STS KOD PROMOCYJNY

Największe sukcesy reprezentacji Polski w hokeju na lodzie. Najlepiej było przed wojną

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaHokej na lodzieNajwiększe sukcesy reprezentacji Polski w hokeju na lodzie. Najlepiej było przed wojną

Choć w ostatnich latach hokeiści reprezentacji Polski plasują się zazwyczaj na przełomie drugiej i trzeciej dziesiątki klasyfikacji światowej, to jednak kiedyś osiągali spektakularne sukcesy. Największe miały miejsce w latach 30. XX wieku, kiedy nasza kadra zaliczała się do najlepszych na świecie. W 2022 roku biało-czerwoni po 22. latach nieobecności awansowali do hokejowej elity. Wygrali mistrzostwa świata dywizji IA i awansowali na mistrzostwa świata elity.

Reprezentacja Polski w hokeju. Rekordy

Pierwszy oficjalny mecz reprezentacji Polski w hokeju na lodzie mężczyzn miał miejsce 10 stycznia 1926 roku we szwajcarskim Davos. Polacy szybko chcieli zapomnieć o tym spotkaniu, ponieważ w swoim debiucie przegrali aż 1:13 z Austriakami. Dzień po tym meczu Polski Związek Hokeja na Lodzie został oficjalnie przyjęty do Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie. Na pierwsze zwycięstwo czekaliśmy do 14 stycznia 1926 roku, gdy Polacy wygrali 3:1 z Włochami. Najwyższe dotychczasowe zwycięstwo biało-czerwonych miało miejsce w holenderskim Eindhoven, gdzie 26 marca 1993 roku pokonaliśmy aż 21:1 Chińczyków. Niespełna 20 lat wcześniej 11 kwietnia 1973 roku doznaliśmy najwyższej porażki w historii, gdy w Moskwie przegraliśmy 0:20 z kadrą ZSRR. 

Najwięcej występów w kadrze Polski zanotował Henryk Gruth, którego licznik zatrzymał się na 248. Najwięcej oczek w punktacji kanadyjskiej (liczą się bramki i asysty) zanotował Leszek Laszkiewicz, który łącznie uzbierał 150 punktów. Zawodnik ten jest aktualnie team leaderem reprezentacji Polski. Najlepszym strzelcem w historii pozostaje Andrzej Zabawa z 99. bramkami na koncie. 

Blisko medalu olimpijskiego w 1932 roku

Najbliżej medalu olimpijskiego Polacy byli w 1932 roku, gdzie zakończyli zmagania na 4. miejscu. Co ciekawe wówczas w igrzyskach udział wzięły tylko cztery reprezentacje, a biało-czerwoni nie zdobyli choćby punktu. Mistrzami olimpijskimi zostali Kanadyjczycy, którzy wyprzedzili Amerykanów i Niemców. Bramki dla Polaków na igrzyskach strzelali: Aleksander Kowalski (2) oraz Adam Kowalski. Najbliżej punktów byliśmy w pierwszym meczu z Niemcami, który przegraliśmy tylko 1:2. Turniej ten miał jednocześnie rangę mistrzostw świata, dlatego Polacy w 1932 zostali w nich sklasyfikowani na 4. miejscu. 

Pierwsze olimpijskie zwycięstwo polskich hokeistów miało miejsce w 1936 roku, gdy pokonaliśmy 9:2 Łotyszy. Niestety pozostałe dwa grupowe mecze Polacy przegrali i skończyli zmagania na 9. miejscu. W czasach powojennych najlepsze wyniki biało-czerwoni osiągali w latach 1972 i 1976, gdy dwukrotnie zajmowali 6. miejsce na igrzyskach olimpijskich. Ostatni raz na tej imprezie reprezentacja Polski pojawiła się w 1992 roku, gdy zajęła 11. miejsce. 

Pamiętne spotkanie z ZSRR w 1976 roku

Do historii polskiego hokeja przeszedł 1976 roku. Wówczas w Katowicach rozgrywane były mistrzostwa świata elity, a w meczu otwarcia Polacy podejmowali najlepszych na świecie zawodników ZSRR. Rywale mieli na koncie już 5 tytułów olimpijskich i 14 tytułów mistrza świata. Na lodzie nieoczekiwanie dominowali Polacy, którzy wygrali 6:4, a ich zwycięstwo ani przez moment nie było zagrożone. Bramki dla reprezentacji Polski strzelali: Wiesław Jobczyk (3), Mieczysław Jaskierski (2) oraz Ryszard Nowiński. Do dziś spotkanie to uznawane jest za najlepsze w historii reprezentacji Polski w hokeju na lodzie. Polacy zagrali wówczas na poziomie, do którego nigdy przedtem, ani potem się już nie zbliżyli. Turniej zakończyliśmy ostatecznie na 7. miejscu. 

Do medalu na Mistrzostwach Świata w 1931 roku zabrakło punktu 

Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń w historii polskiego hokeja warto zaliczyć mistrzostwa świata elity z 1931 roku. Wówczas nasza reprezentacja ukończyła zmagania na 4. miejscu i do brązowych medalistów z Austrii zabrakło nam tylko punktu. W rundzie finałowej mistrzostw pokonaliśmy 2:0 Szwedów oraz zremisowaliśmy 0:0 z Czechosłowacją. Ponadto przegraliśmy zaledwie jedną bramką z Amerykanami i Austriakami, a także ulegliśmy 0:3 Kanadzie. W klasyfikacji końcowej udało nam się wyprzedzić Szwedów i reprezentantów Czechosłowacji. Rok wcześniej mistrzostwa zakończyliśmy na 5. miejscu. Ostatni raz w elicie graliśmy w 2002 roku. Aktualnie występujemy na trzecim stopniu rozgrywek. 


Czytaj również:


Dwa medale Mistrzostw Europy

W latach 20. i 30. ubiegłego wieku rozgrywano jeszcze Mistrzostwa Europy. Polacy dwukrotnie zdobywali srebrne medale i miało to miejsce w 1929 roku i 1931 roku. To jedyne medale zdobyte przez polskich hokeistów na imprezie międzynarodowej najwyższej rangi. Od jakiegoś czasu mistrzostwa Europy w hokeju na lodzie nie są już rozgrywane. Obecnie najważniejszymi imprezami reprezentacyjnymi są mistrzostwa świata oraz turniej olimpijski. Te pierwsze rozgrywane są co roku. Polakom w najbliższych latach trudno będzie o powtórzenie historycznych wyników z przeszłości, jednak jest promyczek nadziei. Kadra prowadzona od kilku lat przez Roberta Kalabera po ponad dwóch dekadach awansowała na mistrzostwa świata hokejowej elity.

Mistrzostwa świata elity!

Ostatnie dwa lata sa znakomite w wykonaniu reprezentacji Polski w hokeju na lodzie. Passa podopiecznych trenera Roberta Kalabera rozpoczęła się w 2022 roku podczas mistrzostw świata dywizji I grupy B. Tam nasi zawodnicy zaprezentowali hokej na wysokim poziomie i zajęli pierwsze miejsce w turnieju rozgrywanym w Tychach. W pokonanym polu pozostawili m.in.: Estonię, Serbię, Japonię i Ukrainę. Ostatnią z tych drużyn pokonali w rzutach karnych. Dzięki temu awansowali do dywizji I grupy A, czyli na bezpośrednie zaplecze elity. Dokonali tego z kompletem zwycięstw.

W 2023 roku gospodarzem mistrzostw świata dywizji I grupy A była Wielka Brytania. Biało-czerwoni walczyli tam o jedno z dwóch pierwszych miejsc, które Międzynarodowa Federacja Hokeja na lodzie premiuje awansem do elity. Polacy rozpoczęli od pewnego zwycięstwa 7:0 z Litwą. Później przyszła jednak porażka z gospodarzami. Mecz zakończył się dopiero w dogrywce, choć bramkarz biało-czerwonych robił, co mógł. Na szczęście w kolejnych meczach Polacy wygrali kolejno z Włochami, Koreą Południową i Rumunią. Dzięki temu wywalczyli srebrny medal mistrzostw świata dywizji I grupy A i osiągnęli wielki sukces. Po 22. latach nieobecności awansowali do elity, gdzie zagrają już w 2024 roku.

Grupa reprezentacji Polski podczas Mistrzostw świata elity

Biało-czerwoni po powrocie do elity trafili do grupy A. Gospodarzem turnieju są Czechy. Polaków czeka bardzo trudne zadanie, a ich celem na mistrzostwa świata jest przede wszystkim utrzymanie się w gronie najlepszych zespołów na świecie. Polacy będą rywalizowali w grupie A z takimi zespołami jak: Stany Zjednoczone, Niemcy, Szwecja, Słowacja, Łotwa, Francja i Kazachstan. Zdecydowanymi faworytami do wygrania tej grupy są hokeiści Stanów Zjednoczonych, jednak w ostatnim turnieju z dobrej strony pokazali się też m.in. brązowi medaliści Łotysze. Wydaje się, że Polacy powinni walczyć z zespołami Kazachstanu i Francji o pozostanie w elicie na kolejny sezon. Liczymy na to, że nasza drużyna powalczy o punkty i pokusi się o sprawienie niespodzianki.

W ostatnich latach poziom hokeja na lodzie w Polsce wzrasta. Drużyny męska i kobieca coraz mocniej zaznaczają swoją obecność na międzynarodowej arenie. W Polsce powstają też nowoczesne obiekty sportowe. Dzięki temu zostaliśmy jednym z gospodarzy turnieju kwalifikacyjnego o awans na Igrzyska Olimpijskie. Zawody te odbędą się na Stadionie Zimowym w Sosnowcu. O awans na igrzyska będzie niezwykle trudno, jednak polscy kibice mogą pomóc swoim ulubieńcom w sprawieniu sensacji.

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...