STS KOD PROMOCYJNY

Adrianna Sułek tuż za podium MŚ. Świetny bieg Sofii Ennaoui

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaLekkoatletykaAdrianna Sułek tuż za podium MŚ. Świetny bieg Sofii Ennaoui

Świetny start na Mistrzostwach Świata w Eugene w lekkoatletyce zanotowała Adrianna Sułek. Wieloboistka pobiła 37-letni rekord Polski, jednak nie wystarczyło to do miejsca na podium. Znalazła się tuż za nim i pokazała, że w najbliższych latach powinna należeć do światowej czołówki. Paulina Ligarska w siedmioboju zajęła 10. miejsce. Dobry start ma za sobą również Sofia Ennaoui, która zajęła piąte miejsce na świecie w biegu na 1500 metrów. Czwartego dnia światowego czempionatu Polacy nie zdobyli żadnego medalu. 

Rekord Polski i kapitalna walka Adrianny Sułek

Od początku zmagań wiadomo było, że Adrianna Sułek ma chrapkę na pobicie 37-letniego rekordu Polski, który od 1985 roku dzierżyła Małgorzata Nowak i wynosił 6616 punktów. Od 19 lipca 2022 roku nową rekordzistką kraju jest Adrianna Sułek, która osiągnęła wynik 6672 punktów. Tym samym pobiła najlepszy wynik w swojej karierze aż o 243 punkty, jednak nie wystarczyło to do zdobycia medalu. Co ciekawe, na każdych z poprzednich mistrzostw świata wynik ten gwarantowałby miejsce na podium. Tym razem poziom siedmioboju kobiet był jednak bardzo wysoki. 

Polka w kilku konkurencjach ustanawiała lub wyrównywała swoje rekordy życiowe, co przekładało się na kolejne zdobycze punktowe i zbliżanie się do rekordu. Jeszcze na dwie konkurencje przed końcem rywalizacji zajmowała trzecie miejsce. Kluczowy okazał się jednak rzut oszczepem, gdzie zdecydowanie lepiej spisała się Amerykanka Anna Hall i to ona zapewniła sobie brąz. Adrianna Sułek w ostatniej konkurencji pobiła jeszcze życiówkę na 800 metrów, co dało jej nowy rekord Polski. W rywalizacji udział brała również Paulina Ligarska, która zajęła dobre 10. miejsce z wynikiem 6093. Mistrzynią świata w tej konkurencji została Belgijka Nafissatou Thiam, a srebro wywalczyła Holenderka Anouk Vetter. Adrianna Sułek będzie jedną z kandydatek do medalu na sierpniowych Mistrzostwach Europy w Monachium. 

Sofia Ennaoui piąta na świecie

Z bardzo dobrej strony na światowym czempionacie pokazała się powracająca po kontuzji Sofia Ennaoui. Reprezentantka Polski zajęła piąte miejsce w finale biegu na 1500 metrów, gdzie minęła linię mety z wynikiem 4:01,43. Nie biegała blisko 2 lata i udało jej się osiągnąć najlepszy wynik w swojej karierze na Mistrzostwach Świata. Długo biegła na końcu stawki, jednak zaczęła poprawiać swoją lokatę i wyprzedzać kolejne zawodniczki. Ostatecznie zatrzymała się na piątym miejscu. Była drugą Europejką w stawce, co może być dobrym prognostykiem przed zbliżającymi się Mistrzostwami Europy. Tam może powalczyć o medal. 

Złoto w biegu na 1500 metrów wywalczyła znakomita Kenijka Faith Kipyegon. Srebro powędrowało do Etiopki Guday Tsegay, a brąz do Brytyjki Laury Muir. Przed Polką finiszowała jeszcze Freweyni Hailu z Etopii. Kolejne starty biało-czerwonych już we wtorek 19 lipca późnym popołudniem. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...