STS KOD PROMOCYJNY

Hokeiści z polskimi korzeniami w NHL. Oni nigdy nie zagrali dla Polski

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaHokej na lodzieHokeiści z polskimi korzeniami w NHL. Oni nigdy nie zagrali dla Polski

Północnoamerykańska liga hokeja na lodzie NHL to najlepsze i najbardziej prestiżowe rozgrywki w tej dyscyplinie sportowej. Choć Polaków w tej lidze przez lata nie było wielu, to jednak w czołowych drużynach pojawiali i pojawiają się zawodnicy o polskich korzeniach. Wybrali grę dla innych reprezentacji, jednak w ich żyłach płynie biało-czerwona krew. Gdyby tylko wybrali Polskę, nasza drużyna mogłaby być jedną ze światowych potęg. Sprawdźmy najlepszych hokeistów z polskimi korzeniami w NHL, którzy nie zagrali w reprezentacji Polski. 

Wayne Gretzky

Wayne Gretzky uznawany jest za najlepszego hokeistę w historii tej dyscypliny sportowej. Zawodnik ten reprezentował Kanadę, jednak w jego żyłach płynęła też cząstka polskiej krwi. Wszystko za sprawą babci zawodnika Marii, która pochodziła z polskich Podhajców. Aktualnie tereny te należą do Ukrainy. Mimo wszystko dziadek zawodnika zawsze podkreślał, że czuje się Białorusinem, a sam Wayne Gretzky wybrał grę dla reprezentacji spod znaku Klonowego Liścia. 

Gracz ten aż 9 razy wybierany był MVP sezonu w NHL, a jego numer 99 został zastrzeżony przez całą ligę. To podkreślenie tego, jak wybitnym był hokeistą. Powszechnie uznawany jest za najlepszego gracza w historii tej dyscypliny. W jego żyłach płynęła polska krew i z powodzeniem mógł grać dla reprezentacji Polski, choć jego wybór Kanady nie może dziwić. To z nią osiągał wielkie sukcesy, a karierę zawodniczą zakończył w 1999 roku. 

Wojtek Wolski 

Polskości tego zawodnika nie można podważyć. Wojtek Wolski urodził się w Zabrzu i jako dziecko wyemigrował z rodzicami do Kanady, gdzie dorastał w Toronto. Przez wiele lat reprezentował kluby grające w NHL, w tym m.in.: New York Rangers, Florida Panthers, Colorado Avalanche, czy też Washington Capitals. Przez jeden sezon zaliczył także występy w polskim Ciarko KH Sanok. Karierę zakończył w 2020 roku po kilku latach występów w lidze rosyjskiej. Był pewnym punktem reprezentacji Kanady, która w 2018 roku sięgnęła po złoty medal olimpijski w Pjongczangu. Co ciekawe, zawodnik ten jest spokrewniony z piłkarzem Sebastianem Milą.  

John Tavares

Kolejnym głośnym nazwiskiem zawodnika NHL o polskich korzeniach jest John Tavares. Od lat zaliczany jest do najlepszych graczy na świecie i reprezentuje Kanadę, z którą w 2014 roku w Soczi sięgnął po złoto olimpijskie. Od 2018 roku występuje w Toronto Maple Leafs. Wcześniej przez blisko 10 lat stanowił o sile zespołu New York Islanders. John Tavares jest synem Polki i Portugalczyka. Rodzice jego matki Barbary wyemigrowali z Polski i osiedlili się w Kanadzie. Zawodnik w ostatnich latach stał się postacią negatywnie ocenianą przez kibiców w Nowym Jorku po tym, jak po blisko 10. latach gry zdecydował się opuścić NY Islanders i związać się z zespołem z Toronto, gdzie podpisał kontrakt do 2025 roku. 

Zenon Konopka

Nazwisko Konopka brzmi bardzo swojsko i nie może to dziwić. Zenon Konopka to zawodnik, który przez lata występował w NHL i zakończył swoją karierę w 2017 roku. Choć hokeista urodził się już w Kanadzie, to jednak ma polskie korzenie. Jego ojciec po zakończeniu II wojny światowej wyemigrował do Kanady, gdzie osiedlił się na stałe. To tam w 1981 roku na świat przyszedł Zenon Konopka, który z czasem stał się solidnym zawodnikiem jak na warunki NHL. Występował przede wszystkim w zespołach ze Stanów Zjednoczonych, w tym m.in. w: New York Islanders, Minnesota Wild, Tampa Bay Lightening, Portland Pirates, Buffalo Sabres, czy Anaheim Ducks. W trakcie kariery reprezentował również barwy Ottawa Senators, czy też Ciarko KH Sanok. Od 2012 roku posiada polskie obywatelstwo. 

Mike Komisarek

Urodzony w Nowym Jorku Mike Komisarek to kolejny zawodnik, który ma polskie korzenie, jednak nigdy nie zagrał w naszej reprezentacji. Związał się z kadrą Stanów Zjednoczonych. Hokeista urodził się w USA po tym, jak wcześniej z Polski wyemigrował jego ojciec, który następnie poznał przyszłą żonę i matkę zawodnika. Do dziś Komisarek swobodnie włada językiem polskim i nie wstydzi się swoich korzeni. Karierę zawodniczą zakończył w 2014 roku. W NHL reprezentował barwy m.in.: Montreal Canadiens, Toronto Maple Leafs i Carolina Hurricanes.

Stephen Da Costa

Stephen Da Costa to reprezentant Francji o polskich korzeniach. Zawodnik na co dzień występuje w lidze rosyjskiej, choć wcześniej przez kilka lat bronił barw Ottawa Senators. Jego brat Teddy występuje aktualnie w lidze polskiej. Stephen Da Costa urodził się w Paryżu i jest synem Polki i Francuza. Ostatecznie zdecydował się na reprezentowanie barw ojczyzny swojego ojca. W latach 2011-14 był zawodnikiem Ottawa Senators, jednak jego kariera w NHL nie potrwała długo. Od kilku sezonów kontynuuje ją w Rosji. 

Joe Pavelski

Joe Pavelski na swoim koncie ma srebrny medal olimpijski wywalczony w 2010 roku w Vancouver i liczne sukcesy drużynowe. Od 2019 roku reprezentuje barwy Dallas Stars, a wcześniej przez 12 lat grał w NHL w drużynie San Jose Sharks. Hokeista urodził się w Stanach Zjednoczonych, jednak ma polskie korzenie. Jego rodzina wyemigrowała z Polski pod nazwiskiem Pawelski, które następnie zmieniła już w swojej nowej ojczyźnie. Joe Pavelski dwukrotnie brał udział w Meczu Gwiazd NHL w sezonach 2015/16 i 2016/17. 

Lee Stempniak

Lee Stempniak to kolejny z reprezentantów USA z polskimi korzeniami. Urodził się w Nowym Jorku, jednak jego przodkowie wcześniej wyemigrowali z Polski i osiedlili się w Stanach. Zawodnik przez wiele lat występował w NHL, po czym w 2019 roku zakończył karierę. Występował m.in. w: Toronto Maple Leafs, New York Rangers, Calgary Flames, Phoenix Coyotes, Pittsburgh Penguins, czy też w New Jersey Devils. W kadrze USA występował na mistrzostwach świata. 

Travis Zajac

Bardzo bramkostrzelnym hokeistą był Travis Zajac, który niedawno odwiesił łyżwy na kołku. Na co dzień reprezentował barwy Kanady, choć w jego krwi płynęła polska krew. Jego przodkowie wyemigrowali za Ocean, a sam hokeista na świat przyszedł już w Kanadzie. W NHL występował w New Jersey Devils oraz New York Islanders, łącznie przez ponad 15 lat. 

Zach Warenski

Dziadek Zacha Warenskiego pochodził z Polski, po czym wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Od młodych lat jednak uczył Zacha polskich tradycji i kultury, dzięki czemu hokeista nie ukrywał swoich związków z naszym krajem. Ostatecznie zdecydował się na reprezentowanie Stanów Zjednoczonych. To obiecujący zawodnik, który ma dopiero 25 lat. Aktualnie występuje w barwach Columbus Blue Jackets i wciąż walczy o zapisanie się w historii. Na swoim koncie ma już udział w meczu gwiazd NGL w sezonie 2017/18. 

Patrick Wiercioch

Kolejnym znanym hokeistą z NHL o polskich korzeniach jest Patrick Wiercioch, który na co dzień występuje w drużynie Kanady. Urodzony w 1990 roku zawodnik przez kilka lat grał w NHL, a ostatnie lata spędził we Włoszech i Szwecji. W najlepszej lidze świata reprezentował barwy: Ottawa Senators i Coloroado Avalanche. Hokeista urodził się w Kanadzie, a jego rodzice Andrzej i Ewa w latach 80. ubiegłego wieku wyemigrowali z Polski. 

Oczywiście to tylko wybrane przykłady zawodników o polskich korzeniach, którzy podbijali lub wciąż podbijają północnoamerykańską ligę NHL. Wśród znanych graczy można wymienić jeszcze m.in.: Matthiasa Plachta, Adama Henrique, czy Jamie Oleksiaka. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...