STS KOD PROMOCYJNY

Kobieca drużyna ampfutbolu z nagrodą za najlepszą inicjatywę piłkarską w Europie

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaPiłka nożnaReprezentacja PolekKobieca drużyna ampfutbolu z nagrodą za najlepszą inicjatywę piłkarską w Europie

Niespełna rok temu powołano do życia reprezentację Polski kobiet w amp futbolu. Teraz drużyna ta została doceniona i odebrała nagrodę dla najlepszej piłkarskiej inicjatywy osób z niepełnosprawnościami w Europie. Amp futbol to odmiana piłki nożnej, w której występują osoby po amputacjach i z wadami kończyn. Biało-czerwone zostały nagrodzone podczas oficjalnej gali w szwajcarskim Nyonie. 

Pierwsze w Europie

Od wielu lat spore sukcesy na arenie międzynarodowej odnosi męska reprezentacja amp futbolu. Długo jednak nie miała swojego odpowiednika wśród kobiet. Ostatecznie drużynę kobiecą powołano do życia w 2022 roku i w ciągu niespełna roku wykonała ona ogromny skok jakościowy. Piłkarki spotykają się co miesiąc na zgrupowaniach i nasza kadra liczy już 20 zawodniczek. Jednocześnie to pierwsza kobieca drużyna amp futbolu w Europie i jedna z pierwszych na całym świecie. Polki mają już za sobą treningi w międzynarodowym gronie, gdy w Warszawie trenowały z nimi Hiszpanki, Niemki i Angielki. Już niedługo biało-czerwone powinny rozegrać pierwsze oficjalne spotkanie. 

Nagroda za wyjątkową inicjatywę piłkarską

Poczynania Polskiego Związku Amp Futbolu nie przeszły bez echa. Powołanie do życia pierwszej kobiecej drużyny piłkarskiej w Europie zostało docenione przez UEFA. Na uroczystej gali w szwajcarskim Nyonie prezes Mateusz Widłak odebrał nagrodę Best Disability Initiative. Co roku wręczana jest przez UEFA najlepszej inicjatywie piłkarskiej osób z niepełnosprawnościami. O przyznaniu nagrody decyduje specjalne gremium Komitetu ds. Rozwoju i Pomocy Technicznej UEFA.

Podczas uroczystej wizyty w Szwajcarii reprezentantki Polski mogły zwiedzić siedzibę UEFA i zapoznać się z historią federacji. Oczywiście nie zabrakło pamiątkowych zdjęć z pucharem Ligi Mistrzów czy też sprawdzenia technikaliów związanych z sędziowaniem i technologią VAR. Nagroda to sygnał dla Polek, że już wykonały świetną pracę i idą w dobrym kierunku. Już niedługo biało-czerwone powinny rozpocząć międzynarodową rywalizację.

ZOBACZ TAKŻE: Polskie piłkarki za granicą 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Kalendarz turniejów WTA 2024. Kiedy zagra Iga Świątek?

Jak wygląda kalendarz turniejów WTA w 2024? Jakie turnieje tenisowe odbędą się na całym świecie? W których wystąpi Iga Świątek? Sprawdźmy to! Co zrobić, by...