywał na to algorytm, to zdobywa punkty do rankingu. Jeżeli osiąga słabszy wynik, to punkty uzyskane są pomniejszane. Tyle ile zyskuje jedna reprezentacja, tyle traci druga.

Ten sposób obliczania punktów zastąpił wcześniejsze wyliczenia. W nich przyznawano punkty zdobywane za miejsca na najważniejszych imprezach siatkarskich (np.: igrzyska olimpijskie, mistrzostwa świata, mistrzostwa Europy, Liga Narodów itd.). Tam punkty były proporcjonalnie zmniejszane lub całkowicie anulowane w zależności od typu zmagań. Wydaje się jednak, że obecny system obliczania punktów jest bardziej sprawiedliwy i wiarygodnie oddaje siłę reprezentacji.

Historia sukcesów polskich siatkarek

Siatkarki pod wodzą Stefano Lavariniego osiągają coraz więcej sukcesów. Doskoczyły do światowej czołówki. Dwukrotnie stanęły na najniższym stopniu podium w Lidze Narodów w latach 2023 i 2024. Do tego awansowały na igrzyska olimpijskie, gdzie spisywały się naprawdę dobrze. W ostatnich latach biało-czerwone nawiązują do sukcesów z przeszłości. W pierwszej dekadzie XXI wieku dwukrotnie były mistrzyniami Europy oraz raz stanęły na najniższym stopniu podium. Wielkie sukcesy nasza drużyna osiągała w latach 50. i 60. XX wieku. Wówczas reprezentacja Polski siatkarek zdobyła dwa brązowe medale igrzysk olimpijskich, wicemistrzostwo świata, dwa brązowe medale mistrzostw świata, cztery wicemistrzostwa Europy oraz cztery brązowe medale mistrzostw Europy. Choć było to kilkadziesiąt lat temu, to jednak wyniki te wciąż robią wrażenie. Czy Polska pod wodzą Stefano Lavariniego nawiąże do tych sukcesów? Ma ku temu potencjał. Przekonamy się w najbliższych latach.

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

400 zł za gola Realu w meczu o Superpuchar!

Gdy po zarejestrowaniu się w STS z kodem GOL400 wytypujemy gola Królewskich w meczu z Atalantą Bergamo o Superpuchar Europy to poza standardową wygraną...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...