STS KOD PROMOCYJNY

Polscy siatkarze występujący w zagranicznych klubach

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSiatkówkaPolscy siatkarze występujący w zagranicznych klubach

Jeszcze jakiś czas temu wyjazd do zagranicznego klubu był dla polskiego siatkarza spełnieniem marzeń. Wiązało się to z większymi zarobkami i szansą na walkę o europejskie trofea. Od kilkunastu lat sytuacja jednak się zmienia i wielu najlepszych polskich zawodników decyduje się na pozostanie w rodzimej lidze. Co na to wpływa? Jacy siatkarze występują obecnie za granicą? Jak wyglądało to w przeszłości?

Dlaczego polscy siatkarze pozostają w naszej lidze?

Powodów, dla których czołowi polscy siatkarze pozostają w PlusLidze jest przynajmniej kilka. Przede wszystkim jest to krajowa liga dwukrotnych Mistrzów Świata z rzędu, dlatego jej prestiż ostatnimi czasy znacznie wzrósł. Ponadto pojawiło się w niej jeszcze więcej sponsorów, a polskie drużyny mają stabilny budżet, dzięki czemu są dobrym pracodawcą. W przypadku zawodników z takich krajów jak Serbia, Ameryka, Francja, Hiszpania, czy Kanada, logiczne jest to, że jak najszybciej chcą wyjechać do renomowanej ligi. Wszystko dlatego, że ich krajowe rozgrywki stoją na dużo niższym poziomie. Polacy nie mają takiej presji, ponieważ PlusLiga należy do najlepszych rozgrywek na świecie i jest także magnesem dla zagranicznych gwiazd. 

Kolejnym powodem jest oczywiście to, że nasze kluby działają bardzo rozważnie i dynamicznie na rynku transferowym. Dzięki temu kompletowanie kadr zaczynają już na kilka miesięcy przed wznowieniem kolejnego sezonu. To zdecydowanie szybciej niż wiele klubów włoskich lub rosyjskich, które również zaliczane są do światowej czołówki. Wyprzedzenie ich ruchów transferowych przez polskich działaczy sprawia, że znaczna część utytułowanych oraz obiecujących polskich zawodników pozostaje w PlusLidze. To napędza nasze kluby, które osiągają lepsze wyniki w Europie, czego przykładem jest ubiegłoroczne zwycięstwo ZAKSY Kędzierzyn-Koźle w Lidze Mistrzów. 

Czy Polacy nie są w stanie podbić zagranicznych lig?

Oczywiście Polacy podbijają zagraniczne ligi i często to robią. Nasi gracze od lat należą do zdecydowanie najlepszych na świecie i nie mają problemów z aklimatyzacją. Gdy już podpisują kontrakty z zagranicznymi klubami, często bardzo szybko stają się ich czołowymi zawodnikami. 

Polacy występujący obecnie w zagranicznych klubach

Wciąż wielu Polaków decyduje się na wyjazd do zagranicznego klubu. Niektórzy robią to w szczytowym momencie swojej kariery, inni decydują się na taki krok dopiero na jej zakończenie. Powodów wyjazdu może być kilka, a wśród nich znajduje się także bez wątpienia aspekt finansowy. Ten ostatni bardzo często decyduje o tym, że Polacy skłonni są kontynuować karierę w egzotycznych ligach. Poniżej lista kilku czołowych zawodników, którzy obecnie występują w zagranicznych zespołach. 

Michał Kubiak

Jeden z najlepszych polskich siatkarzy w historii występuje od 2016 roku w Japonii, gdy podpisał kontrakt z Panasonic Panthers. Od tego czasu zaliczył także krótkie wypożyczenie do chińskiego Beijing Volleyball. Zawodnik ten to prawdziwy obieżyświat, bo w swojej zagranicznej karierze występował także w Hapoelu Kirjat Atta (Izrael), Pallovolo Padwa (Włochy) i Halkbank Ankara (Turcja). 

Wilfredo León

Naturalizowany siatkarz kubańskiego pochodzenia od kilku lat reprezentuje Polskę. Obecnie występuje we włoskim zespole Sir Safety Perugia, a w przeszłości grał m.in. z rosyjskim Zenicie Kazań oraz w katarskim Ar-Rajjan SC.

Bartosz Kurek

To kolejny, po Michale Kubiaku, nasz przedstawiciel w lidze japońskiej. Od 2020 roku związany jest z zespołem Wolf Dogs Nagoya. Wcześniej występował w wielu zagranicznych zespołach, w tym m.in. w: Dynamie Moskwa (Rosja), A.S Volley Lube i Vero Volley Monza (Włochy), Ziraat Bankasi (Turcja) i JT Thunders (Japonia). 

Bartosz Bednorz

Polski przyjmujący od 2020 roku występuje w czołowym rosyjskim klubie — Zenicie Kazań. Wcześniej w latach 2018-2020 reprezentował barwy włoskiej drużyny Azimut Leo Shoes Modena. Co ciekawe, mimo występowania w czołowych europejskich zespołach, Bartosz Bednorz od dłuższego czasu nie jest powoływany do reprezentacji Polski. Może zmieni się to w momencie, gdy pracę z kadrą rozpocznie nowy selekcjoner. 

Artur Szalpuk

Dość nieoczekiwany kierunek kontynuowania swojej siatkarskiej kariery wybrał Artur Szalpuk. Zawodnik ten od ubiegłego roku reprezentuje barwy ukraińskiego Epicentr-Podolany Horodok. Najbliższe miesiące pokażą, czy Mistrz Świata z 2018 roku będzie miał z Ukrainy bliżej do reprezentacji Polski. Dla tego zawodnika to pierwszy zagraniczny klub w karierze. 

Zbigniew Bartman

Zbigniew Bartman występował w reprezentacji Polski w latach 2008-2013. W swojej karierze postawił przede wszystkim na występy za granicą, a od początku 2021 roku jest zawodnikiem Al-Nasr Dubaj ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Wcześniej występował w takich zagranicznych zespołach jak m.in.: Halkbank Ankara, Galatasaray Stambuł (Turcja), Prisma Volley Taranto, Marmi Lanza Werona, Casa Modena (Włochy), Gazprom-Jugra Surgut (Rosja), Sichuan Chengdu (Chiny), Stade Poitevin Poitiers (Francja), Al-Rajjan SC (Katar) i UPCN San Juan Voley (Argentyna). Zdecydowanie Bartnam jest  największym polskim siatkarskim obieżyświatem w ostatnich latach. 

Łukasz Żygadło

Polski rozgrywający zdecydował się pod koniec kariery na egzotyczne kierunki. Obecnie występuje w Qatar SC z Kataru. W ostatnich latach miał także okazje grać w takich zespołach jak: Al-Arabi Ad-Dauha i Al Wakrah SC (Katar) i Samajeh Bank Teheran (Iran). Wcześniej stanowił o sile takich zagranicznych drużyn jak: Energy T.I. Diatec Trentino, Itas Diatec Trentino (Włochy), Zenit Kazań, Fakieł Nowy Urengoj i Dinamo-Jantar Kaliningrad (Rosja), Panathinaikos AO (Grecja) i Halkbank Ankara (Turcja). 

Kto jeszcze wyjeżdżał w ostatnich latach?

Poza wspomnianymi zawodnikami w ostatnich latach swoich sił w zagranicznych zespołach próbowali m.in.: 

  • Fabian Drzyzga (Lokomotiv Nowosybirsk – Rosja, Olympiakos Pireus – Grecja);
  • Jakub Jarosz (Latina Volley – Włochy, El-Jaish – Katar);
  • Maciej Muzaj (Gazprom-Jurga Surgut i Ural Ufa – Rosja, Sir Safety Perugia – Włochy);
  • Mateusz Bieniek (Cucine Lube Civitanova – Włochy). 

Jak to wyglądało w przeszłości?

Jeszcze kilkanaście lat temu i więcej Polacy zdecydowanie częściej próbowali swoich sił poza granicami naszego kraju. Nasza liga była w kryzysie, a zagraniczne zespoły oferowały lepsze warunki rozwoju, lepsze bazy treningowe oraz przede wszystkim wyższe wynagrodzenie. Do najbardziej znanych zawodników występujących w siatkarskich klubach zagranicznych należeli:

  • Paweł Zagumny (Panathinaikos Ateny – Grecja, Edibasso Padwa – Włochy)
  • Marcel Gromadowski (m.in.: Copra Picenza, Volley Bologna – Włochy, Paris Volley – Francja);
  • Piotr Gruszka (m.in.: Pallavolo Padwa, Virtus Cagliari, CMC Rawenna – Włochy, Arkas Spor Izmir, Halkbank Ankara – Turcja);
  • Michał Winiarski (Trentino Volley – Włochy, Fakieł Nowy Urengoj – Rosja);
  • Sebastian Świderski (Luce Banca Marche Macerata i Umbria Volley – Włochy);
  • Łukasz Kadziewicz (Gazprom Surgut, Lokomotiv Bielgorod – Rosja, Casa Modena, Sparkling Mediolan – Włochy, Szachcior Soligorsk – Białoruś, Al Arabi Ad-Dauha (Katar);
  • Andrzej Stelmach (Jucker Padwa, Alpitour Cuneo, Italia Ferrara – Włochy);
  • Dawid Murek (Panathinaikos Ateny – Grecja, Cimone Modena – Włochy);
  • Wiesław Gawłowski (Vianello Pescara, Pallavolo Pinetese – Włochy);
  • Ryszard Bosek (Petrarca Padwa i Termoroeca Padwa – Włochy);
  • Ireneusz Kłos (Las Palmas – Hiszpania, AS Grenoble – Francja);
  • Tomasz Wójtowicz (m.in. Santal Parma i Granarolo Ferrara – Włochy);
  • Wojciech Drzyzga (JSA Bordeaux – Francja);
  • Włodzimierz Nalazek (m.in.: AS Bursa – Turcja, AS Grenoble – Francja, Calvo Sotelo – Hiszpania, AS Chenois Geneve – Szwajcaria);
  • Robert Prygiel (Gazprom Surgut – Rosja);
  • Marian Kardas (SCC Berlin i VfV Friedrichshafen – Niemcy);
  • Krzysztof Stelmach (m.in. MTA Padwa, Reggio Emilia, Alpitour Cuneo – Włochy).

Od dziesiątek lat polscy siatkarze są rozchwytywani przez wiele europejskich klubów, dlatego nie może dziwić skala wyjazdów naszych reprezentantów, począwszy od lat 70. Jesteśmy przekonani, że w najbliższych okienkach transferowych kolejni czołowi polscy siatkarze będą próbowali swoich sił w mocnych zagranicznych klubach, choć sytuacja zespołów z PlusLigi jest naprawdę dobra.

ZOBACZ TAKŻE: Najlepsi siatkarze Polski 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Terminarz PGE Ekstraligi 2024. Kiedy rusza najlepsza żużlowa liga na świecie?

Przed nami kolejne wielkie żużlowe emocje. Poznaliśmy już terminarz PGE Ekstraligi na sezon 2024. Pierwsze starcie nadchodzącego sezonu już 12 kwietnia. Wówczas odbędą się...

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...