Największe sukcesy reprezentacji Polski w hokeju na lodzie. Najlepiej było przed wojną

Strona głównaHokej na lodzieNajwiększe sukcesy reprezentacji Polski w hokeju na lodzie. Najlepiej było przed wojną

Choć w ostatnich latach hokeiści reprezentacji Polski plasują się zazwyczaj na przełomie drugiej i trzeciej dziesiątki klasyfikacji światowej, to jednak kiedyś osiągali spektakularne sukcesy. Największe miały miejsce w latach 30. XX wieku, kiedy nasza kadra zaliczała się do najlepszych na świecie. Ostatnie przyzwoite starty miały miejsce aż 20 lat temu, gdy nasi zawodnicy zajęli 14. miejsce na Mistrzostwach Świata.

Rekordy

Pierwszy oficjalny mecz reprezentacji Polski w hokeju na lodzie mężczyzn miał miejsce 10 stycznia 1926 roku we szwajcarskim Davos. Polacy szybko chcieli zapomnieć o tym spotkaniu, ponieważ w swoim debiucie przegrali aż 1:13 z Austriakami. Dzień po tym meczu Polski Związek Hokeja na Lodzie został oficjalnie przyjęty do Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie. Na pierwsze zwycięstwo czekaliśmy do 14 stycznia 1926 roku, gdy Polacy wygrali 3:1 z Włochami. Najwyższe dotychczasowe zwycięstwo biało-czerwonych miało miejsce w holenderskim Eindhoven, gdzie 26 marca 1993 roku pokonaliśmy aż 21:1 Chińczyków. Niespełna 20 lat wcześniej 11 kwietnia 1973 roku doznaliśmy najwyższej porażki w historii, gdy w Moskwie przegraliśmy 0:20 z kadrą ZSRR. 

Najwięcej występów w kadrze Polski zanotował Henryk Gruth, którego licznik zatrzymał się na 248. Najwięcej oczek w punktacji kanadyjskiej (liczą się bramki i asysty) zanotował Leszek Laszkiewicz, który łącznie uzbierał 150 punktów. Zawodnik ten jest aktualnie team leaderem reprezentacji Polski. Najlepszym strzelcem w historii pozostaje Andrzej Zabawa z 99. bramkami na koncie. 

Blisko medalu olimpijskiego w 1932 roku

Najbliżej medalu olimpijskiego Polacy byli w 1932 roku, gdzie zakończyli zmagania na 4. miejscu. Co ciekawe wówczas w igrzyskach udział wzięły tylko cztery reprezentacje, a biało-czerwoni nie zdobyli choćby punktu. Mistrzami olimpijskimi zostali Kanadyjczycy, którzy wyprzedzili Amerykanów i Niemców. Bramki dla Polaków na igrzyskach strzelali: Aleksander Kowalski (2) oraz Adam Kowalski. Najbliżej punktów byliśmy w pierwszym meczu z Niemcami, który przegraliśmy tylko 1:2. Turniej ten miał jednocześnie rangę mistrzostw świata, dlatego Polacy w 1932 zostali w nich sklasyfikowani na 4. miejscu. 

Pierwsze olimpijskie zwycięstwo polskich hokeistów miało miejsce w 1936 roku, gdy pokonaliśmy 9:2 Łotyszy. Niestety pozostałe dwa grupowe mecze Polacy przegrali i skończyli zmagania na 9. miejscu. W czasach powojennych najlepsze wyniki biało-czerwoni osiągali w latach 1972 i 1976, gdy dwukrotnie zajmowali 6. miejsce na igrzyskach olimpijskich. Ostatni raz na tej imprezie reprezentacja Polski pojawiła się w 1992 roku, gdy zajęła 11. miejsce. 

Pamiętne spotkanie z ZSRR w 1976 roku

Do historii polskiego hokeja przeszedł 1976 roku. Wówczas w Katowicach rozgrywane były mistrzostwa świata elity, a w meczu otwarcia Polacy podejmowali najlepszych na świecie zawodników ZSRR. Rywale mieli na koncie już 5 tytułów olimpijskich i 14 tytułów mistrza świata. Na lodzie nieoczekiwanie dominowali Polacy, którzy wygrali 6:4, a ich zwycięstwo ani przez moment nie było zagrożone. Bramki dla reprezentacji Polski strzelali: Wiesław Jobczyk (3), Mieczysław Jaskierski (2) oraz Ryszard Nowiński. Do dziś spotkanie to uznawane jest za najlepsze w historii reprezentacji Polski w hokeju na lodzie. Polacy zagrali wówczas na poziomie, do którego nigdy przedtem, ani potem się już nie zbliżyli. Turniej zakończyliśmy ostatecznie na 7. miejscu. 

Do medalu na Mistrzostwach Świata w 1931 roku zabrakło punktu 

Bez wątpienia wśród najważniejszych wydarzeń w historii polskiego hokeja warto zaliczyć mistrzostwa świata elity z 1931 roku. Wówczas nasza reprezentacja ukończyła zmagania na 4. miejscu i do brązowych medalistów z Austrii zabrakło nam tylko punktu. W rundzie finałowej mistrzostw pokonaliśmy 2:0 Szwedów oraz zremisowaliśmy 0:0 z Czechosłowacją. Ponadto przegraliśmy zaledwie jedną bramką z Amerykanami i Austriakami, a także ulegliśmy 0:3 Kanadzie. W klasyfikacji końcowej udało nam się wyprzedzić Szwedów i reprezentantów Czechosłowacji. Rok wcześniej mistrzostwa zakończyliśmy na 5. miejscu. Ostatni raz w elicie graliśmy w 2002 roku. Aktualnie występujemy na trzecim stopniu rozgrywek. 

Dwa medale Mistrzostw Europy

W latach 20. i 30. ubiegłego wieku rozgrywano jeszcze Mistrzostwa Europy. Polacy dwukrotnie zdobywali srebrne medale i miało to miejsce w 1929 roku i 1931 roku. To jedyne medale zdobyte przez polskich hokeistów na imprezie międzynarodowej najwyższej rangi. 

Czy mamy szanse nawiązać do tych sukcesów?

W ostatnich latach światowy hokej zdecydowanie nam odjechał i reprezentacji Polski trudno będzie w najbliższych latach nawiązać do największych sukcesów. Aktualnie celem kadry prowadzonej przez Słowaka Roberta Kalabera jest awans na zaplecze elity, czyli do dywizji IA. Reprezentacja Polski w hokeju na lodzie powalczy o to już na przełomie kwietnia i maja tego roku, gdy w Tychach odbędą się mistrzostwa świata w tej dywizji. 

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Reprezentacja Polski w przebudowie: wnioski po meczach z Czechami i Albanią

Zatrudnienie Fernando Santosa miało być dla reprezentacji Polski nowym otwarciem. Choć mecz z Czechami przywołał najgorsze demony z przeszłości, to już wygrana z Albanią daje selekcjonerowi...

Trudne zadanie Hurkacza w Roland Garros. Rywalem David Goffin

Hubert Hurkacz poznał swojego przeciwnika w I rundzie turnieju wielkoszlemowego Roland Garros. Polak trafił na Davida Goffina z Belgii. Nasz tenisista mógł trafić lepiej....