STS KOD PROMOCYJNY

Polskie zwycięstwa i świetne wyniki na Orlen Copernicus Cup w Toruniu

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaLekkoatletykaPolskie zwycięstwa i świetne wyniki na Orlen Copernicus Cup w Toruniu

Trzy polskie zwycięstwa oglądaliśmy na halowym mityngu lekkoatletycznym Orlen Copernicus Cup. W biegu na 60 metrów najlepsza była Ewa Swoboda, która osiągnęła najlepszy w tym roku wynik na świecie. Piotr Lisek triumfował w skoku o tyczce, a Jakub Szymański był najlepszy w biegu na 60 metrów przez płotki. Miejsca na podium zajmowali jeszcze: Pia Skrzyszowska, Oskar Wdowik i Robert Sobera. Zawody miały rangę World Athletics Indoor Tour Gold. 

Ewa Swoboda najszybsza na świecie

W toruńskiej hali ze znakomitej strony pokazała się Ewa Swoboda. Przystępowała do zawodów jako najszybsza na świecie z czasem 7.04 na dystansie 60 metrów. W Toruniu jednak stawka była bardzo mocno. Polka nie dała się zdetronizować. Na mityngu Orlen Copernicus Cup pobiegła jeszcze szybciej i wygrała z czasem 7.01. W ten sposób pozostała najszybszą sprinterką w tym roku w hali. Zaledwie o 0,01 sekundy wyprzedziła Włoszkę Zaynab Dosso. Podium uzupełniła Jamajka Shashalee Forbes. Na siódmym miejscu finiszowała Krystsina Tsimanouskaya, a na ósmym Magdalena Stefanowicz. 


Czytaj więcej o lekkoatletyce:


Zwycięstwa Piotra Liska i Jakuba Szymańskiego

Wiele pozytywnych emocji dostarczyła nam rywalizacja tyczkarzy. Najlepszy okazał się Piotr Lisek, który pokonał poprzeczkę zawieszoną na wysokości 5.75. Taką samą wysokość pokonał Menno Vloon, jednak to Polak dokonał tego w mniejszej liczbie prób i zasłużenie wygrał. Podium z wynikiem 5.55 uzupełnili Robert Sobera oraz Grek Emmanouil Karalis. W biegu na 60 metrów przez płotki triumfował Jakub Szymański z czasem 7.48. W finale oglądaliśmy jeszcze Krzysztofa Kiljana (5.) i Damiana Czykiera (7.). 

Pozostałe polskie medale w Toruniu

Na podium zawodów Orlen Copernicus Cup oglądaliśmy jeszcze dwójkę biało-czerwonych. Wśród pań na dystansie 60 metrów przez płotki drugie miejsce zajęła Pia Skrzyszowska. Polka zapowiadała atak na rekord Polski, jednak finiszowała na drugim miejscu z czasem 7.81. Do rekordu Zofii Bielczyk zabrakło jej 0,04 sekundy. Triumfowała Holenderka Nadine Visser. Tuż za podium finiszowały Weronika Nagięć i Marika Majewska. Ósme miejsce zajęła Klaudia Siciarz. 

Spory sukces i drugie miejsce w biegu na 60 metrów mężczyzn zajął Oliwer Wdowik z czasem 6.60. Przegrał tylko z Jeremiahem Azu z Wielkiej Brytanii. W finale oglądaliśmy jeszcze Adriana Brzezińskiego (8.). Zawody w Toruniu to kolejny etap przygotowań do Halowych Mistrzostw Świata w Glasgow, które odbędą się w dniach 1-3 marca. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Polacy w Bundeslidze 22/23. Jak poradziła sobie liga bez Lewandowskiego?

Jeszcze do niedawna w Niemczech panowała jedna z najliczniejszych, polskich kolonii. Biało-czerwoni chętnie wybierają Niemcy jako kierunek swojej kariery, a nasi zachodni sąsiedzi z...

Polacy w Premier League. Jak biało-czerwoni grali lidze angielskiej 23/24?

Premier League jest uważana za najbardziej elitarne rozgrywki ligowe na świecie. Znajduje się tam kilku zawodników reprezentujących biało-czerwone barwy narodowe, jednak niewielu z nich...