STS KOD PROMOCYJNY

Monika Jackiewicz i Błażej Brzeziński mistrzami Polski w maratonie

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaLekkoatletykaMonika Jackiewicz i Błażej Brzeziński mistrzami Polski w maratonie

W zachodniopomorskim Dębnie rozegrano mistrzostwa Polski 2022 w maratonie. Nową mistrzynią Polski kobiet w maratonie została Monika Jackiewicz, która osiągnęła czas 2:29:51. Tym samym wypełniła także minimum kwalifikacyjne na Mistrzostwa Europy, które odbędą się w Monachium. Wśród panów triumfował Błażej Brzeziński, który osiągnął wynik 2:18:11. Dzięki temu po 11. latach wywalczył swoje drugie mistrzostwo Polski w karierze. Na starcie zabrakło wszystkich medalistów sprzed roku, a bieg miał charakter międzynarodowego maratonu z osobną klasyfikacją dla najlepszych Polaków. 

Złoty medal dla Moniki Jackiewicz w debiucie

Złotą medalistką mistrzostw Polski w maratonie została Monika Jackiewicz. Co ciekawe, był to dla niej debiut na tak długim dystansie. Nie przeszkodziło to jej w osiągnięciu dobrego czasu 2:29:51, który zapewnił Monice Jackiewicz prawo startu na letnich mistrzostwach Europy w lekkoatletyce. Turniej ten odbędzie się w Monachium. Polka okazała się być najlepsza w międzynarodowej obsadzie i nie tylko wygrała mistrzostwo Polski, ale także sam maraton w Dębnie. Srebrną medalistką mistrzostw Polski została Monika Andrzejczyk z czasem 2:33:05. Trzecia na mecie Wioletta Paduszyńska zanotowała już większe straty, ponieważ na mecie zameldowała się z czasem o blisko 30 minut gorszym od złotej medalistki. Wystarczyło to jednak do zdobycia brązowego medalu. 

Błażej Brzeziński powtarza sukces sprzed 11. lat

Bardzo ciekawie potoczyła się rywalizacja mężczyzn. Po 11. latach drugie mistrzostwo Polski w karierze wywalczył Błażej Brzeziński, który do mety dobiegł z czasem 2:18:11, co dało mu 3. miejsce w całym maratonie. Do minimum na Mistrzostwa Europy jednak sporo zabrakło, ponieważ wynosi ono 2:11:30. Srebrny medal zdobył Emil Dobrowolski z czasem 2:19:52, a brązowy Damian Świerdzewski, którzy przegrał zaledwie o 4 sekundy i miał czas 2:19:56. Rywalizacja wśród mężczyzn była bardzo emocjonująca. Maraton w Dębnie wygrał Kenijczyk Cosmas Mutuku Kyeva. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...