Reprezentanci Polski w lekkoatletyce od lat należą do ścisłej światowej czołówki. Z każdej imprezy międzynarodowej wracamy z medalami i podobnie powinno być w 2023 roku. Będzie on niezwykle ważny dla biało-czerwonych. Najbliższe miesiące to walka nie tylko o medale, ale również o minima olimpijskie i przepustki do udziału w igrzyskach olimpijskich 2024 w Paryżu. Sprawdź terminarz najważniejszych wydarzeń lekkoatletycznych w 2023 roku!
Halowe Mistrzostwa Polski
Już tradycyjnie jedną z pierwszych dużych imprez w 2023 roku będą Halowe Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Jak zwykle odbędą się w Toruniu na doskonale przygotowanym obiekcie. Zaplanowano je w dniach 18-19 lutego, a 10 dni wcześniej w Toruniu odbędzie się międzynarodowy halowy mityng lekkoatletyczny World Athletics Indoor Copernicus Cup.
Halowe Mistrzostwa Europy 2023
Starty halowe zostaną zakończone w dniach 2-5 marca. Ich kulminacją będą Halowe Mistrzostwa Europy, których gospodarzem będzie turecki Stambuł. W 2021 HME odbyły się w Toruniu, a Polacy należeli do największych gwiazd tej imprezy. Biało-czerwoni zakończyli klasyfikację medalową na dziewiątym miejscu z dorobkiem 10 medali, w tym jednym złotem Patryka Dobka w biegu na 800 metrów. W Stambule liczymy na podobny dorobek medalowy i jeszcze więcej złotych krążków. Wśród faworytów znajdzie się wielu Polaków.
Mityngi Diamentowej Ligi
Oczywiście naszych reprezentantów będziemy oglądać także w prestiżowych mityngach lekkoatletycznych Diamentowej Ligi. Dla nas najważniejszy będzie ten zaplanowany na 16 lipca w Chorzowie. Wówczas rozegrany zostanie Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej, który już na stałe wszedł do kalendarza Diamentowej Ligi organizowanej przez World Athletics. Ponadto mityngi tego cyklu w 2023 roku odbędą się w takich miastach i terminach jak:
- 27.04 – Shenzen (Chiny);
- 05.05 – Doha (Katar);
- 06.05 – Szanghaj (Chiny);
- 28.05 – Rabat (Maroko);
- 02.06 – Rzym (Włochy);
- 09.06 – Paryż (Francja);
- 15.06 – Oslo (Norwegia);
- 30.06 – Lozanna (Szwajcaria);
- 02.07 – Sztokholm (Szwecja);
- 16.07 – Chorzów (Polska);
- 21.07 – Monako;
- 23.07 – Londyn (Wielka Brytania);
- 29.07 – Szanghaj (Chiny);
- 03.08 – Shenzen (Chiny);
- 31.08 – Zurych (Szwajcaria);
- 08.09 – Bruksela (Belgia);
- 16017.09 – Eugene (Stany Zjednoczone) – finały Diamentowej Ligi.
Mistrzostwa Polski
Kolejnym ważnym startem dla polskich lekkoatletów będą mistrzostwa Polki na otwartym stadionie, które tym razem odbędą się w dniach 27-29 lipca na obiekcie w Gorzowie Wielkopolskim. Najlepsi polscy lekkoatleci staną do rywalizacji o medale krajowego czempionatu, a udział w zawodach stanowi ważny element przygotowań do mistrzostw świata.
Mistrzostwa Świata 2023
Mistrzostwa Świata 2023 w lekkoatletyce odbędą się w dniach 19-27 sierpnia w Budapeszcie na Węgrzech. W tym czasie rozegranych zostanie 49 konkurencji medalowych, a wielu z nich szanse na medale będą mieli reprezentanci Polski. Biało-czerwoni w amerykańskim Eugene w 2022 roku zdobyli cztery medale i w Budapeszcie możemy liczyć na poprawę tego wyniku. Dorobek ten pozwolił Polakom na zajęcie ósmego miejsca w klasyfikacji medalowej. Po jedyne złoto sięgnął Paweł Fajdek w rzucie młotem. Ponadto srebrne medale dorzucili: Wojciech Nowicki (rzut młotem) oraz dwa Katarzyna Zdziebło (chód sportowy).
Jakie jeszcze ważne starty odbędą się w 2023 roku?
Wśród ważnych imprez lekkoatletycznych zaplanowanych na 2023 rok znajdują się jeszcze m.in.:
- Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych (18.02, Bathurst, Australia);
- Memoriał Janusza Kusocińskiego (04.06, Chorzów);
- Memoriał Ireny Szewińskiej (06.06, Bydgoszcz);
- Mistrzostwa Europy do lat 23 (13-16.07, Espoo, Estonia);
- Memoriał Wiesława Czapiewskiego (22-23.07, Bydgoszcz);
- Mistrzostwa Świata w biegach ulicznych (30.09-01.10, Ryga, Łotwa);
- Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych (10.12, Bruksela, Belgia).
Walka o IO 2024. Jak uzyskać kwalifikację olimpijską?
Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu odbędą się w dniach 2-11 sierpnia 2024 roku. Już teraz poznaliśmy system kwalifikacji ustalony przez World Athletics, czyli Międzynarodową Federację Lekkiej Atletyki. Sportowcy mogą wziąć udział w igrzyskach po uzyskaniu limitu kwalifikacyjnego lub też z miejsca rankingowego. Już teraz szacuje się, że około 50% uczestników igrzysk w konkurencjach lekkoatletycznych awansuje z rankingu, a drugie 50% po uzyskaniu minimum kwalifikacyjnego.
Na najbliższych igrzyskach odbędzie się 48 konkurencji medalowych. W tym znajdują się po 23 konkurencje kobiece i męskie, a także dwie konkurencje mieszane. Łącznie udział może wciąż 1810 lekkoatletów, po 905 z każdej płci. Warto zwrócić uwagę na to, że w indywidualnych konkurencjach jeden Komitet Olimpijski może wystawić maksymalnie trzech sportowców. Minima kwalifikacyjne zostały zaostrzone względem Igrzysk 2020 w Tokio, a największą różnicę można zaobserwować w maratonie, gdzie zmiany wynoszą po kilka minut. Na razie Polacy nie osiągnęli jeszcze limitów kwalifikacyjnych, ale sytuacja ta powinna się zmienić już w najbliższych startach. Rok 2023 będzie niezwykle ważny nie tylko pod kątem rywalizacji medalowych na kluczowych imprezach, ale także osiąganych przez biało-czerwonych rezultatów.
Kto może należeć do światowej czołówki?
Już tradycyjnie wielu biało-czerwonych może włączyć się do walki o medale najważniejszych imprez sportowych w lekkoatletyce w 2023 roku. Do światowej czołówki wciąż powinni należeć polscy młociarze, w tym: Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki, Anita Włodarczyk i Ewa Różańska. Duże nadzieje wiążemy ze startami Adrianny Sułek w wieloboju.
Od lat coraz lepiej spisują się polscy biegacze, zarówno indywidualnie, jak i w sztafetach. To m.in.: Pia Skrzyszowska, Ewa Swoboda, Anna Kiełbasińska, Aleksandra Lisowska, Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Natalia Kaczmarek, Sofia Ennaoui i Patryk Dobek. Dobrze wyglądają także reprezentanci Polski w chodzie sportowym, w tym: Katarzyna Zdziebło i Dawid Tomala. Liczymy również na to, że w 2023 roku objawi się jeszcze więcej polskich talentów.