STS KOD PROMOCYJNY

Świetny występ Polaków i aż 39 medali w łączonych Mistrzostwach Europy 2022

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaInneŚwietny występ Polaków i aż 39 medali w łączonych Mistrzostwach Europy 2022

Za nami wielkie sportowe święto w Monachium. Po raz kolejny odbyły się łączone Mistrzostwa Europy. Tym razem sportowcy rywalizowali łącznie w 12. konkurencjach. Całość odbyła się w dniach 11-21 sierpnia w Monachium, a biało-czerwoni spisali się w stolicy Bawarii znakomicie. W sumie zdobyli 39 medali, w tym 8 złotych i zajęli ósme miejsce w klasyfikacji medalowej. Najwięcej zdobyczy przyniosły takie dyscypliny jak kajakarstwo i lekkoatletyka. 

Aż 15 medali w zmaganiach kajakarzy

Najwięcej powodów do radości przynieśli Polakom kajakarze. Łącznie na torze regatowym Oberschleißheim zdobyli 15 medali w kajakarstwie. Dało to piąte miejsce w klasyfikacji medalowej. Mistrzami Europy zostali: Aleksander Kitewski i Arsen Śliwiński (C2 200 m), Karolina Naja i Anna Puławska (K2 500 m), Adrianna Kąkol, Karolina Naja, Anna Puławska, Dominika Putto (K4 500 m) i Anna Puławska (K1 500 m). Oznacza to, że Anna Puławska sięgnęła w Monachium aż po trzy złote medale. 

Srebrne krążki zdobyli: Tomasz Barniak i Wiktor Głazunow (C2 500 m), Bartosz Grabowski i Jakub Stepun (K2 200 m), Mateusz Surwiło (KL3 200 m), Justyna Iskrzycka i Katarzyna Kołodziejczyk (K2 1000 m), Katarzyna Kołodziejczyk i Dominika Putto (K2 200 m) i Justyna Iskrzycka (K1 1000 m). Na najniższym stopniu podium w kajakarstwie stanęli: Oleksii Koliadych (C1 200 m), Rafał Rosolski (K1 5000 m), Marta Walczykiewicz (K1 200 m), Karolina Bronowicz (VL1 200 m) oraz Sylwia Szczerbińska i Julia Walczak (C2 500 m). 

Świetne występy lekkoatletów

Rekord pod względem liczby zdobytych medali na Mistrzostwach Europy pobili polscy lekkoatleci. W tej dyscyplinie sportu łącznie 14. razy stawali na podium, w tym trzykrotnie na pierwszym miejscu. Dało im to szóste miejsce w klasyfikacji medalowej i trzecie miejsce pod względem liczby zdobytych krążków. Mistrzostwo Europy w Monachium wywalczyli: Aleksandra Lisowska (maraton), Pia Skrzyszowska (110 m przez płotki) i Wojciech Nowicki (rzut młotem)

Srebrne krążki wywalczyli Katarzyna Zdziebło (chód sportowy na 20 km), Natalia Kaczmarek (400 m), Ewa Różańska (rzut młotem), Adrianna Sułek (siedmiobój) oraz polskie sztafety 4×100 m kobiet (w składzie: Anna Kiełbasińska, Pia Skrzyszowska, Marika Popowicz-Drapała, Ewa Swoboda, Martyna Kotwiła i Magdalena Stefanowicz) i 4×400 m (w składzie: Iga Baumgart-Witan, Natalia Kaczmarek, Anna Kiełbasińska, Justyna Święty-Ersetic, Kinga Gacka i Małgorzata Hołub-Kowalik). 

Brązowe medale zdobyli: Sofia Ennaoui (1500 m), Anna Kiełbasińska (400 m), Anna Wielgosz (800 m), drużyna w maratonie kobiet (Aleksandra Lisowska, Angelika Mach i Monika Jackiewicz), a także męska sztafeta 4×100 m w składzie: Adrian Brzeziński, Dominik Kopeć, Patryk Wykrota, Przemysław Słowikowski i Mateusz Siuda).

Polska dominacja w speed climbingu w sportowej wspinaczce

Reprezentanci Polski świetnie spisali się w konkurencji speed climbing rozgrywanej na starówce w Monachium w ramach wspinaczki sportowej. Wśród kobiet wszystkie trzy miejsca na podium zajęły Polki. Mistrzynią Europy została niezawodna Aleksandra Mirosław. Tuż za nią zmagania ukończyły Aleksandra Kałucka i Natalia Kałucka. Czwarty z medali dla Polaków we wspinaczce sportowej zdobył Marcin Dzieński. Reprezentant Polski od początku wyglądał bardzo dobrze i zajął drugie miejsce. To jeden z największych sukcesów w jego dotychczasowej karierze.

Cztery medale w kolarstwie torowym

Kolejne cztery medale w Monachium zdobyli reprezentanci Polski w kolarstwie torowym. Wicemistrzynią Europy została Urszula Łoś w konkurencji keirin. Ponadto brązowe medale dołożyły: Daria Pikulik w omnium, Nikola Wielowska w scratchu oraz drużyna polskich sprinterek w składzie: Urszula Łoś, Marlena Karwacka i Nikola Sibiak. Tuż za podium finiszowali polscy sprinterzy, którzy zmagania ukończyli na czwartej pozycji. 

Dwa medale polskich wioseł na Oberschleißheim

Dwa medale do polskiego dorobku dołożyli również reprezentanci Polski w wioślarstwie. Zawody te rozegrano na torze regatowym Oberschleißheim, podobnie jak zmagania kajakarzy. Po srebrny medal sięgnęła męska czwórka w składzie: Dominik Czaja, Mateusz Biskup, Mirosław Ziętarski i Fabian Barański. Do tego brązowy krążek wywalczył polski mikst Jolanta Majka i Michał Gadowski. 

Pozostałe konkurencje bez medali Polaków 

W pozostałych konkurencjach rozegranych w ramach łączonych Mistrzostw Europy w Monachium Polacy nie zdobyli medali. Najbliżej tego byli w siatkówce plażowej, gdzie na czwartym miejscu zmagania ukończyli Michał Bryl i Bartosz Łosiak. Ponadto biało-czerwoni nie stawali na podium w takich dyscyplinach sportowych jak: gimnastyka artystyczna, kolarstwo BMX, kolarstwo górskie, kolarstwo szosowe (piąte miejsca Darii Pikulik i Macieja Bodnara), tenis stołowy i triathlon. 

Wysokie miejsce w klasyfikacji medalowej

Reprezentanci Polski zajęli wysokie miejsce w łączonej klasyfikacji medalowej. Ósma lokata i 39 zdobytych medali to powód do dumy. Pod względem liczby wywalczonych medali biało-czerwoni znaleźli się na piątej pozycji. Klasyfikację medalową wygrali gospodarze Niemcy. Zdobyli łącznie 60 medali, w tym 26 złotych. Drugie miejsce zajęli Brytyjczycy również z 60. medalami, w tym 24. złotymi. Trzecie miejsce zajęli Włosi. Zawodnicy z Italii wywalczyli 51 medali, w tym 14 złotych. W zmaganiach nie oglądaliśmy sportowców z Rosji i Białorusi. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...