STS KOD PROMOCYJNY

Hokeiści z polskimi korzeniami w NHL. Oni nigdy nie zagrali dla Polski

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaHokej na lodzieHokeiści z polskimi korzeniami w NHL. Oni nigdy nie zagrali dla Polski

Północnoamerykańska liga hokeja na lodzie NHL to najlepsze i najbardziej prestiżowe rozgrywki w tej dyscyplinie sportowej. Choć Polaków w tej lidze przez lata nie było wielu, to jednak w czołowych drużynach pojawiali i pojawiają się zawodnicy o polskich korzeniach. Wybrali grę dla innych reprezentacji, jednak w ich żyłach płynie biało-czerwona krew. Gdyby tylko wybrali Polskę, nasza drużyna mogłaby być jedną ze światowych potęg. Sprawdźmy najlepszych hokeistów z polskimi korzeniami w NHL, którzy nie zagrali w reprezentacji Polski. 

Wayne Gretzky

Wayne Gretzky uznawany jest za najlepszego hokeistę w historii tej dyscypliny sportowej. Zawodnik ten reprezentował Kanadę, jednak w jego żyłach płynęła też cząstka polskiej krwi. Wszystko za sprawą babci zawodnika Marii, która pochodziła z polskich Podhajców. Aktualnie tereny te należą do Ukrainy. Mimo wszystko dziadek zawodnika zawsze podkreślał, że czuje się Białorusinem, a sam Wayne Gretzky wybrał grę dla reprezentacji spod znaku Klonowego Liścia. 

Gracz ten aż 9 razy wybierany był MVP sezonu w NHL, a jego numer 99 został zastrzeżony przez całą ligę. To podkreślenie tego, jak wybitnym był hokeistą. Powszechnie uznawany jest za najlepszego gracza w historii tej dyscypliny. W jego żyłach płynęła polska krew i z powodzeniem mógł grać dla reprezentacji Polski, choć jego wybór Kanady nie może dziwić. To z nią osiągał wielkie sukcesy, a karierę zawodniczą zakończył w 1999 roku. 

Wojtek Wolski 

Polskości tego zawodnika nie można podważyć. Wojtek Wolski urodził się w Zabrzu i jako dziecko wyemigrował z rodzicami do Kanady, gdzie dorastał w Toronto. Przez wiele lat reprezentował kluby grające w NHL, w tym m.in.: New York Rangers, Florida Panthers, Colorado Avalanche, czy też Washington Capitals. Przez jeden sezon zaliczył także występy w polskim Ciarko KH Sanok. Karierę zakończył w 2020 roku po kilku latach występów w lidze rosyjskiej. Był pewnym punktem reprezentacji Kanady, która w 2018 roku sięgnęła po złoty medal olimpijski w Pjongczangu. Co ciekawe, zawodnik ten jest spokrewniony z piłkarzem Sebastianem Milą.  

John Tavares

Kolejnym głośnym nazwiskiem zawodnika NHL o polskich korzeniach jest John Tavares. Od lat zaliczany jest do najlepszych graczy na świecie i reprezentuje Kanadę, z którą w 2014 roku w Soczi sięgnął po złoto olimpijskie. Od 2018 roku występuje w Toronto Maple Leafs. Wcześniej przez blisko 10 lat stanowił o sile zespołu New York Islanders. John Tavares jest synem Polki i Portugalczyka. Rodzice jego matki Barbary wyemigrowali z Polski i osiedlili się w Kanadzie. Zawodnik w ostatnich latach stał się postacią negatywnie ocenianą przez kibiców w Nowym Jorku po tym, jak po blisko 10. latach gry zdecydował się opuścić NY Islanders i związać się z zespołem z Toronto, gdzie podpisał kontrakt do 2025 roku. 

Zenon Konopka

Nazwisko Konopka brzmi bardzo swojsko i nie może to dziwić. Zenon Konopka to zawodnik, który przez lata występował w NHL i zakończył swoją karierę w 2017 roku. Choć hokeista urodził się już w Kanadzie, to jednak ma polskie korzenie. Jego ojciec po zakończeniu II wojny światowej wyemigrował do Kanady, gdzie osiedlił się na stałe. To tam w 1981 roku na świat przyszedł Zenon Konopka, który z czasem stał się solidnym zawodnikiem jak na warunki NHL. Występował przede wszystkim w zespołach ze Stanów Zjednoczonych, w tym m.in. w: New York Islanders, Minnesota Wild, Tampa Bay Lightening, Portland Pirates, Buffalo Sabres, czy Anaheim Ducks. W trakcie kariery reprezentował również barwy Ottawa Senators, czy też Ciarko KH Sanok. Od 2012 roku posiada polskie obywatelstwo. 

Mike Komisarek

Urodzony w Nowym Jorku Mike Komisarek to kolejny zawodnik, który ma polskie korzenie, jednak nigdy nie zagrał w naszej reprezentacji. Związał się z kadrą Stanów Zjednoczonych. Hokeista urodził się w USA po tym, jak wcześniej z Polski wyemigrował jego ojciec, który następnie poznał przyszłą żonę i matkę zawodnika. Do dziś Komisarek swobodnie włada językiem polskim i nie wstydzi się swoich korzeni. Karierę zawodniczą zakończył w 2014 roku. W NHL reprezentował barwy m.in.: Montreal Canadiens, Toronto Maple Leafs i Carolina Hurricanes.

Stephen Da Costa

Stephen Da Costa to reprezentant Francji o polskich korzeniach. Zawodnik na co dzień występuje w lidze rosyjskiej, choć wcześniej przez kilka lat bronił barw Ottawa Senators. Jego brat Teddy występuje aktualnie w lidze polskiej. Stephen Da Costa urodził się w Paryżu i jest synem Polki i Francuza. Ostatecznie zdecydował się na reprezentowanie barw ojczyzny swojego ojca. W latach 2011-14 był zawodnikiem Ottawa Senators, jednak jego kariera w NHL nie potrwała długo. Od kilku sezonów kontynuuje ją w Rosji. 

Joe Pavelski

Joe Pavelski na swoim koncie ma srebrny medal olimpijski wywalczony w 2010 roku w Vancouver i liczne sukcesy drużynowe. Od 2019 roku reprezentuje barwy Dallas Stars, a wcześniej przez 12 lat grał w NHL w drużynie San Jose Sharks. Hokeista urodził się w Stanach Zjednoczonych, jednak ma polskie korzenie. Jego rodzina wyemigrowała z Polski pod nazwiskiem Pawelski, które następnie zmieniła już w swojej nowej ojczyźnie. Joe Pavelski dwukrotnie brał udział w Meczu Gwiazd NHL w sezonach 2015/16 i 2016/17. 

Lee Stempniak

Lee Stempniak to kolejny z reprezentantów USA z polskimi korzeniami. Urodził się w Nowym Jorku, jednak jego przodkowie wcześniej wyemigrowali z Polski i osiedlili się w Stanach. Zawodnik przez wiele lat występował w NHL, po czym w 2019 roku zakończył karierę. Występował m.in. w: Toronto Maple Leafs, New York Rangers, Calgary Flames, Phoenix Coyotes, Pittsburgh Penguins, czy też w New Jersey Devils. W kadrze USA występował na mistrzostwach świata. 

Travis Zajac

Bardzo bramkostrzelnym hokeistą był Travis Zajac, który niedawno odwiesił łyżwy na kołku. Na co dzień reprezentował barwy Kanady, choć w jego krwi płynęła polska krew. Jego przodkowie wyemigrowali za Ocean, a sam hokeista na świat przyszedł już w Kanadzie. W NHL występował w New Jersey Devils oraz New York Islanders, łącznie przez ponad 15 lat. 

Zach Warenski

Dziadek Zacha Warenskiego pochodził z Polski, po czym wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Od młodych lat jednak uczył Zacha polskich tradycji i kultury, dzięki czemu hokeista nie ukrywał swoich związków z naszym krajem. Ostatecznie zdecydował się na reprezentowanie Stanów Zjednoczonych. To obiecujący zawodnik, który ma dopiero 25 lat. Aktualnie występuje w barwach Columbus Blue Jackets i wciąż walczy o zapisanie się w historii. Na swoim koncie ma już udział w meczu gwiazd NGL w sezonie 2017/18. 

Patrick Wiercioch

Kolejnym znanym hokeistą z NHL o polskich korzeniach jest Patrick Wiercioch, który na co dzień występuje w drużynie Kanady. Urodzony w 1990 roku zawodnik przez kilka lat grał w NHL, a ostatnie lata spędził we Włoszech i Szwecji. W najlepszej lidze świata reprezentował barwy: Ottawa Senators i Coloroado Avalanche. Hokeista urodził się w Kanadzie, a jego rodzice Andrzej i Ewa w latach 80. ubiegłego wieku wyemigrowali z Polski. 

Oczywiście to tylko wybrane przykłady zawodników o polskich korzeniach, którzy podbijali lub wciąż podbijają północnoamerykańską ligę NHL. Wśród znanych graczy można wymienić jeszcze m.in.: Matthiasa Plachta, Adama Henrique, czy Jamie Oleksiaka. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

400 PLN za wygraną Reprezentacji Polski w Siatkówkę!

Gdy po zarejestrowaniu się w STS z kodem BLOK400 wytypujemy zwycięstwo Polski w meczu z Francją to poza standardową wygraną dodatkowo zgarniamy bonus w wysokości 400...