Najlepsze polskie dyscypliny olimpijskie

Strona głównaSukcesy i rekordyNajlepsze polskie dyscypliny olimpijskie

Jakie dyscypliny olimpijskie przyniosły nam najwięcej medali? W których sportach polscy sportowcy odnosili największe sukcesy na Igrzyskach Olimpijskich w ostatnich latach? Sprawdź!

Przewaga Letnich Igrzysk Olimpijskich

W dotychczasowych startach olimpijskich reprezentanci Polski zdobyli zdecydowanie więcej medali latem niż zimą. Obecnie jest to aż 13 razy więcej, a różnica w ostatnich czteroleciach stale się powiększa. Wpływ na taką sytuację ma m.in. klimat naszego kraju, gdzie zdecydowanie łatwiej uprawiać sporty całoroczne. Ponadto są one bardziej popularne, co przekłada się na liczbę adeptów je uprawiających. Warto także wziąć pod uwagę większą liczbę konkurencji w dyscyplinach letnich

Liczba medaliZłoteSrebrneBrązowe
Letnie Igrzyska Olimpijskie2987289137
Zimowe Igrzyska Olimpijskie22778

Letnie Igrzyska Olimpijskie

Poniżej przedstawiamy dyscypliny Letnich Igrzysk Olimpijskich, w których reprezentanci Polski zdobyli medale olimpijskie. Pierwszy medal został zdobyty w 1924 roku i od tego czasu Biało-Czerwoni wrócili bez żadnego medalu tylko z jednych Igrzysk 

DyscyplinaZłotoSrebroBrązMedali ogółem
Lekkoatletyka29201766
Boks892643
Podnoszenie ciężarów662234
Zapasy591327
Szermierka49922
Wioślarstwo441119
Strzelectwo43512
Judo3328
Pięciobój nowoczesny3014
Pływanie1326
Jeździectwo1326
Piłka Nożna1203
Żeglarstwo1135
Gimnastyka1124
Siatkówka1023
Kajakarstwo081422
Kolarstwo07411
Łucznictwo0112
Piłka Ręczna0011

Zdecydowanie najwięcej medali reprezentanci Polski zdobyli podczas swoich lekkoatletycznych startów na letnich Igrzyskach Olimpijskich. To aż 29 złotych medali (40% wszystkich medali tego koloru). Drugą dyscypliną sportową w polskiej historii jest boks, jednak w ostatnich latach Polacy nie mogą nawiązać do sukcesów z przeszłości. Na trzecim miejscu znajduje się podnoszenie ciężarów, które ostatnie medale przyniosło nam w 2012 roku w Londynie. 

Zimowe Igrzyska Olimpijskie

Historia naszych medalowych osiągnięć na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich jest znacznie krótsza. W XX wieku Polacy zdobyli zaledwie cztery medale, a kolejne 18 dołożyli w ostatnich dwóch dekadach. Choć pierwsze Zimowe Igrzyska odbyły się w 1924 roku, to na nasz pierwszy medal musieliśmy poczekać aż do 1956 roku. Od 2002 roku i Igrzysk rozgrywanych w Sal Lake City reprezentanci Polski zawsze wracają z medalami. Szansa na podtrzymanie tej passy nadarzy się już w lutym 2022 roku podczas igrzysk rozgrywanych w Pekinie. 

DyscyplinaZłotoSrebroBrązMedali ogółem
Skoki narciarskie4329
Biegi narciarskie2125
Łyżwiarstwo szybkie1236
Biathlon0101
Kombinacja norweska0011

Największe sukcesy na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich odnosili dotychczas polscy skoczkowie, w tym przede wszystkim: Kamil Stoch, Wojciech Fortuna i Adam Małysz. Na drugim miejscu znajdują się biegi narciarskie za sprawą pięciu medali zdobytych przez Justynę Kowalczyk w XXI wieku. Podium uzupełnia łyżwiarstwo szybkie, gdzie w ostatnich latach ponownie odnosimy sukcesy. 

Najlepsze polskie dyscypliny olimpijskie
Foto Xinhua / Sipa / PressFocus

Medale reprezentantów Polski na Igrzyskach Olimpijskich

Poniżej przedstawiamy zdobywców medali olimpijskich dla Polski z podziałem na konkretną edycję Igrzysk. 

IO Paryż 1924

  • srebrne medale (1): drużyna w składzie: Jan Łazarski, Józef Lange, Tomasz Stankiewicz, Franciszek Szymczyk (kolarstwo torowe)
  • brązowe medale (1): Adam Królikiewicz (jeździectwo)

IO Amsterdam 1928

  • złote medale (1): Halina Konopacka (lekkoatletyka)
  • srebrne medale (1): drużyna w składzie: Kazimierz Gzowski, Michał Wysym-Antoniewicz, Kazimierz Szosland (jeździectwo)
  • brązowe medale (3): drużyna w składzie: Karol Rómmel, Michał Woysym-Antoniewicz, Józef Trenkwald (jeździectwo), drużyna w składzie: Leon Birkholz, Edmund Jankowski, Franciszek Bronikowski, Bolesław Drewek, Bernard Ormanowski (wioślarstwo), drużyna w składzie: Władysław Segda, Tadeusz Friedrich, Jerzy Zabielski, Adam Pepee, Aleksander Małecki, Kazimierz Laskowski (szermierka)

IO Los Angeles 1932

  • złote medale (2): Stanisława Walasiewicz (lekkoatletyka), Janusz Kusociński (lekkoatletyka)
  • srebrne medale (1): drużyna w składzie: Jerzy Skolimowski, Janusz Ślązak, Jerzy Braun (wioślarstwo)
  • brązowe medale (4): Jadwga Wajsówna (lekkoatletyka), dwójka: Jan Krenz-Mikołajczak, Henryk Budziński (wioślarstwo), drużyna w składzie: Marian Suski, Władysław Segda, Adam Papee, Tadeusz Friedrich, Leszek Lubicz-Nycz, Władysław Dobrowolski (szermierka), drużyna w składzie: Jerzy Skolimowski, Janusz Ślązak, Edward Kobyliński, Stanisław Urban, Jerzy Braun (wioślarstwo)

IO Berlin 1936

  • srebrne medale (3): Jadwiga Wajsówna (lekkoatletyka), Stanisława Walasiewicz (lekkoatletyka), drużyna w składzie: Seweryn Kulesza, Zdzisław Kawecki, Henryk Leliwa-Roycewicz (jeździectwo)
  • brązowe medale (3): Maria Kwaśniewska (lekkoatletyka), Władysław Karaś (strzelectwo), dwójka: Roger Verey, Jerzy Ustupski (wioślarstwo)

IO Londyn 1948

  • brązowe medale (1): Aleksy Antkiewicz (boks)

IO Helsinki 1952

  • złote medale (1): Zygmunt Chychła (boks)
  • srebrne medale (2): Jerzy Jokiel (gimnastyka), Aleksy Antkiewicz (boks)
  • brązowe medale (1): Teodor Kocerka (wioślarstwo)

ZIO Cortina d’Ampezzo 1956

  • brązowe medale (1): Franciszek Gąsienica Groń (kombinacja norweska)

IO Melbourne 1956

  • złote medale (1): Elżbieta Krzesińska (lekkoatletyka)
  • srebrne medale (4): Adam Smelczyński (strzelectwo), Janusz Sidło (lekkoatletyka), Jerzy Pawłowski (szermierka), drużyna w składzie: Jerzy Pawłowski, Marian Kuszewski, Wojciech Zabłocki, Zygmunt Pawlas, Ryszard Zub, Andrzej Piątkowski (szermierka) 
  • brązowe medale (4): Zbigniew Pietrzykowski (boks), Henryk Niedźwiedzki (boks), Marian Zieliński (podnoszenie ciężarów), drużyna w składzie: Barbara Ślizowska, Natalia Kotówna, Dorota Horzonkówna, Danuta Stachow, Helena Rakoczy, Lidia Szczerbińska (gimnastyka)

ZIO Squaw Valley 1960

  • srebrne medale (1): Elwira Seroczyńska (łyżwiarstwo szybkie) 
  • brązowe medale (1): Helena Pilejczyk (łyżwiarstwo szybkie)

IO Rzym 1960

  • złote medale (4): Ireneusz Paliński (podnoszenie ciężarów), Kazimierz Paździor (boks), Zdzisław Krzyszkowiak (lekkoatletyka), Józef Szmidt (lekkoatletyka)
  • srebrne medale (6): Jarosława Jóźwiakowska (lekkoatletyka), Elżbieta Krzesińska (lekkoatletyka), Jerzy Adamski (boks), Tadeusz Walasek (boks), Zbigniew Pietrzykowski (boks), drużyna w składzie: Jerzy Pawłowski, Marian Kuszewski, Ryszard Zub, Andrzej Piątkowski, Wojciech Zabłocki, Emil Ochyra (szermierka) 
  • brązowe medale (11): Daniela Walkowiak (kajakarstwo), Kazimierz Zimny (lekkoatletyka), Tadeusz Rut (lekkoatletyka), Tadeusz Trojanowski (zapasy), Brunon Bendig (boks), Marian Kasprzyk (boks), Leszek Drogosz (boks), Jan Bochenek (podnoszenie ciężarów), Teodor Kocerka (wioślarstwo), drużyna w składzie: Celina Jesionowska, Teresa Ciepły, Barbara Janiszewska, Halina Górecka (lekkoatletyka), dwójka: Władysław Zieliński, Stefan Kapłaniak (kajakarstwo)

IO Tokio 1964

  • złote medale (7): Józef Szmidt (lekkoatletyka), Józef Grudzień (boks), Jerzy Kulej (boks), Marian Kasprzyk (boks), Egon Franke (szermierka), Waldemar Baszanowski (podnoszenie ciężarów), drużyna w składzie: Teresa Ciepły, Ewa Kłobukowska, Irena Kirszenstein, Halina Górecka (lekkoatletyka)
  • srebrne medale (6): Irena Kirszenstein (2 x lekkoatletyka), Teresa Ciepły (lekkoatletyka), Artur Olech (boks), drużyna w składzie: Andrzej Zieliński, Marian Dudziak, Wiesław Maniak, Marian Foik (lekkoatletyka), drużyna w składzie: Witold Woyda, Egon Franke, Janusz Różycki, Ryszard Parulski, Zbigniew Skrudlik (szermierka) 
  • brązowe medale (10): Ewa Kłobukowska (lekkoatletyka), Andrzej Badeński (lekkoatletyka), Józef Grzesiak (boks), Tadeusz Walasek (boks), Zbigniew Pietrzykowski (boks), Ireneusz Paliński (podnoszenie ciężarów), Mieczysław Nowak (podnoszenie ciężarów), Marian Zieliński (podnoszenie ciężarów), drużyna w składzie: Maria Śliwka, Zofia Szcześniewska, Jadwiga Rutkowska, Jadwiga Marko, Józefa Ledwig, Krystyna Krupa, Danuta Kordaczuk, Krystyna Jakubowska, Maria Golimowska, Krystyna Czajkowska (siatkówka), drużyna w składzie: Ryszard Zub, Jerzy Pawłowski, Emil Ochyra, Wojciech Zabłocki, Andrzej Piątkowski (szermierka)

IO Meksyk 1968

  • złote medale (5): Irena Szewińska (lekkoatletyka), Jerzy Pawłowski (szermierka), Waldemar Baszanowski (podnoszenie ciężarów), Józef Zapędzki (strzelectwo), Jerzy Kulej (boks)
  • srebrne medale (2): Artur Olech (boks), Jerzy Grudzień (boks)
  • brązowe medale (11): Irena Szewińska (lekkoatletyka), Marek Gołąb (podnoszenie ciężarów), Norbert Ozimek (podnoszenie ciężarów), Marian Zieliński (podnoszenie ciężarów), Henryk Trębicki (podnoszenie ciężarów), Stanisław Dragan (boks), Hubert Skrzypczak (boks), Janusz Kierzkowski (kolarstwo torowe), drużyna w składzie: Lidia Żmuda, Wanda Wiecha, Zofia Szcześniewska, Elżbieta Porzec, Krystyna Ostromęcka, Barbara Niemczyk, Józefa Ledwig, Jadwiga Marko-Książek, Krystyna Krupa, Krystyna Jakubowska, Krystyna Czajkowska, Halina Aszkiełowicz (siatkówka), drużyna w składzie: Witold Woyda, Egon Franke, Ryszard Parulski, Adam Lisewski, Zbigniew Skrudlik (szermierka)

ZIO Sapporo 1972

  • złote medale (1): Wojciech Fortuna (skoki narciarskie)

IO Monachium 1972

  • złote medale (7): Władysław Komar (lekkoatletyka), Zygmunt Smalcerz (podnoszenie ciężarów), Jan Szczepański (boks), Witold Wojda (szermierka), Józef Zapędzki (strzelectwo), drużyna w składzie: Ryszard Szymczak, Antoni Szymanowski, Zygfryd Szołtysik, Marian Szeja, Marian Ostafiński, Zygmunt Maszczyk, Joachim Marx, Włodzimierz Lubański, Grzegorz Lato, Jerzy Kraska, Hubert Kostka, Kazimierz Kmiecik, Andrzej Jarosik, Zbigniew Gut, Jerzy Gorgoń, Robert Gadocha, Kazimierz Deyna, Lesław Ćmikiewicz, Zygmunt Anczok (piłka nożna), drużyna w składzie: Witold Wojda, Arkadiusz Godel, Marek Dąbrowski, Lech Koziejowski, Jerzy Kaczmarek (szermierka)
  • srebrne medale (5): Irena Szydłowska (łucznictwo), Wiesław Rudkowski (boks), Norbert Ozimek (podnoszenie ciężarów), Antoni Zajkowski (judo), drużyna w składzie: Ryszard Szurkowski, Stanisław Szozda, Lucjan Lis, Edward Barcik (kolarstwo szosowe) 
  • brązowe medale (9): Irena Szewińska (lekkoatletyka), Ryszard Katus (lekkoatletyka), Janusz Gortat (boks), Leszek Błażyński (boks), Zbigniew Kaczmarek (podnoszenie ciężarów), Kazimierz Lipień (zapasy), Czesław Kwieciński (zapasy), dwójka: Władysław Szuszkiewicz, Rafał Piszcz (kajakarstwo), tandem Benedykt Kocot, Andrzej Bek (kolarstwo torowe)

IO Montreal 1976

  • złote medale (7): Irena Szewińska (lekkoatletyka), Jacek Wszoła (lekkoatletyka), Tadeusz Ślusarski (lekkoatletyka), Kazimierz Lipień (zapasy), Janusz Pyciak-Peciak (pięciobój nowoczesny), Jerzy Rybicki (boks), drużyna w składzie: Zbigniew Zarzycki, Tomasz Wójtowicz, Włodzimierz Stefański, Edward Skorek, Włodzimierz Sadalski, Mirosław Rybaczewski, Lech Łasko, Zbigniew Lubiejewski, Marek Karbarz, Wiesław Gawłowski, Ryszard Bosek, Bronisław Bebel (siatkówka)
  • srebrne medale (6): Bronisław Malinowski (lekkoatletyka), Grzegorz Cziura (podnoszenie ciężarów), dwójka: Jerzy Opara, Andrzej Gronowicz (kajakarstwo), drużyna: Ryszard Szurkowski, Stanisław Szozda, Mieczysław Nowicki, Tadeusz Mytnik (kolarstwo szosowe), drużyna w składzie: Jan Werner, Ryszard Podlas, Jerzy Pietrzyk, Zbigniew Jaremski (lekkoatletyka), drużyna w składzie: Władysław Żmuda, Henryk Wieczorek, Henryk Wawrowski, Jan Tomaszewski, Antoni Szymanowski, Andrzej Szarmach, Wojciech Rudy, Roman Ogaza, Piotr Mowlik, Zygmunt Maszczyk, Grzegorz Lato, Kazimierz Kmiecik, Henryk Kasperczak, Jerzy Gorgoń, Kazimierz Deyna, Lesław Ćmikiewicz, Jan Benigier (piłka nożna)
  • brązowe medale (13): Leszek Błażyński (boks), Janusz Gortat (boks), Leszek Kosedowski (boks), Kazimierz Szczerba (boks), Kazimierz Czarnecki (podnoszenie ciężarów), Tadeusz Rutkowski (podnoszenie ciężarów), Wiesław Gawlikowski (strzelectwo), Jerzy Grzeszkiewicz (strzelectwo), Czesław Kwieciński (zapasy), Andrzej Skrzydlewski (zapasy), Mieczysław Nowicki (kolarstwo szosowe), Marian Tałaj (judo), drużyna w składzie: Włodzimierz Zieliński, Mieczysław Wojczak, Andrzej Szymczak, Andrzej Sokołowski, Henryk Rozmiarek, Ryszard Przybysz, Jerzy Melcer, Zygfryd Kuchta, Jerzy Klempel, Alfred Kałuziński, Jan Gmyrek, Piotr Cieśla, Janusz Brzozowski, Zdzisław Antczak (piłka ręczna)

IO Moskwa 1980

  • złote medale (3): Jan Kowalczyk (jeździectwo), Włądysław Kozakiewicz (lekkoatletyka), Bronisław Malinowski (lekkoatletyka)
  • srebrne medale (14): Urszula Kielan (lekkoatletyka), Jacek Wszoła (lekkoatletyka), Tadeusz Ślusarski (lekkoatletyka), Roman Bierła (zapasy), Jan Dołgowicz (zapasy), Józef Lipień (zapasy), Włądysław Stecyk (zapasy), Andrzej Supron (zapasy), Czesław Lang (kolarstwo szosowe), Paweł Skrzecz (boks), dwójka: Czesława Kościańska, Małgorzata Dłużewska (wioślarstwo), drużyna w składzie: Janusz Bobik, Wiesław Hartman, Jan Kowalczyk, Marian Kozicki (jeździectwo), drużyna w składzie: Krzysztof Zwoliński, Marian Woronin, Zenon Licznerski, Leszek Dunecki (lekkoatletyka), drużyna w składzie: Leszek Swornowski, Mariusz Strzałka, Andrzej Lis, Piotr Jabłkowski, Ludomir Chronowski (szermierka)
  • brązowe medale (15): Agnieszka Czopek (pływania), Lucyna Langer (lekkoatletyka), Barbara Wysoczańska (szermierka), Kazimierz Adach (boks), Krzysztof Kosedowski (boks), Jerzy Rybicki (boks), Kazimierz Szczerba (boks), Aleksander Cichoń (zapasy), Andrzej Sandurski (zapasy), Tadeusz Dembończyk (podnoszenie ciężarów), Tadeusz Rutkowski (podnoszenie ciężarów), Marek Seweryn (podnoszenie ciężarów), Janusz Pawłowski (judo), drużyna w składzie: Bogusław Zych, Marian Sypniewski, Adam Robak, Lech Koziejowski (szermierka), drużyna w składzie: Ryszard Kubiak, Grzegorz Nowak, Adam Tomasiak, Grzegorz Stellak, Ryszard Stadniuk (wioślarstwo)

IO Seul 1988

  • złote medale (2): Waldemar Legeń (judo), Andrzej Wroński (zapasy)
  • srebrne medale (5): Andrzej Głąb (zapasy), Janusz Olech (szermierka), Janusz Pawłowski (judo), dwójka: Marek Łbik, Marek Dopierała (kajakarstwo), drużyna w składzie: Andrzej Sypytkowski, Zenon Jaskuła, Joachim Halupczok, Marek Leśniewski (kolarstwo szosowe)
  • brązowe medale (9): Izabela Dylewska (kajakarstwo), Jan Dydak (boks), Andrzej Gołota (boks), Henryk Petrich (boks), Janusz Zarenkiewicz (boks), Józef Tracz (zapasy), Artur Wojdat (pływanie), Sławomir Zawada (podnoszenie ciężarów), dwójka: Marek Łbik, Marek Dopierała (kajakarstwo)

IO Barcelona 1992

  • złote medale (3): Waldemar Legeń (judo), Arkadiusz Skrzypaszek (pięciobój nowoczesny), drużyna w składzie: Arkadiusz Skrzypaszek, Dariusz Goździak, Maciej Czyżowicz (pięciobój nowoczesny)
  • srebrne medale (6): Krzysztof Siemion (podnoszenie ciężarów), Piotr Stępień (zapasy), Józef Tracz (zapasy), Rafał Szukała (pływanie), dwójka: Wojciech Kurpiewski, Maciej Freimut (kajakarstwo), drużyna w składzie: Tomasz Wieszczycki, Tomasz Wałdoch, Mirosław Waligóra, Piotr Świerczewski, Dariusz Szubert, Ryszard Staniek, Arkadiusz Onyszko, Grzegorz Mielcarski, Tomasz Łapiński, Marek Koźmiński, Wojciech Kowalczyk, Dariusz Koseła, Andrzej Kobylański, Aleksander Kłak, Andrzej Juskowiak, Marcin Jałocha, Dariusz Gęsior, Jerzy Brzęczek, Marek Bajor, Dariusz Adamczuk (piłka nożna) 
  • brązowe medale (10): Izabela Dylewska (kajakarstwo), Małgorzata Książkiewicz (strzelectwo), Wojciech Bartnik (boks), Kajetan Broniewski (wioślarstwo), Waldemar Malak (podnoszenie ciężarów), Sergiusz Wołczaniecki (podnoszenie ciężarów), Artur Partyka (lekkoatletyka) dwójka: Grzegorz Kotowicz, Dariusz Białkowski (kajakarstwo), drużyna w składzie: Michał Cieślak, Wojciech Jankowski, Tomasz Tomiak, Jacek Streich, Maciej Łasicki (wioślarstwo), drużyna w składzie: Marian Sypniewski, Piotr Kiełpikowski, Ryszard Sobczak, Cezary Stiess, Adam Krzesiński (szermierka)

IO Atlanta 1996

  • złote medale (7): Renata Mauer (strzelectwo), Robert Korzeniewski (lekkoatletyka), Mateusz Kusznierewicz (żeglarstwo), Paweł Nastula (judo), Ryszard Wolny (zapasy), Włodzimierz Zawadzki (zapasy), Andrzej Wroński (zapasy)
  • srebrne medale (5): Aneta Szczepańska (judo), Jacek Fafiński (zapasy), Artur Partyka (lekkoatletyka), Mirosław Rzepkowski (strzelectwo), drużyna w składzie: Ryszard Sobczak, Piotr Kiełpikowski, Jarosław Rodzewicz, Adam Krzesiński (szermierka)
  • brązowe medale (5): Renata Mauer (strzelectwo), Andrzej Cofalik (podnoszenie ciężarów), Piotr Markiewicz (kajakarstwo), Józef Tracz (zapasy), drużyna w składzie: Joanna Nowicka, Katarzyna Klata, Iwona Dzięcioł (łucznictwo)

IO Sydney 2000

  • złote medale (6): Renata Mauer-Różańska (strzelectwo), Kamila Skolimowska (lekkoatletyka), Robert Korzeniowski (2 x lekkoatletyka), Szymon Ziółkowski (lekkoatletyka), dwójka: Robert Sycz, Tomasz Kucharski (wioślarstwo)
  • srebrne medale (5): Agata Wróbel (podnoszenie ciężarów), Szymon Kołecki (podnoszenie ciężarów), dwójka: Daniel Jędraszko, Paweł Banaszkiewicz (kajakarstwo), dwójka: Michał Staniszewski, Krzysztof Kołomański (kajakarstwo), drużyna w składzie: Barbara Wolnicka, Sylwia Gruchała, Anna Rybicka, Magdalena Mroczkiewicz (szermierka) 
  • brązowe medale (3): Leszek Blanik (gimnastyka), dwójka: Aneta Patuszka, Beata Sokołowska-Kulesza (kajakarstwo), drużyna w składzie: Marek Witkowski, Dariusz Białkowski, Adam Seroczyński, Grzegorz Kotowicz (kajakarstwo)

ZIO Salt Lake City 2002

  • srebrne medale (1): Adam Małysz (skoki narciarskie) 
  • brązowe medale (1): Adam Małysz (skoki narciarskie)

IO Ateny 2004

  • złote medale (3): Otylia Jędrzejczak (pływanie), Robert Korzeniowski (lekkoatletyka), dwójka: Robert Sycz, Tomasz Kucharski (wioślarstwo)
  • srebrne medale (2): Otylia Jędrzejczak (2 x pływanie) 
  • brązowe medale (5): Anna Rogowska (lekkoatletyka), Sylwia Gruchała (szermierka), Agata Wróbel (podnoszenie ciężarów), Mateusz Kusznierewicz (żeglarstwo), dwójka: Beata Sokołowska-Kulesza, Aneta Pastuszka (kajakarstwo)

ZIO Turyn 2006

  • srebrne medale (1): Tomasz Sikora (biathlon)
  • brązowe medale (1): Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie)
Najlepsze polskie dyscypliny olimpijskie
FOTO CITYPRESS24 / PRESSFOCUS

IO Pekin 2008

  • złote medale (4): Leszek Blanik (gimnastyka), Szymon Kołecki (podnoszenie ciężarów), Tomasz Majewski (lekkoatletyka), drużyna w składzie; Adam Korol, Michał Jeliński, Konrad Wasielewski, Marek Kolbowicz (wioślarstwo)
  • srebrne medale (5): Maja Włoszczowska (kolarstwo górskie), Piotr Małachowski (lekkoatletyka), dwójka: Beata Mikołajczyk, Aneta Konieczna (kajakarstwo), drużyna w składzie: Radosław Zawrotniak, Robert Andrzejuk, Adam Wiercioch, Tomasz Motyka (szermierka), drużyna w składzie: Paweł Rańda, Miłosz Bernatajtys, Łukasz Pawłowski, Bartłomiej Pawełczak (wioślarstwo)
  • brązowe medale (2): Agnieszka Wieszczek (zapasy), Marcin Dołęga (podnoszenie ciężarów)

ZIO Vancouver 2010

  • złote medale (1): Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie)
  • srebrne medale (3): Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie), Adam Małysz (2 x skoki narciarskie)
  • brązowe medale (2): Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie), drużyna w składzie: Katarzyna Bachleda-Curuś, Luiza Złotkowska, Katarzyna Woźniak (łyżwiarstwo szybkie)

IO Londyn 2012

  • złote medale (3): Anita Włodarczyk (lekkoatletyka), Tomasz Majewski (lekkoatletyka), Adrian Zieliński (podnoszenie ciężarów)
  • srebrne medale (2): Sylwia Bogacka (strzelectwo), Bartłomiej Bonk (podnoszenie ciężarów) 
  • brązowe medale (6): Zofia Noteci-Klepacka (żeglarstwo), Przemysław Miarczyński (żeglarstwo), Damian Janikowski (zapasy), Tomasz Zieliński (podnoszenie ciężarów), dwójka: Julia Michalska, Magdalena Fularczyk (wioślarstwo), dwójka: Karolina Naja, Beata Mikołajczyk (kajakarstwo)
Najlepsze polskie dyscypliny olimpijskie
Foto Rafal Oleksiewicz / PressFocus

ZIO Soczi 2014

  • złote medale (4): Justyna Kowalczyk (biegi narciarskie), Kamil Stoch (2 x skoki narciarskie), Zbigniew Bródka (łyżwiarstwo szybkie)
  • srebrne medale (1): drużyna w składzie: Natalia Czerwonka, Luiza Złotkowska, Katarzyna Woźniak, Katarzyna Bachleda-Curuś (łyżwiarstwo szybkie) 
  • brązowe medale (1): drużyna w składzie: Zbigniew Bródka, Jan Szymański, Konrad Niedźwiedzki (łyżwiarstwo szybkie)

IO Rio de Janeiro 2016

  • złote medale (2): Anita Włodarczyk (lekkoatletyka), dwójka: Magdalena Fularczyk-Kozłowska, Natalia Madaj-Smolińska (wioślarstwo)
  • srebrne medale (3): Marta Walczykiewicz (kajakarstwo), Maja Włoszczowska (kolarstwo górskie), Piotr Małachowski (lekkoatletyka) 
  • brązowe medale (6): Monika Michalik (zapasy), Oktawia Nowacka (pięciobój nowoczesny), Rafał Majka (kolarstwo szosowe), Wojciech Nowicki (lekkoatletyka), dwójka: Karolina Naja, Beata Mikołajczyk (kajakarstwo), drużyna w składzie: Maria Springwald, Monika Ciaciuch, Joanna Leszczyńska, Agnieszka Kobus (wioślarstwo)

ZIO Pjongczang 2018

  • złote medale (1): Kamil Stoch (skoki narciarskie)
  • brązowe medale (1): drużyna w składzie: Kamil Stoch, Dawid Kubacki, Stefan Hula, Maciej Kot (skoki narciarskie)
Najlepsze polskie dyscypliny olimpijskie
FOTO Xinhua / SIPA / PressFocus

IO Tokio 2020

  • złote medale (4): Anita Włodarczyk (lekkoatletyka), Wojciech Nowicki (lekkoatletyka), Dawid Tomala (lekkoatletyka), drużyna w składzie: Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik, Natalia Kaczmarek, Kajetan Duszyński, Dariusz Kowaluk, Karol Zalewski (lekkoatletyka)
  • srebrne medale (5): Maria Andrejczyk (lekkoatletyka), dwójka: Agnieszka Skrzypulec, Jolanta Ogar-Hill (żeglarstwo), dwójka: Anna Puławska, Karolina Naja (kajakarstwo), drużyna w składzie: Katarzyna Zillmann, Agnieszka Kobus-Zawojska, Marta Wieliczko, Maria Sajdak (wioślarstwo), drużyna w składzie: Justyna Świety-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Natalia Kaczmarek, Małgorzata Hołub-Kowalik, Anna Kiełbasińska (lekkoatletyka) 
  • brązowe medale (5): Malwina Kopron (lekkoatletyka), Paweł Fajdek (lekkoatletyka), Patryk Dobek (lekkoatletyka), Tadeusz Michalik (zapasy), drużyna w składzie: Helena Wiśniewska, Karolina Naja, Justyna Iskrzycka, Anna Puławska (kajakarstwo)

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Niesamowita pogoń Hurkacza i awans do ćwierćfinału w Montrealu

Hubert Hurkacz w dobrym stylu odwrócił losy pojedynku z Hiszpanem Albertem Ramosem i awansował do ćwierćfinału turnieju ATP 1000 w Montrealu. Polak ma za...

Pięciu Polaków w konkursie w Planicy. Koniec sezonu dla Pawła Wąska

W czwartek w słoweńskiej Planicy odbyły się ostatnie kwalifikacje do konkursu indywidualnego w obecnym sezonie Pucharu Świata. Jeszcze przed startem wycofał się z nich...