Lekkoatletyka 2023. Terminarz najważniejszych imprez i mityngów lekkoatletycznych

Autor
Strona głównaLekkoatletykaLekkoatletyka 2023. Terminarz najważniejszych imprez i mityngów lekkoatletycznych

Reprezentanci Polski w lekkoatletyce od lat należą do ścisłej światowej czołówki. Z każdej imprezy międzynarodowej wracamy z medalami i podobnie jest w 2023 roku. To niezwykle ważny czas dla biało-czerwonych. Najbliższe miesiące to walka nie tylko o medale, ale również o minima olimpijskie i przepustki do udziału w igrzyskach olimpijskich 2024 w Paryżu. Sprawdź terminarz najważniejszych wydarzeń lekkoatletycznych w 2023 roku! 

Halowe Mistrzostwa Polski

Już tradycyjnie jedną z pierwszych dużych imprez w 2023 roku były Halowe Mistrzostwa Polski w lekkoatletyce. Jak zwykle odbyły się w Toruniu na doskonale przygotowanym obiekcie. Zmagania toczyły się w dniach 18-19 lutego, a 10 dni wcześniej w Toruniu odbył się międzynarodowy halowy mityng lekkoatletyczny World Athletics Indoor Copernicus Cup.

Tytuł halowego mistrza Polski przypadł wielu zawodniczkom i zawodnikom, których doskonale znamy z międzynarodowych aren. Jeśli chodzi o kobiety, to m.in. w biegu na 60 m triumfowała Ewa Swoboda, na 400 m członkini złotej sztafety z Tokio Natalia Kaczmarek, a w pięcioboju srebrna medalistka mistrzostw Europy na otwartym stadionie, Adrianna Sułek. Wśród panów zdobywcami złotych medali byli m.in. Piotr Lisek (skok o tyczce), Konrad Bukowiecki (pchnięcie kulą, pokonał Michała Haratyka) oraz Kajetan Duszyński (bieg na 400 m, jest także złotym medalistą w mieszanej sztafecie z IO w Tokio).

Halowe Mistrzostwa Europy 2023

Starty halowe zostały zakończone w dniach 2-5 marca. Ich kulminacją były Halowe Mistrzostwa Europy, których gospodarzem był turecki Stambuł. Dwa lat wcześniej podobna impreza odbyła się w Toruniu, a Polacy należeli na swoim terenie do największych gwiazd. Biało-czerwoni zakończyli klasyfikację medalową na dziewiątym miejscu z dorobkiem 10 medali, w tym jednym złotem Patryka Dobka w biegu na 800 metrów. W Stambule liczyliśmy na podobny dorobek medalowy i jeszcze więcej złotych krążków.

Wśród faworytów znalazło się wielu Polaków, jednak tym razem nasi lekkoatleci wrócili do domu bez medalu wykonanego z najcenniejszego kruszcu. W klasyfikacji medalowej zajęliśmy 15. miejsce z siedmioma krążkami na koncie — czterema srebrnymi i trzema brązowymi.

Drugie miejsce w swoich konkurencjach zajęli: Jakub Szymański (bieg na 60 m przez płotki), Piotr Lisek (skok o tyczce), Ewa Swoboda (bieg na 60 m) oraz Adrianna Sułek (pięciobój). Na najniższym stopniu podium zobaczyliśmy Annę Kiełbasińską (bieg na 400 m), Sofię Ennaoui (bieg na 1500 m) oraz żeńską sztafetę 4 x 400 m w składzie: A. Kiełbasińska (dwa brązowe medale na halowych ME), Marika Popowicz-Drapała, Alicja Wrona-Kutrzepa oraz Anna Pałys.

Mityngi Diamentowej Ligi 

Oczywiście naszych reprezentantów będziemy oglądać także w prestiżowych mityngach lekkoatletycznych Diamentowej Ligi. Dla nas najważniejszy będzie ten zaplanowany na 16 lipca w Chorzowie. Wówczas rozegrany zostanie Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej, który już na stałe wszedł do kalendarza Diamentowej Ligi organizowanej przez World Athletics. Ponadto mityngi tego cyklu w 2023 roku odbędą się w takich miastach i terminach jak:

 • 05.05 – Doha (Katar);

W pierwszym tegorocznym wydarzeniu w ramach Diamentowej Ligi naszej reprezentacji udało się zdobyć jeden brązowy medal. Wywalczyła go Natalia Kaczmarek w biegu na 400 m.

 • 28.05 – Rabat (Maroko);
 • 02.06 – Florencja (Włochy);
 • 09.06 – Paryż (Francja);
 • 15.06 – Oslo (Norwegia);
 • 30.06 – Lozanna (Szwajcaria);
 • 02.07 – Sztokholm (Szwecja);
 • 16.07 – Chorzów (Polska);
 • 21.07 – Fontvieille (Monako);
 • 23.07 – Londyn (Wielka Brytania);
 • 31.08 – Zurych (Szwajcaria);
 • 02.09 – Shenzhen (Chiny);
 • 08.09 – Bruksela (Belgia);
 • 16-17.09 – Eugene (Stany Zjednoczone) – finały Diamentowej Ligi. 
Lekkoatletyka 2023. Terminarz najważniejszych imprez i mityngów lekkoatletycznych
Foto Lukasz Sobala / PressFocus

Igrzyska Europejskie

W dniach 21 czerwca – 2 lipca Polska będzie gospodarzem Igrzysk Europejskich 2023. Program zmagań obejmuje rywalizację lekkoatletyczną na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Dokładnie w dniach 20-25 czerwca w Chorzowie rozegrane zostaną 10. Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce. Lekkoatleci rywalizować będą w trzech dywizjach. W pierwszej z nich wystartuje 16 najsilniejszych reprezentacji w Europie, w tym oczywiście Polacy. Organizatorzy zaplanowali łącznie 37 konkurencji medalowych i liczymy na to, że w gronie medalistów nie zabraknie biało-czerwonych. Przed własną publicznością będą chcieli pokazać się z jak najlepszej strony.

Mistrzostwa Polski

Kolejnym ważnym startem dla polskich lekkoatletów będą mistrzostwa Polki na otwartym stadionie, które tym razem odbędą się w dniach 27-29 lipca na obiekcie w Gorzowie Wielkopolskim. Najlepsi polscy lekkoatleci staną do rywalizacji o medale krajowego czempionatu, a udział w zawodach stanowi ważny element przygotowań do mistrzostw świata. 

Mistrzostwa Świata 2023

Mistrzostwa Świata 2023 w lekkoatletyce odbędą się w dniach 19-27 sierpnia w Budapeszcie na Węgrzech. W tym czasie rozegranych zostanie 49 konkurencji medalowych, a wielu z nich szanse na medale będą mieli reprezentanci Polski. Biało-czerwoni w amerykańskim Eugene w 2022 roku zdobyli cztery medale i w Budapeszcie możemy liczyć na poprawę tego wyniku. Dorobek ten pozwolił Polakom na zajęcie ósmego miejsca w klasyfikacji medalowej. Po jedyne złoto sięgnął Paweł Fajdek w rzucie młotem. Ponadto srebrne medale dorzucili: Wojciech Nowicki (rzut młotem) oraz dwa Katarzyna Zdziebło (chód sportowy). 

Jakie jeszcze ważne starty odbędą się w 2023 roku?

Wśród ważnych imprez lekkoatletycznych zaplanowanych na 2023 rok znajdują się jeszcze m.in.:

 • Mistrzostwa Świata w biegach przełajowych (18.02, Bathurst, Australia);
 • Memoriał Janusza Kusocińskiego (04.06, Chorzów);
 • Memoriał Ireny Szewińskiej (06.06, Bydgoszcz);
 • Mistrzostwa Europy do lat 23 (13-16.07, Espoo, Estonia);
 • Memoriał Wiesława Czapiewskiego (22-23.07, Bydgoszcz);
 • Mistrzostwa Świata w biegach ulicznych (30.09-01.10, Ryga, Łotwa);
 • Mistrzostwa Europy w biegach przełajowych (10.12, Bruksela, Belgia). 

Walka o IO 2024. Jak uzyskać kwalifikację olimpijską?

Igrzyska Olimpijskie 2024 w Paryżu odbędą się w dniach 2-11 sierpnia 2024 roku. Już teraz poznaliśmy system kwalifikacji ustalony przez World Athletics, czyli Międzynarodową Federację Lekkiej Atletyki. Sportowcy mogą wziąć udział w igrzyskach po uzyskaniu limitu kwalifikacyjnego lub też z miejsca rankingowego. Już teraz szacuje się, że około 50% uczestników igrzysk w konkurencjach lekkoatletycznych awansuje z rankingu, a drugie 50% po uzyskaniu minimum kwalifikacyjnego. 

Na najbliższych igrzyskach odbędzie się 48 konkurencji medalowych. W tym znajdują się po 23 konkurencje kobiece i męskie, a także dwie konkurencje mieszane. Łącznie udział może wciąż 1810 lekkoatletów, po 905 z każdej płci. Warto zwrócić uwagę na to, że w indywidualnych konkurencjach jeden Komitet Olimpijski może wystawić maksymalnie trzech sportowców. Minima kwalifikacyjne zostały zaostrzone względem Igrzysk 2020 w Tokio, a największą różnicę można zaobserwować w maratonie, gdzie zmiany wynoszą po kilka minut. Rok 2023 będzie niezwykle ważny nie tylko pod kątem rywalizacji medalowych na kluczowych imprezach, ale także osiąganych przez biało-czerwonych rezultatów. 

Więcej: Letnie dyscypliny olimpijskie – od starożytności do Paryża 2024

Kto może należeć do światowej czołówki?

Już tradycyjnie wielu biało-czerwonych włącza się do walki o medale najważniejszych imprez sportowych w lekkoatletyce w 2023 roku. Do światowej czołówki wciąż powinni należeć polscy młociarze, w tym: Paweł Fajdek, Wojciech Nowicki, Anita Włodarczyk i Ewa Różańska. Duże nadzieje wiążemy ze startami Adrianny Sułek w wieloboju, która pokazała już swoje możliwości w sezonie halowym. Ostatnia forma pozwala też na optymizm względem nadchodzących występów tyczkarza Piotra Liska i naszych kulomiotów: Konrada Bukowieckiego i Michała Haratyka.

Od lat coraz lepiej spisują się polscy biegacze, zarówno indywidualnie, jak i w sztafetach. To m.in.: Pia Skrzyszowska, Ewa Swoboda, Anna Kiełbasińska, Aleksandra Lisowska, Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Natalia Kaczmarek, Sofia Ennaoui i Patryk Dobek. W pierwszej fazie roku szczególnie cieszy forma A. Kiełbasińskiej, która z halowych ME przywiozła dwa medale. Dobrze wyglądają także reprezentanci Polski w chodzie sportowym, w tym: Katarzyna Zdziebło i Dawid Tomala. Poza tymi nazwiskami liczymy również na to, że w 2023 roku objawi się jeszcze więcej polskich talentów. 

Kalendarz sportowy. Jakie wydarzenia zobaczymy w 2023?

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...