STS KOD PROMOCYJNY

Katarzyna Zdziebło ze srebrem w chodzie na 20 km na MŚ w Eugene

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaLekkoatletykaKatarzyna Zdziebło ze srebrem w chodzie na 20 km na MŚ w...

Dużą niespodziankę sprawiła Katarzyna Zdziebło. Polka nie była stawiana w roli głównej faworytki, jednak poszła po srebrny medal Mistrzostw Świata w lekkoatletyce w amerykańskim Eugene. Reprezentantka Polski zajęła drugie miejsce i odniosła swój największy sukces w dotychczasowej karierze. To pierwszy i jedyny medal Polski w dniu otwarcia mistrzostw. Jak startowali Polacy pierwszego dnia zmagań?

Sensacyjny medal Katarzyny Zdziebło

Przed rozpoczęciem mistrzostw świata nikt nie wymieniał Katarzyny Zdziebło w gronie zawodniczek, które mają powalczyć o medal w Eugene. Ta jednak nic sobie z tego nie zrobiła i już w jednej z pierwszych konkurencji na zawodach poszła po srebrny medal w chodzie sportowym na 20 kilometrów. Choć Polka zajmuje 6. miejsce w światowym rankingu, to jednak przed startem konkurencji za sukces uznalibyśmy miejsce w czołowej 10. 

Od początku jednak prezentowała się dobrze i utrzymywała kontakt z czołówką, mimo że ta narzuciła mocne tempo. Po sześciu kilometrach ruszyła jako jedyna w pościg za Chinką Shijie Qieyang i Peruwianką Kimberly Garcią Leon. Na cztery kilometry przed metą udało jej się wyprzedzić Chinkę i znajdowała się na drugim miejscu. Utrzymała je do samego końca i wywalczyła niespodziewany medal. Złoto zdobyła Peruwianka, a na trzecim miejscu uplasowała się Chinka. Katarzyna Zdziebło z czasem 1:27.31 pobiła rekord Polski o blisko 1,5 minuty. Ten należał od 2014 roku do Agnieszki Dygacz. 

Sztafeta mieszana tuż za podium

Tuż za podium zmagania ukończyła polska sztafeta mieszana 4×400 metrów, czyli aktualni złoci medaliści olimpijscy. W biegu eliminacyjnym Polacy zajęli trzecie miejsce i przegrali tylko z Amerykanami i Holendrami. O awansie do finału zadecydowała kapitalna ostatnia zmiana w wykonaniu Justyny Święty-Ersetic. Poza nią w eliminacjach pobiegli jeszcze: Kajetan Duszyński, Karol Zalewski i Iga Baumgart-Witan. Tę ostatnią w finale zastąpiła Natalia Kaczmarek, jednak nie wystarczyło to do zdobycia medalu. Polacy finiszowali w nim na czwartym miejscu ze stratą ponad dwóch sekund do trzecich Amerykanów. Mistrzami świata zostali zawodnicy z Dominikany. 

Katastrofa Malwiny Kopron i Norberta Kobielskiego

Fatalnie potoczyły się mistrzostwa świata dla Malwiny Kopron i Norberta Kobielskiego. Młociarka była jedną z naszych nadziei medalowych pod nieobecność kontuzjowanej Anity Włodarczyk. Niestety brązowej medalistki igrzysk olimpijskich w Tokio nie zobaczymy w finale. Reprezentantka Polski nie przebrnęła kwalifikacji i osiągnęła wynik 70.50. Awans do niedzielnego finału gwarantował rzut 70.87. Pechowcem jest także Norbert Kobielski, który już po pierwszym skoku eliminacji skoku wzwyż musiał pożegnać się z turniejem. Mistrz Polski przegrał z kontuzją i we łzach podjął decyzje o wycofaniu się ze startu w najważniejszych zawodach lekkoatletycznych tego sezonu. 

Dużą niespodziankę jest także fakt, że do wielkiego finału w pchnięciu kulą nie awansowali Konrad Bukowiecki i Michał Haratyk. Nieobecność Polaków w rywalizacji medalowej to spore rozczarowanie. Choć trudno było zakładać walkę o medale, to jednak awans do finału powinien być formalnością. Niestety zajęli miejsca 13. i 14., a w wielkim finale wystąpi 12. najlepszych kulomiotów. Najlepszy wynik Bukowieckiego to 20.24, a Haratyka 20.13. 

Jak poszło pozostałym Polakom?

Swoją klasę i moc pokazali Wojciech Nowicki i Paweł Fajdek w rzucie młotem. W pierwszej grupie startował mistrz olimpijski z Tokio i osiągnął wynik 79.22. Tym samym Nowicki z trzecim rezultatem awansował do wielkiego finału. Niestety kwalifikacji nie przeszedł Marcin Wrotyński, który w tej grupie rzucił tylko 73.55. Druga część eliminacji to popis Pawła Fajdka, którego młot wylądował na odległości 80.09. Jako jedyny zawodnik przekroczył barierę 80 metrów i z najlepszym wynikiem awansował do finału. 

Świetnie w biegu na 1500 metrów kobiet finiszowała Sofia Ennaoui. Polka startowała w najszybszym biegu eliminacyjnym i z czasem 4:03.52 zajęła w nim czwarte miejsce po kapitalnym finiszu i wyprzedzeniu kilku rywalek na ostatnich metrach. Jednocześnie był to czwarty wynik całych kwalifikacji. Kolejne starty Polaków już w sobotę 16 lipca wieczorem. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Kalendarz turniejów WTA 2024. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2024? Jakie turnieje tenisowe odbędą się na całym świecie? W których wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Co zrobić, by...