STS KOD PROMOCYJNY

Probierz + młodzieżówka = wielka niewiadoma

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaPiłka nożnaProbierz + młodzieżówka = wielka niewiadoma

Wybór na stanowisko trenera reprezentacji Polski do lat 21 Michała Probierza był z jednej strony oczekiwany,a z drugiej wzbudził szereg kontrowersji i wątpliwości. Bo na pierwszy rzut oka te puzzle do siebie nie pasują. Jak będzie w rzeczywistości? Trudno powiedzieć, podobnie jak w nowej roli odnajdzie się jeden z najbarwniejszych polskich trenerów.

Urodził się w 1972 roku w Bytomiu. W polskiej piłce rozegrał 260 meczów. Jako trener pracował w polskich klubach, jak i w zagranicznych. Z Jagiellonią Białystok sięgnął po Puchar Polski i Superpuchar, z Cracovią też. W Krakowie pełnił rolę trenera i… wiceprezesa. Po odejściu z „Pasów” został trener Termaliki Bruk-Bet Nieciecza tylko na chwilę (dokładnie 2 dni!), bo nie zdążył rozegrać żadnego meczu. To tylko słowem wstępu, bo to co najciekawsze o Probierzu, to jego cytaty, wywiady i filmiki z reakcjami w trakcie meczu.

Dziennikarze nie mają z nim łatwo, piłkarze też. W Ekstraklasie często dawał show, ściągał na siebie uwagę i presję. Jak to będzie wyglądało w reprezentacji młodzieżowej? Tego na razie nie wiem, ale chcemy pokazać Michała Probierza z boku, jako barwną postać polskiej piłki.

Konferencje wcale nie muszą być nudne

Michał Probierz często porównywany z wyglądu jest do Pepa Guardioli, ale z zachowania na konferencjach prasowych bliżej mu do Jose Mourinho, który lubi wchodzić w interakcje z przedstawicielami mediów, prowokować, rozbawiać i dyskutować. Probierz odbierał telefony podczas konferencji, wręczał koszulkę Cracovii dziecku dziennikarza, a także przynosił rekwizyty. Najsłynniejsza była doniczka. Trener wsypał do nie ziarna i podlał. „Zobaczymy, może za pięć minut coś wyrośnie. Nie rośnie. To jest przykład naszej cierpliwości do pracy trenerów. Od 20 lat mówię o szkoleniu, walczę o polskich trenerów i cały czas się robi ze mnie debila. My przecież nie jesteśmy debilami, a polska myśl szkoleniowa nie jest gorsza od zachodniej. Tylko dajcie nam czas i warunki do pracy.” – tak mówił, a po roku dodał: „Doniczka poszła w ****. Burza ją zwiała„.

Polak vs. obcokrajowcy

Probierz często poruszał temat polskich trenerów i odmiennego traktowania zagranicznych szkoleniowców. Z wieloma mu było nie po drodze. „Odciąłem się od apeli o budowaniu boisk, tworzeniu akademii, stawianiu na młodzież. 20 lat temu zacząłem o tym mówić, tyle, że wtedy uznawano mnie za debila. A dzisiaj geniusz z Holandii coś powie o potrzebie tworzenia akademii, to wszyscy: Uuu, ma rację, ale dobrze mówi!. Jak polski trener coś mówi o szkoleniu, to jest bez sensu. Ale jak niemiecki trener ma uwagi, to ma rację.”

Problemy polskiej piłki

Był trener Cracovii najwięcej czasu jednak poświęcał problemom polskiego futbolu i Ekstraklasy. Na konferencjach, przed i po meczach, zwracał uwagę na wiele aspektów. Dla wielu ciągle się powtarzał, ale on nie tracił zapału. „Brak lotniska w Białymstoku to największy problem Jagiellonii. Niech pan wsiądzie w samochód i trochę pojeździ za naszym klubowym autokarem. My jesteśmy ciągle w drodze. Po dziesięć, jedenaście godzin” – mówił pracując w Jagiellonii. Kilka lat temu podsumował też całą polską ligę.

Nam się wydaje, że jesteśmy pępkiem świata, że możemy wszystkich zatrzymywać, że my jesteśmy potentatem finansowym, jeśli chodzi o polską ligę. Polska liga jest śmieszna, nie bójmy się tego powiedzieć. Jesteśmy bodaj 20. ligą, jeżeli chodzi o płacenie i tego nikt nie chce powiedzieć. Mówmy prawdę. Piłkarze wyjeżdżają i będą wyjeżdżać. W Polsce nie ma zdolnej młodzieży”.

Trener czasem musi się napić

Probierz w trakcie meczów i po nich często za celownik brał sobie sędziów. Widział wiele niesprawiedliwości w ich decyzjach. Nigdy tego nie ukrywał, a w trakcie meczów regularnie był upominany. „Powinienem chyba znów pie*****ąć whisky, ale z drugiej strony gdybym po każdym błędzie sędziowskim to robił, zabrakłoby whisky„. Gdy przegrał mecz z Legią po rzucie karnym w 98 minucie meczu, odparł: „Moja pierwsza myśl po tej sytuacji, to rezygnacja z bycia trenerem. To po prostu nie ma sensu. Po co trenować, po co grać? Co dalej? Przyjadę do domu i whisky sobie pierd…, bo chyba tylko to zostało.”

Jak widać z Probierzem nudy nie ma, ale w pracy z reprezentacją Polski do lat 21 chodzić będzie o coś innego. Czy z tej mąki będzie chleb? Przekonamy się w przyszłości.

Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...