Dublet Lewandowskiego w La Liga. Kolejne dwa gole Buksy w Turcji

Strona głównaPiłka nożnaPiłkarze za granicąDublet Lewandowskiego w La Liga. Kolejne dwa gole Buksy w Turcji

Robert Lewandowski strzelił dwa gole i został bohaterem FC Barcelony. W Turcji dwie bramki zdobył Adam Buksa. Po wielu tygodniach oczekiwań w Serie B przełamał się Adrian Benedyczak. Za nami kolejny udany weekend w wykonaniu polskich piłkarzy występujących w klubach zagranicznych. Zapraszamy na krótkie podsumowanie ich dokonań.

Lewandowski znów strzela w Hiszpanii

Na właściwe tory w hiszpańskiej La Liga wraca Robert Lewandowski. Polak został bohaterem wyjazdowego meczu FC Barcelony z Celtą Vigo. Spotkanie zakończyło się wygraną Katalończyków 2:1, a Lewandowski ustrzelił dublet. Drugą bramkę zdobył w doliczonym czasie gry, wykorzystując rzut karny i dając swojej drużynie trzy punkty. Po tym spotkaniu Robert Lewandowski ma 12 bramek w lidze hiszpańskiej. Mniej powodów do zadowolenia mają Polacy z FC Granady Kamil Piątkowski i Kamil Jóźwiak. Pierwszy zagrał 90 minut, drugi wszedł w doliczonym czasie gry. Ich zespół zremisował 1:1 z Almerią i nie wykorzystał szansy na zdobycie cennych punktów w kontekście walki o utrzymanie w La Liga.

Kiwior pewnym punktem Arsenalu. Większa szansa Modera

Jakub Kiwior wykorzystuje problemy kadrowe Arsenalu Londyn i na dobre wskoczył do pierwszego składu Kanonierów. Ponownie zagrał pełne 90 minut, a jego drużyna wygrała na wyjeździe 5:0 z Burnley i pozostaje wiceliderem Premier League. Całą drugą połowę w barwach Brighton otrzymał Jakub Moder. To najdłuższy występ Polaka na tym poziomie od około dwóch lat. Zagrał solidnie, a Brighton wygrało na wyjeździe aż 5:0 z Sheffield United. Powody do zadowolenia ma również Matty Cash. Zaliczył 90 minut, a Aton Villa pokonała 2:1 Fulham i utrzymała się w czołowej czwórce. Porażkę West Hamu 0:2 z Nottingham Forest z poziomu ławki rezerwowych oglądał Łukasz Fabiański.

Czytaj wcześniejsze podsumowania weekendu:

Southampton Bednarka obrało kierunek na Premier League

Polaków oglądamy również na drugim poziomie rozgrywkowym w Anglii. W Championship świetnie radzi sobie Southampton Jana Bednarka. Święci wygrali na wyjeździe 2:0 z West Bromwich Albion i są na trzecim miejscu w lidze. Obrali kurs na powrót do Premier League. Wreszcie powody do zadowolenia ma też Krystian Bielik z Birmingham City. Jego drużyna wygrała 2:1 z Sunderlandem i odskoczyła na kilka punktów od strefy spadkowej. Na boiskach Championship w ostatniej kolejce pojawił się także. Przemysław Płacheta. Jego Swansea United przegrało 1:2 z Ipswich Town.

Skorupski bohaterem Bolonii. Kolejna wpadka Juventusu w Serie A

Bohaterem Bolonii został Łukasz Skorupski. Polak popisał się kilkoma świetnymi interwencjami, a jego zespół nieoczekiwanie wygrał na wyjeździe 2:1 z Lazio Rzym. Na ostatnie 20 minut w barwach zwycięzców na boisku pojawił się Kacper Urbański. Z trzech punktów cieszy się także Karol Linetty, którego Torino na inaugurację 25. kolejki wygrało u siebie 2:0 z Lecce. Polak zagrał 30 minut.

Odmienne nastroje panują u Mateusza Łęgowskiego z Salernitany. Zespół zajmuje ostatnie miejsce w lidze i jego sytuacja wygląda coraz bardziej dramatycznie. Polski pomocnik wszedł na około pół godziny przegranego 0:4 meczu z Interem Mediolan. W strefie spadkowej Serie A jest również Mateusz Wieteska z Cagliari Calcio. Zremisowany 1:1 mecz z Udinese spędził na ławce. Trzecią drużyną w strefie spadkowej jest Hellas Werona z Pawłem Dawidowiczem i Karolem Świderskim w składzie. Obu oglądaliśmy w meczu z Juventusem Turyn, który zakończył się nieoczekiwanym podziałem punktów i remisem 2:2. Wojciech Szczęsny zagrał pełne spotkanie, a Arkadiusz Milik wszedł na ostatnie 10 minut i nie odmienił losów spotkania.

Polskie Empoli nie składa broni w walce o utrzymanie w Serie A i zdobyło kolejny cenny punkt. Tym razem po remisie 1:1 z Fiorentiną. Całe spotkanie rozegrali Sebastian Walukiewicz i Szymon Żurkowski. Bartosz Bereszyński oglądał mecz z ławki rezerwowych, podobnie jak Nicola Zalewski zwycięstwo 3:0 AS Romy z Frosinone. Ani minuty w barwach Napoli nie rozegrał Piotr Zieliński, a mistrzowie Włoch ponownie stracili punkty. Tym razem po remisie 1:1 z Genoą.

Przełamanie Benedyczaka w Serie B

Wiele tygodni na swoje kolejne trafienie w rozgrywkach Serie B czekał Adrian Benedyczak. Napastnik AC Parmy przełamał się w domowym meczu z Pisą. Trafił na 1:0, a jego zespół wygrał 3:2 i zbliżył się do awansu do Serie A. Na boiskach zaplecza włoskiej ekstraklasy pojawili się także: Filip Jagiełło (Spezia Calcio, 4:2 z Cittadellą), Jakub Łabojko (Ternana, 2:0 z Reggianą) i Mateusz Praszelik (Cosenza, 3:1 z Lecco). Na trzecim poziomie rozgrywkowym w barwach SPAL zagrał Patryk Peda. Drużyna Polaka zremisowała 1:1 z Fermaną.

Asysta Frankowskiego w Ligue 1

We francuskiej Ligue 1 piękną asystą popisał się Przemysła Frankowski z RC Lens. Później jednak najadł się strachu, ponieważ został bezpardonowo potraktowany przez jednego z rywali. Na szczęście obyło się bez poważnej kontuzji. Lens zremisowało 1:1 z Reims. Marcin Bułka raz skapitulował w meczu wyjazdowym OGC Nice z Olympique Lyon. Zespół Polaka przegrał 0:1, a po meczu najwięcej mówi się o pracy sędziego i kontrowersjach związanych z brakiem dwóch rzutów karnych dla Nicei. Mecz AS Monaco z ławki obserwował Radosław Majecki. Zespół z Księstwa przegrał 1:2 z Tuluzą. Poza kadrą Strasbourga z powodu urazu pozostaje Karol Fila.

Robert Gumny jedynym Polakiem na boiskach Bundesligi

Trwa słaba passa polskich piłkarzy w niemieckiej Bundeslidze. W 22. kolejce na boisku oglądaliśmy tylko Roberta Gumnego, który wszedł na około 20 minut w wyjazdowym meczu Augsburga z 1. FSV Mainz 05. Zespół Polaka przegrał 0:1. Cały mecz na ławce Werderu Brema spędził Dawid Kownacki (1:0 z 1. FSV Mainz 05), a poza kadrą VfL Wolfsburg znalazł się Jakub Kamiński. Wilki zremisowały 1:1 z Borussią Dortmund.

Nieco lepiej wygląda sytuacja Polaków w 2. Bundeslidze. Kolejne solidne spotkanie w barwach Herthy Berlin rozegrał Michał Karbownik, a jego drużyna wygrała 3:2 z FC Magdeburgiem. Ważne zwycięstwo odniosło Schalke 04. Zespół ten wygrał 1:0 z SV Wehen, a Polak był jednym z najlepszych graczy na boisku i dyrygował obroną ekipy z Gelsenkirchen. W minionej kolejce drugiej ligi niemieckiej zagrali jeszcze: Damian Michalski (Greuther Fürth, 1:2 z Hannover 96) i Tymoteusz Puchacz (Kaiserslautern, 1:1 z 1. FC Nürnberg).

Polacy w ligach spoza TOP 5

Liczne grono biało-czerwonych występuje na co dzień w ligach niezaliczanych do TOP 5 w Europie. Swój strzelecki dorobek poprawił Adam Buksa z Antalyasporu. Dwukrotnie wpisał się na listę strzelców w meczu z Istanbulsporem. Skończyło się 2:2, a polski napastnik na już na koncie 12 goli w Super Lig. Pełne spotkanie w barwach Antalyasporu rozegrał Jakub Kałuziński. Na zwycięską ścieżką powróciło Fenerbahce Stambuł, które z Sebastianem Szymańskim w składzie wygrało 3:1 z Rizesporem.

W Austrii punkty stracił Sturm Graz, który zremisował 1:1 z Rapidem Wiedeń. Szymon Włodarczyk wszedł na 20 minut. Ponownie w pierwszym składzie Tirolu Innsbruck pojawił się Aleksander Buksa. Zagrał 70 minut, a jego drużyna przegrała aż 1:4 z Wolfsberger. Michał Skóraś powrócił na ławkę rezerwowych belgijskiego Club Brugge. Wszedł w doliczonym czasie gry na derbowe spotkanie z Cercle Brugge, które zakończyło się wynikiem 1:1.

Bolesnej porażki w Grecji doznał PAOK Saloniki z Tomaszem Kędziorą w składzie. Dotychczasowi liderzy ligi przegrali aż 1:4 z Olympiakosem Pireus i spadli na drugie miejsce kosztem AEK Ateny. Przeciętny mecz w bramce Panathinaikosu Ateny rozegrał Bartłomiej Drągowski. Koniczynki nieoczekiwanie tylko zremisowały 2:2 z Lamią. W nie najlepszym humorze jest też Karol Angielski, którego Atromitos przegrał 0:2 z Arisem. Polski napastnik zagrał 90 minut.

W Holandii Paweł Bochniewicz utrzymuje miejsce w obronie SC Heerenveen. Niestety zespół ten doznał kolejnej porażki. Tym razem 0:2 z Go Ahead Eagles. Nieco lepszy humor ma Kacper Kozłowski, którego Vitesse zremisowało 1:1 z FC Volendam, a Polak zagrał 75 minut. Łukasz Łakomy rozegrał niemal cały mecz w barwach Young Boys Berno w lidze szwajcarskiej. Jego drużyna wygrała 1:0 z Lausanne Ouchy.

Mariusz Stępiński nie oddaje miejsca w składzie cypryjskiej Omonii Nikozja. Tym razem jego zespół wygrał 1:0 z Othellos Athienou z Mateuszem Taudulem w bramce. Patryk Lipski wszedł na ostatni kwadrans wyjazdowego meczu Etnikosu Achnas z Apollonem. Skończyło się bezbramkowym remisem. W pierwszym składzie Arisu pojawił się Miłosz Matysik. Zagrał 45 minut w meczu wygranym 4:0 z AEL Limassol. Po zimowej przerwie rozgrywki wznowiono również w Danii. Kamil Grabara zachował miejsce w bramce FC Kopenhagi i rozpoczął wiosnę od czystego konta. Mistrzowie Danii wygrali 3:0 z Silkeborgiem.

Do grania po dłuższej przerwie wróciła liga Arabii Saudyjskiej. Grzegorz Krychowiak wszedł z ławki w meczu Abha Club – Al-Taawon, który skończył się wynikiem 1:1. W polskim meczu australijskiej A-League lepszy okazał się Oskar Zawada. Jego Wellington Phoenix pokonali na wyjeździe 2:1 Macarthur FC z Filipem Kurto w bramce.