STS KOD PROMOCYJNY

Najlepsi selekcjonerzy reprezentacji Polski w siatkówce mężczyzn 

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSiatkówkaReprezentacje Polski w siatkówceNajlepsi selekcjonerzy reprezentacji Polski w siatkówce mężczyzn 

Na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci polscy siatkarze odnosili spektakularne sukcesy, z Mistrzostwem Olimpijskim i tytułami Mistrzów Świata włącznie. Nie byłoby ich bez znakomitych szkoleniowców, którzy potrafili poprowadzić zespół do zwycięstw. Przedstawiamy sylwetki wybranych trenerów reprezentacji Polski, którzy zapisali się w historii siatkówki. 

Romuald Wirszyłło

Pierwszym z trenerów reprezentacji Polski w siatkówce mężczyzn był Romuald Wirszyłło. To jego nazywa się prawdziwym „ojcem” siatkówki w Polsce. Kadrę biało-czerwonych prowadził w latach 1948-49, w tym także w pierwszym meczu naszej reprezentacji w historii, który odbył się 28 lutego 1948 roku w Warszawie. Pierwszym rywalem naszych siatkarzy była drużyna Czechosłowacji. Co ciekawe, Romuald Wirszyłło był jednocześnie trenerem męskiej i kobiecej reprezentacji. 

Tadeusz Szlagor

To pierwszy szkoleniowiec, który z reprezentacją Polski sięgnął po międzynarodowy sukces. Miało to miejsce w 1967 roku w Turcji, gdy siatkarze pod wodzą Tadeusza Szlagora wywalczyli brązowy medal Mistrzostw Europy. Ówczesna reprezentacja Polski zaliczała się do czołówki światowej i regularnie kończyła turnieje mistrzowskie w pierwszej 8. Tadeusz Szlagor był trenerem w latach 1966-73, po czym zastąpił go słynny Hubert Wagner. 

Hubert Wagner

Bez wątpienia jest najbardziej znanym trenerem w historii polskiej siatkówki, a jego pseudonim „Kat” odnosi się do morderczych treningów, które serwował swoim podopiecznym. Najpierw był zawodnikiem, a następnie trzykrotnie trenerem kadry w latach 1973-76, 1983-86 i 1996-98. Największe sukcesy wiążą się z pierwszą kadencją tego szkoleniowca. W 1974 roku reprezentacja Polski wywalczyła Mistrzostwo Świata w Meksyku, a dwa lata później w Montrealu sięgnęła po złoto olimpijskie. Pomiędzy tymi turniejami w 1975 roku odbyły się jeszcze Mistrzostwa Europy w Belgradzie, z których biało-czerwoni wrócili ze srebrnym medalem. Prawdopodobnie była to najmocniejsza reprezentacja Polski w historii. 

Podczas drugiej swojej kadencji w roli szkoleniowca Hubert Wagner poprowadził zespół na Mistrzostwach Europy rozgrywanych w 1983 roku w Berlinie. Nasi reprezentanci zdobyli wówczas srebrny medal. Był to ostatni międzynarodowy sukces legendarnego Huberta Wagnera w roli trenera reprezentacji Polski. 

Jerzy Welcz

Po Hubercie Wagnerze reprezentację Polski przejął Jerzy Welcz, który wcześniej był jego asystentem. Welcz prowadził kadrę w latach 1976-79, a jego największym sukcesem jest wicemistrzostwo Europy w roku 1977 podczas imprezy rozgrywanej w Finlandii. W 1979 rozstał się z kadrą Polski i wyemigrował do Grecji, gdzie z sukcesami prowadził tamtejszą reprezentację oraz drużyny klubowe. 

Aleksander Skiba

Trenerem polskiej reprezentacji po Jerzym Welczu został Aleksander Skiba. Ten utytułowany zawodnik był członkiem reprezentacji, która w 1974 sięgnęła po Mistrzostwo Świata. Reprezentację Biało-Czerwonych prowadził w latach 1979-83. W tym czasie zajął wysokie – czwarte miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie oraz wywalczył dwa wicemistrzostwa Europy z rzędu. Po pierwszy medal w roli trenera kadry sięgnął w 1979 roku we Francji, a drugi dorzucił w 1981 roku w Bułgarii. Po paśmie tych sukcesów z polską kadrą wyjechał do Włoch, gdzie prowadził reprezentacje juniorskie oraz seniorską. Miejsce Skiby w polskiej kadrze ponownie zajął Hubert Wagner. 

Raul Lozano

Po latach 70. i 80., które obfitowały w liczne sukcesy polskiej reprezentacji w siatkówce mężczyzn, przyszedł okres posuchy. Na kolejny spektakularny sukces musieliśmy poczekać do 2006 roku, gdy z kadrą pracował Argentyńczyk Raul Lozano. Warto zwrócić uwagę na to, że prowadzący reprezentację Polski w latach 2005-08 Lozano, był dopiero pierwszym obcokrajowcem na tym stanowisku. Jego największy sukces z kadrą to wicemistrzostwo Świata zdobyte w 2006 roku w Japonii. Był to moment przełomowy w najnowszej historii polskiej siatkówki, ponieważ sprawił, że po ponad dwóch dekadach na stałe wróciliśmy do światowego topu. Pod wodzą Argentyńczyka zajęliśmy 5. miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Pekinie (2008) oraz awansowaliśmy do półfinału Ligi Światowej w 2007 roku. Ostatecznie ten ostatni turniej zakończyliśmy na 4. miejscu. 

Daniel Castellani

Po Raulu Lozano kadrę siatkarzy na niespełna dwa lata objął kolejny Argentyńczyk – Daniel Castellani. Choć nie pracował z reprezentacją długo i zdarzały mu się bardzo słabe wyniki, to jednak to pod jego wodzą zdobyliśmy pierwsze Mistrzostwo Europy w historii. Miało to miejsce w 2009 roku, gdy Polacy okazali się najlepsi w Europie podczas turnieju rozgrywanego w Turcji. Po tym turnieju przyszły słabsze rezultaty, w tym 10. miejsce w Lidze Światowej i dopiero 13. miejsce na Mistrzostwach Świata we Włoszech. Wówczas władze Polskiego Związku Piłki Siatkowej pożegnały się z Danielem Castellanim. 

Andrea Anastasi

W latach 2011-13 trenerem polskich siatkarzy był Włoch Andrea Anastasi. Od pierwszych miesięcy odmienił polską kadrę, która jeszcze w 2011 roku zdobyła trzy medale na siatkarskich imprezach. Najpierw był brązowy medal Ligi Światowej, następnie brązowy medal Mistrzostw Europy w Austrii i Czechach, a rok zakończył się srebrem w Pucharze Świata. Kolejnym dużym sukcesem Anastasiego z polską kadrą było wygranie Ligi Światowej w 2012 roku. Niestety gorzej Biało-Czerwonym poszło na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, gdzie odpadli już w ćwierćfinale. Andrea Anastasi pożegnał się z kadrą w 2013 roku po serii słabszych występów w Lidze Światowej i Mistrzostwach Europy. 

Stéphane Antiga

Francuz Stéphane Antiga został trenerem kadry w 2013 roku i prowadził ją do października 2016 roku. W tym czasie poprowadził polski zespół do tytułu Mistrza Świata podczas turnieju rozgrywanego w 2014 roku w Polsce. Był to znakomity występ naszych siatkarzy i jednocześnie pierwszy wielki sukces Antigi jako trenera. Jego nominacja na szkoleniowca Biało-Czerwonych wywołała sporo kontrowersji, jednak szybko się obroniła. Rok później reprezentacja Polski zajęła 3. miejsce w rozgrywkach Pucharu Świata i 5. miejsce w Mistrzostwach Europy. Francuz prowadził Polaków do 2016 roku, kiedy PZPS zdecydował o rozstaniu z tym szkoleniowcem. 

Vital Heynen

Ostatnim trenerem, który odnosił sukcesy z reprezentacją Polski był Belg Vital Heynen. Objął kadrę narodową na początku 2018 roku i prowadził ją do 19 września 2019 roku. W tym czasie Polacy obronili tytuł Mistrzów Świata podczas turnieju rozgrywanego w 2018 roku w halach we Włoszech i w Bułgarii. Do tego reprezentacja Polski dołożyła dwa brązowe medale z Mistrzostw Europy z 2019 i 2021 roku. Ponadto w Lidze Narodów dwukrotnie uplasowaliśmy się na podium, zajmując 2. miejsce w 2021 roku i 3. miejsce w 2019 roku. Ostatni z dużych sukcesów Vitala Heynena jako szkoleniowca to 2. miejsce w Pucharze Świata 2019. 

Choć trener ten odnosił ogromne sukcesy z reprezentacją Polski, to jednak nie powiodło mu się w najważniejszym turnieju jego kadencji. Polacy ponownie odpadli w ćwierćfinale Igrzysk Olimpijskich. Już wtedy mówiło się o potencjalnym rozstaniu z Belgiem, który miał jeszcze szansę poprawić Polaków w Mistrzostwach Europy, gdzie jako gospodarz zdobyliśmy brązowy medal. 

Czy Nikola Grbić dołączy do tego grona?

Na początku 2022 roku trenerem reprezentacji Polski w siatkówce mężczyzn został Nikola Grbić. Serb przez lata był czołowym rozgrywającym świata, a od 2014 skutecznie prowadzi swoją karierę w roli szkoleniowca. Przez cztery lata prowadził reprezentację Serbii, a teraz został trenerem Polaków. Na stanowisku zastąpił Vitala Heynena. Już za kilka lub kilkanaście miesięcy przekonamy się, czy Nikola Grbić dołączy do grona najbardziej utytułowanych trenerów męskiej reprezentacji w historii polskiej siatkówki. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...