Alicja Pyszka-Bazan i Mateusz Wiśniewski z rekordami w Ironmanie

Strona głównaInneAlicja Pyszka-Bazan i Mateusz Wiśniewski z rekordami w Ironmanie

Kolejny sukces biało-czerwonych w wymagających zawodach. Alicja Pyszka-Bazan i Mateusz Wiśniewski ustanowili nowe rekordy świata w Ironmanie podczas Bretzel Ultra Tri 2023 we Francji. Polka zrobił to na dystansie podwójnego Ironmana. Mateusz Wiśniewski pobił rekord świata na dystansie trzykrotnego Ironmana. Dokonali tego mimo trudnych warunków atmosferycznych i rzęsistych opadów deszczu.

Mordercze zmagania dla Polki

Zawody Bretzel Ultra Tri 2023 rozgrywane były we Francji. Zawodnicy mieli do pokonania 7,6 km pływania, 360 km jazdy rowerem i 86 km biegu. Tyle właśnie wynosi podwójny Ironman. Oczy polskich kibiców od początku były zwrócone na Alicję Pyszkę-Bazan, która walczyła we Francji o pobicie rekordu świata. Jednym z jej kibiców był m.in. Robert Karaś. Polka od początku nadawała tempa rywalizacji i była poza zasięgiem innych zawodniczek. Wszystko wskazywało na to, że uda jej się pobić rekord świata, który należał do Estonki Sirlet Viilas i wynosił 23 godziny, 31 minut i 38 sekund i został ustanowiony w 2016 roku.

W końcówce jednak warunki pogodowe mocno się pogorszyły. Pojawił się rzęsisty deszcz, co spowalniało tempo biegaczy. Mimo tego ostatnie kilometry zmagań Alicja Pyszka-Bazan pobiegła na maksa swoich możliwości. Dzięki temu w świetnym stylu ustanowiła nowy rekord świata. Polka na mecie miała czas 23 godziny, 12 minut i 2 sekundy.  Tym samym poprawiła dotychczasowy rekord o ponad 19,5 minuty. I to mimo trudnych warunków pogodowych. To kolejny sukces biało-czerwonych w najbardziej morderczych wyścigach świata. 

Wielki wyczyn Mateusza Wiśniewskiego

Również Mateusz Wiśniewski może cieszyć się z pobicia rekordu świata. Dokonał tego na dystansie trzykrotnego Ironmana w formacie „one per day”, czyli jeden dziennie. Zmagania polegały na tym, że zawodnicy musieli pokonać dystans jednego Ironmana przez trzy dni z rzędu. Wynosił on dokładnie 3.8 km pływania, 180 km jazdy rowerem i 42.2 km biegu. Łącznie w trzy dni to: 11.4 km pływania, 540 km jazdy rowerem i 126.6 km biegu.

Mateusz Wiśniewski do realizacji tego wyczynu potrzebował dokładnie 34 godziny, 9 minut i 35 sekund. W ten sposób wyprzedził Richarda Junga, czyli byłego rekordzistę świata i mistrza świata. Polak o blisko godzinę pobił dotychczasowy rekord świata, który od czterech lat należał do Pera Lausta Johansena. 

Kim jest Alicja Pyszka-Bazan?

Alicja Pyszka-Bazan to 30-letnia sportsmenka, która od 2019 roku bierze udział w zawodach triathlonowych. Wcześniej z powodzeniem startowała w zawodach bikini fitness. Po zmianie dyscypliny zaczęła osiągać jeszcze większe sukcesy. Na koncie ma m.in. tytuły triathlonowej mistrzyni Polski, czy też wicemistrzostwo Europy 70.3 w swojej kategorii wiekowej. Teraz w wygrała w zawodach Bretzel Ultra Tri 2023, ustanawiając jednocześnie rekord świata w podwójnym Ironmanie. 

Kim jest Mateusz Wiśniewski?

Mateusz Wiśniewski to polski sportowiec, który od 2022 roku specjalizuje się w zawodach ultra triathlonu. Bardzo szybko zaczął osiągać dobre wyniki, czego dowodem jest rekord świata pobity 28 czerwca we francuskim Colmar. Jesteśmy przekonani, że przed polskim sportowcem kolejne spektakularne występy. 

Gotowi na Sport Google News OBSERWUJ NAS W GOOGLE NEWS, ABY BYĆ NA BIEŻĄCO!

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Ćwierćfinał debla nie dla Magdy Linette. Porażka w 3. rundzie Australian Open

Polsko-amerykańska para deblowa Magda Linette i Bernarda Pera odpadła w trzeciej rundzie Australian Open. Tym samym straciły szanse na świetny rezultat w pierwszym tegorocznym...

Kadrowicze Michniewicza strzelają za granicą. Udany weekend ligowy polskich piłkarzy

Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik i Grzegorz Krychowiak strzelali bramki dla swoich klubów w ligach zagranicznych. Asysty zanotowali m.in. Robert Gumny, Piotr Zieliński, Kamil Jóźwiak,...