STS KOD PROMOCYJNY

125 lat temu urodził się Józef Lange, wybitny kolarz i medalista IO 1924 w Paryżu

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaKolarstwo125 lat temu urodził się Józef Lange, wybitny kolarz i medalista IO...

16 marca 2022 roku minęło 125 lat od narodzin jednego z pierwszych wybitnych kolarzy w historii Polski. Właśnie 125 lat temu w Warszawie urodził się Józef Lange, który wspólnie z drużyną zdobył pierwszy medal olimpijski dla Polski. Miało to miejsce w 1924 roku podczas VIII Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. Polska drużyna sięgnęła po srebrny medal w wyścigu drużynowym na 4000 metrów w kolarstwie torowym. Dzięki temu Józef Lange oraz Jan Łazarski, Franciszek Szymczyk i Tomasz Stankiewicz na zawsze zapisali się w historii polskiego sportu. 

Na zawsze w historii

Bez dwóch zdań Józef Lange na zawsze pozostanie w pamięci polskich kibiców i zapisał się złotymi głoskami w historii polskiego sportu olimpijskiego i nie tylko. Brał udział w dwóch igrzyskach olimpijskich, kolejno w 1924 roku w Paryżu oraz w 1928 roku w Amsterdamie. Wspólnie z kolegami z drużyny wywalczył pierwszy medal olimpijski w historii polskiego sportu. Ostatecznie o kilkanaście minut wyprzedzili znakomitego Adama Królikiewicza, który w Paryżu wywalczył brąz w skokach przez przeszkody na koniu Picador. 

Polacy byli o włos od złota w Paryżu. W finałowym wyścigu pojechali o 8 sekund wolniej od Włochów i to oni zostali złotymi medalistami. Trzeba przyznać, że w drodze do finału nasza reprezentacja jechała jeszcze lepiej, ale nawet ich najlepszy czas z kwalifikacji nie pozwoliłby na wygranie ze świetnie dysponowanymi Włochami. Od tego czasu minęło już blisko sto lat. Na tych samych igrzyskach Polak wystartował jeszcze w wyścigu na 50 kilometrów, jednak został sklasyfikowany na 5. miejscu, tracąc medal na ostatnich metrach. 

Pożegnanie z igrzyskami w Amsterdamie

Z olimpijskimi startami Józef Lange pożegnał się w Amsterdamie. Tam w wyścigu na 1000 metrów ze startu zatrzymanego zajął miejsca 6-7. W wyścigu drużynowym Polakom nie udało się obronić tytułu i odpadli już w ćwierćfinale. Z paryskiego finału w polskiej ekipie pojechał tylko Józef Lange, a obok niego wystartowali Artur Reul, Józef Oksiutycz i Jan Zybert. 

Józef Lange zmarł 11 sierpnia 1972 roku w Warszawie i został pochowany na cmentarzu Powązkowskich w Warszawie. Jego ciało spoczywa w rodzinnym grobowcu. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...