STS KOD PROMOCYJNY

Obrońca z Ekstraklasy wśród największych talentów na świecie!

Autor: Krzysztof Brommer
Strona głównaPiłka nożnaEkstraklasaObrońca z Ekstraklasy wśród największych talentów na świecie!

To z jednej strony zaszczyt, a z drugiej zaskoczenie. Ariel Mosór z Piasta Gliwice znalazł się w rankingu TOP 100 najbardziej perspektywicznych piłkarzy na świecie do lat 21.

Kto stworzył ów zestawienie i na jakiej podstawie wybierano najlepiej dysponowanych piłkarzy U21 na całym świecie? CIES Football Observatory, to szwajcarskie Międzynarodowe Centrum Studiów Sportowe. Organizacja badawcza ustalając ranking TOP 100, pod uwagę wzięła jedenaście wskaźników obejmujących osiem różnych obszarów gry, jak choćby gra w powietrzu, bronienie na ziemi, dystrybucja piłki itd.

Piłkarz Piasta wśród najlepszych

Na tej podstawienie wybrano i uszeregowano piłkarzy od 1 do 100. Ranking wygrał Bukayo Saka z Arsenalu, przed Masonem Greenwoodem z Manchesteru United i Patrickiem Wimmerem z Arminii Bielefeld. W TOP 100 znalazło się tylko jedno miejsce dla polskiego piłkarza. Gdyby w ciemno pytać kibiców, ekspertów, czy dziennikarzy Ekstraklasy o kogo chodzi, pewnie zdecydowana większość wskazałaby na Jakuba Kamińskiego z Lecha, który przecież po sezonie odejdzie do niemieckiego VfL Wolfsburg. Tak się jednak nie stało, bo przedstawiciele CIES Football Observatory wskazali na Ariela Mosóra, który uplasował się na 73. pozycji.

Odejdzie za miliony euro?

19-latek rozgrywa pierwszy sezon w Piaście Gliwice, a na koncie ma 16 występów na poziomie Ekstraklasy. Doświadczenie nie jest wielkie, ale takowy jest rozwój młodego obrońcy w ostatnim czasie. Jego transfer z Legii Warszawa do Piasta Gliwice był strzałem w dziesiątkę. Pod wodzą trenera Waldemara Fornalika Mosór zaczął grać regularnie i ma szansę na ciągłą naukę i rozwój. Warto podkreślić, że choć warunki fizyczne nie przemawiają za 19-letnim defensorem, to jednak jego gra w powietrzu jest jednym z największych atutów, bo Ariel ma świetny timing i dobrze potrafi się ustawić. Poza tym jest solidny w destrukcji, a także potrafi dalekim podaniem uruchomić ofensywę. Mosór w zespole Fornalika występował zarówno w ustawieniu z dwoma środkowymi defensorami, jak i w systemie z trójką z tyłu. Poza tym, gdy wymaga tego sytuacja, piłkarz ten może pełnić rolę bocznego obrońcy. W przyszłości Piast zarobi sporo na jego zagranicznym transferze. Sam zawodnik ma kontrakt z gliwickim klubem ważny do lata 2024.

Całe zestawienie TOP 100 można znaleźć tutaj.

Krzysztof Brommer
Krzysztof Brommer
Sportem zaraziłem się od taty i dziadka, którzy byli zapalonymi kibicami. Ja poszedłem dalej i studia, praktyki oraz pracę związałem z relacjonowaniem wydarzeń. Dziennikarski świat pokazał sport od innej strony, a doświadczenie zebrane w sportowych redakcjach m.in. Faktu, Przeglądu Sportowego, czy Sportu przydaje się w każdej sytuacji. Jestem gotowy, by informować Was o najważniejszych i najciekawszych wydarzeniach z udziałem polskich sportowców i drużyn.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...