STS KOD PROMOCYJNY

Rafał Majka i Giro d’Italia – odwzajemnione uczucie

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaKolarstwoGiroRafał Majka i Giro d'Italia - odwzajemnione uczucie

Przed nami już 105. edycja włoskiego wyścigu kolarskiego Giro d”Italia, który obok Tour de France i Vuelta a España zaliczany jest do wielkich tourów. Z polskich kolarzy najwyższe miejsca w klasyfikacji generalnej zajmował Rafał Majka, który kilkukrotnie był blisko podium. Najwyżej sklasyfikowano go na 5. miejscu. Najbliższa edycja rozpocznie się już 6 maja i wiele wskazuje na to, że w peletonie tym razem nie zobaczymy utytułowanego Polaka. Jego uczucie do Giro d’Italia jest odwzajemnione. Zarówno on lubi Włochy, jak i Włochy lubią jego. Poznaj najlepsze starty Rafała Majki na Giro. 

Giro d’Italia – jeden z kolarskich szczytów

Obecnie Giro d’Italia to jeden z najważniejszych wyścigów kolarskich w peletonie. Na 21. trudnych etapach najlepsi kolarze świata walczą o prestiżowy tytuł i sławę. Zmagania dookoła Włoch zaliczane są do cyklu Wielkiego Touru, czyli trzech największych zawodów kolarskich na świecie. Kolejne dwa starty to francuski Tour de France i hiszpańska Vuelta a España. W tym roku odbywa się już 105. edycja włoskiego klasyka, a na starcie już tradycyjnie w ostatnich latach zobaczymy biało-czerwonych. Wiele wskazuje na to, że w barwach UAE Team Emirates nie pojedzie Rafał Majka, który lubi ścigać się we Włoszech, a na Giro zajmował najwyższe miejsca wśród polskich kolarzy w historii. 

W klasyfikacji wszechczasów najwięcej zwycięstw w klasyfikacji generalnej mają: Belg Eddy Merckx oraz Włosi Fausto Coppi i Alfredo Binda. Cała trójka wygrywała aż po 5 razy. Najwyższe miejsce w historii polskiego kolarstwa to 5. pozycja Rafała Majki z 2016 roku. Oprócz tego jeszcze czterokrotnie plasował się w pierwszej dziesiątce przysłowiowej generalki. 

Siódme miejsce w debiucie

Rafał Majka zadebiutował w Giro d’Italia w 2013 roku. Polak bronił wówczas barw     Team Saxo – Tinkoff i zakończył rywalizację na wysokim 7. miejscu, tracąc do podium 2:17 minuty. Co ciekawe oczko wyżej sklasyfikowano wówczas Przemysława Niemca z     Lampre – Merida. W 2013 roku najlepszy był Włoch Vincenzo Nibali (Astana Pro Team), a miejsca na podium uzupełnili Kolumbijczyk Rigoberto Uran (Sky Procycling) oraz Australijczyk Cadel Evans (BMC Racing Team). 

Najlepszy w wykonaniu Rafała Majki był 15. etap prowadzący z Cesana Torinese do Les Granges du Galibier. Polak zakończył go tuż za podium na 4. miejscu. Ponadto w 2013 roku jeszcze czterokrotnie zajmował miejsca w czołowej 10. poszczególnych etapów, co przełożyło się na jego wysokie miejsce w generalce w debiucie na Giro d’Italia. Jednocześnie zajął 2. miejsce w klasyfikacji młodzieżowej wyścigu. 

Poprawienie pozycji z poprzedniego sezonu

Polskiego kolarza oglądaliśmy na starcie włoskiego wyścigu także rok później. Ponownie reprezentował barwy zespołu Tinkoff – Saxo i zajął w klasyfikacji generalnej 6. miejsce, dzięki czemu poprawił się o jedną pozycję w porównaniu ze swoim pierwszym startem. Tym razem do podium stracił równo 3 minuty. Wyścig w 2014 roku wygrał Kolumbijczyk Nairo Quintana z Movistar Team. Miejsca na podium zajęli jeszcze Rigoberto Uran (Omega Pharma – Quick-Step) oraz Włoch Fabio Aru (Astana Pro Team). 

Tym razem Rafał Majka aż osiem razy znajdował się w czołowej 10. poszczególnych etapów. Najlepsze wyniki zanotował w otwierającej zmagania jeździe drużynowej na czas w Belfaście, a także w indywidualnej jeździe na czas na trasie Barbaresco – Barolo. Przez wiele etapów polski kolarz zajmował 3. miejsce w klasyfikacji generalnej, jednak kilka gorszych startów pod koniec wyścigu sprawiło, że ostatecznie spadł na 6. miejsce. Godne podkreślenia jest to, że w klasyfikacji młodzieżowej zajął miejsce na najniższym stopniu podium. 

Powrót po roku przerwy i historyczny wynik

Na kolejny start Rafała Majki w Giro d’Italia czekaliśmy do 2016 roku. Polak po roku przerwy spisał się znakomicie i zajął 5. miejsce w klasyfikacji generalnej, co jest najlepszym rezultatem w historii polskiego kolarstwa na tym wyścigu. Reprezentant Polski ponownie startował w barwach drużyny Tinkoff i był jej zdecydowanym liderem. Ostatecznie do podium stracił 3:20 minuty i w porównaniu z poprzednim startem, ani przez moment nie zajmował miejsca na podium generalki. Wyścig po raz drugi w karierze wygrał Vincenzo Nibali (Astana Pro Team), a miejsca za nim zajęli Kolumbijczyk Esteban Chaves (Orica GreenEDGE) i Hiszpan Alejandro Valverde (Movistar Team). 

O historycznym wyniku Polaka zadecydowała bardzo solidna jazda przez cały wyścig, ponieważ od początku do końca znajdował się w gronie czołowych zawodników poszczególnych etapów. Siedem z nich zakończył w pierwszej dziesiątce, a najlepiej poszło mu na 13. etapie z Palmanova do Cividale del Friuli oraz na 19. etapie z Pinerolo do Risoul. Wówczas dwukrotnie kończył na 5. miejscu. 

Szóste miejsce w 2019 roku 

Po historycznym starcie dla Polski w Giro d’Italia, w dwóch kolejnych edycjach wyścigu nie oglądaliśmy Rafała Majki. Do peletonu włoskiego klasyka powrócił dopiero w 2019 roku i ponownie liczył się w walce w klasyfikacji generalnej. Choć nie zbliżył się do jej podium i ostatecznie ukończył zmagania na 6. miejscu, to jednak wyrównał tym swój drugi najlepszy wynik w historii startów w Giro. Polak w 2019 roku jeździł w BORA-hansgrohe i do podium zabrakło mu ponad 4 minuty. Zawody wygrał Ekwadorczyk Richard Carapaz (Movistar Team) przed Vincenzo Nibalim (Bahrain Merida) i Słoweńcem Primożem Rogliciem (Team Jumbo-Visma). 

W 2019 roku Rafał Majka wyrównał swój najlepszy wynik etapowy, ponieważ 14. odcinek wyścigu z Saint Vincent do Courmayeur zakończył na 4. miejscu. Oprócz tego jeszcze czterokrotnie kończył etapy w czołowej dziesiątce i ponownie był zdecydowanie najlepszym z Polaków. 

Ostatni start był najsłabszy

Pod kątem zajętego miejsca w klasyfikacji generalnej ostatni start Rafała Majki był zdecydowanie najsłabszy. Miało to miejsce w 2020 roku, a nasz zawodnik został sklasyfikowany na 12. miejscu i do zwycięzcy stracił ponad 20 minut. Ponownie startował w BORA-hansgrohe. Nieoczekiwanie wyścig wygrał Brytyjczyk Tao Geoghegan Hart z INEOS Grenadiers. Drugie miejsce zajął Australijczyk Jai Hindley z Team Sunweb, a trzecie miejsce jego klubowy kolega Wilco Kelderman z Holandii. 

Tym razem Rafał Majka trzykrotnie kończył etapy w pierwszej dziesiątce. Najlepiej poszło mu na 15. etapie z Base Aerea Rivolto do Piancavallo, gdzie zajął 5. miejsce. Bardzo długo plasował się na 6. miejscu w klasyfikacji generalnej, jednak słabe starty na trzech ostatnich etapach sprawiły, że po raz pierwszy w karierze wypadł z pierwszej dziesiątki. Wciąż nie jest przesądzony start Polaka w najbliższej edycji włoskiego wyścigu, jednak Giro d’Italia nie znalazło się na wstępnej liście jego planów. Priorytetami dla doświadczonego Rafał Majki wydają się być lipcowe Tour de France i sierpniowo-wrześniowa Vuelta a España. 

Największe sukcesy w karierze Rafała Majki

Rafał Majka to jeden z najbardziej utytułowanych kolarzy w historii polskiego kolarstwa. Bezsprzecznie jego największym sukcesem jest brązowy medal zdobyty na igrzyskach olimpijskich 2016 w Rio de Janeiro. Stanął na najniższym stopniu podium w wyścigu ze startu wspólnego. Ponadto od lat zaliczany jest do światowej czołówki w peletonie i jest bardzo wszechstronnym zawodnikiem. 

Najlepszy start Rafała Majki w Wielkim Tourze miał miejsce w 2015 roku, gdzie zajął 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Vuelta a España. W 2019 roku w wyścigu dookoła Hiszpanii zajął 6. miejsce. Ponadto w 2014 oraz 2016 roku wygrywał klasyfikację górską Tour de France. Dobrze szło mu także w Tour de Pologne, odkąd wyścig zaliczany jest do kalendarza elity. W 2014 roku Rafał Majka zwyciężył w zmaganiach dookoła Polski, a w 2017 roku zajął w nich drugie miejsce. Do tego dwukrotnie plasował się na 4. pozycji. Wielokrotnie zajmował również wysokie miejsca w innych wyścigach, a przed nim jeszcze kilka lat ścigania na wysokim poziomie. Liczymy na to, że odniesie jeszcze sporo sukcesów i powróci z przytupem na trasę Giro d’Italia. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...