Polski Związek Pływacki ma już 100 lat. Uroczyste uhonorowanie jubileuszu podczas Polish Open

Strona głównaPływaniePolski Związek Pływacki ma już 100 lat. Uroczyste uhonorowanie jubileuszu podczas Polish...

Polski Związek Pływacki obchodzi w tym roku swoje stulecie istnienia i z tej okazji zorganizowano zawody Polish Open, na których pojawiło się wielu czołowych pływaków z naszego kraju. Podczas międzynarodowych zawodów w Łodzi byliśmy świadkami szybkiego pływania, a kilku naszych reprezentantów uzyskało minima kwalifikacyjne na mistrzostwa Europy i świata. Ponadto uhonorowano Aleksandrę Urbańczyk-Olejarczyk za jej osiągnięcia sportowe. 

Bogata historia

Okazja do świętowania była spora, ponieważ obchodzenie setnej rocznicy powstania Polskiego Związku Pływackiego to wiadomość warta odnotowania. Przez te wszystkie lata nasi pływacy dostarczali nam wielu powodów do radości, ze zdobywaniem medali na igrzyskach olimpijskich włącznie. Choć w ostatnich latach polskie pływanie straciło na znaczeniu na międzynarodowej arenie, to jednak młode pokolenie pływaków coraz śmielej puka do drzwi pierwszej kadry i jeszcze w tym roku może powalczyć o sukcesy na mistrzostwach Europy w Rzymie oraz mistrzostwach świata w Budapeszcie. Z okazji 100-lecia Związku zorganizowano w Łodzi międzynarodowe zawody Polish Open. Była to także doskonała okazja do uhonorowania łodzianki Aleksandry Urbańczyk-Olejarczyk, która ma na koncie mistrzostwo Europy oraz medal mistrzostw świata. 

Polacy popłynęli po minima

Oczywiście wyniki Polish Open mają znaczenie, jednak najwięcej powodów do zadowolenia mają zawodnicy, którzy osiągnęli minima kwalifikacyjne na mistrzostwa świata i Europy. Pierwszego dnia zmagań na dystansie 1500 metrów kobiet stylem dowolnym czasy lepsze od minimum kwalifikacyjnego osiągnęły Klaudia Tarasiewicz (MKP Szczecin) oraz Paulina Piechota (UKS 190 Łódź). 

Drugiego dnia minima na 50 metrów stylem motylkowym mężczyzn zdobyli Paweł Smoliński (AZS AWF Katowice), Konrad Czerniak (KU AZS UMCS Lublin), Jakub Majerski (AZS AWF Katowice) i Ksawery Masiuk (UKS 6-8 Bielany Warszawa), który przy okazji pobił rekord Polski 18. latków. Pierwszych dwóch wystąpi na mistrzostwach świata w Budapeszcie, a dwaj ostatni wywalczyli prawo startu na mistrzostwach Europy w Rzymie. Kolejne zmagania na pływackim basenie zaplanowano na poniedziałek i wtorek. Będą one okazją do osiągania kolejnych kwalifikacji. Po Polish Open poznamy pełną kadrę, która weźmie udział w mistrzostwach świata. 

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Jesień trzecioligowców – grupa 1. Pogoń Grodzisk Mazowiecki wróci do drugiej ligi?

Zapraszamy na podsumowanie i przegląd sytuacji w polskiej trzeciej lidze. Sprawdzamy, które kluby wykonały dobrą pracę jesienią, a które mają jeszcze kilka aspektów do...

Znane są już data i miejsce gali KSW 77. Walka wieczoru o pas kategorii koguciej?

Wiemy kiedy i gdzie dokładnie odbędzie się KSW 77. Ostatnia tegoroczna gala największej federacji MMA w Europie będzie mieć miejsce 17 grudnia w Gliwicach. Przybysz...