STS KOD PROMOCYJNY

Karolina Kucharczyk złotą medalistką mistrzostw świata w paralekkoatletyce

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaLekkoatletykaKarolina Kucharczyk złotą medalistką mistrzostw świata w paralekkoatletyce

Faworytka nie zawiodła. Karolina Kucharczyk w kapitalnym stylu została mistrzynią świata w skoku w dal w paralekkoatletyce. Polka to aktualne rekordzistka świata w tej konkurencji w kategorii T20. Potwierdziła to na stadionie w Paryżu, gdzie skakała najdalej w tym sezonie. Jako jedyna przekroczyła barierę sześciu metrów i dokonała tego dwukrotnie. Najlepiej poszło jej w piątej próbie, gdy osiągnęła 6.08. To ostatni medal biało-czerwonych na tej imprezie. 

Świetna forma Karoliny Kucharczyk

Jutro kończą się paralekkoatletyczne mistrzostwa świata w Paryżu. W sesji wieczornej w niedzielę jedynym polskim akcentem był występ Karoliny Kucharczyk. Polka od lat uchodzi za najlepszą specjalistkę od skoku w dal w kategorii T20 i znów to potwierdziła, choć o złoto nie było łatwo. Po pierwszych trzech skokach Karolina Kucharczyk z wynikiem 5.86 zajmowała drugie miejsce. Wszystko dlatego, że świetnie dysponowana była Brazylijka Zileide Cassiano Da Silva. W najlepszej próbie skoczyła ona 5.97. To nie tylko jej rekord życiowy, ale również rekord Ameryki Południowej. 

Na szczęście już w czwartej próbie Karolina Kucharczyk powróciła na dobre tory. Skoczyła 6.01 i awansowała na pierwsze miejsce. Chwilę później jeszcze się poprawiła. Zmagania wygrała z rezultatem 6.08 i zasłużenie została mistrzynią świata. Drugie miejsce zajęła Zileide Cassiano Da Silva. Trzecie miejsce przypadło jej rodaczce Jardenii Felix Barbosa, która w najlepszym skoku zanotowała 5.49. 

Czwarte złoto dla Polski

Medal wywalczony przez Karolinę Kucharczyk to 13. krążek biało-czerwonych na mistrzostwach świata 2023 w paralekkoatletyce w Paryżu. Jednocześnie to czwarte złoto, dzięki czemu w wirtualnej klasyfikacji medalowej awansowaliśmy na dziesiąte miejsce. Do końca zmagań jeszcze kilka konkurencji. Na dotychczasowy dorobek składają się:

  • cztery złote medale: Róża Kozakowska, Maciej Lepiato, Barbara Bieganowska-Zając i Karolina Kucharczyk;
  • sześć srebrnych medali: Magdalena Andruszkiewicz, Lec Stoltman, Faustyna Kotłowska, Piotr Kosewicz, Lucyna Kornobys i Michał Kotkowski;
  • trzy brązowe medale: Aleksander Kossakowski, Łukasz Mamcarz i Joanna Oleksiuk. 
Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Lekkoatletyka 2024. Terminarz najważniejszych imprez i mityngów lekkoatletycznych

Polscy lekkoatleci od lat dają nam wiele powodów do radości. W najważniejszych imprez na świecie wracają z medalami i rekordami. Liczymy na to, że...