STS KOD PROMOCYJNY

Polskie siatkarki wracają na Mistrzostwa Świata po 12 latach. Na co je stać?

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSiatkówkaMŚ w siatkówcePolskie siatkarki wracają na Mistrzostwa Świata po 12 latach. Na co je...

Już 23 września polskie siatkarki rozpoczną turniej Mistrzostw Świata. Na imprezę wracają po 12. latach nieobecności. Zabrakło ich zarówno w 2014 roku we Włoszech, jak i w 2018 roku w Japonii. Tym razem staną do rywalizacji w Polsce i Holandii. Kadra prowadzona przez Stefana Lavariniego nie jest stawiana w gronie faworytek do miejsca medalowego, jednak spokojnie powinna awansować do drugiej fazy turnieju. Na co stać je na Mistrzostwach Świata?

Z kim zagrają Polki?

Polki trafiły do grupy B. W pierwszym swoim meczu zmierzą się 23 września z Chorwacją w holenderskim Arnhem. Będzie to jedyne spotkanie fazy grupowej, które biało-czerwoni rozegrają poza Polską. Następnie będą występowały w Ergo Arenie w Sopocie. Kolejnymi rywalkami reprezentacji prowadzonej przez Stefano Lavariniego będą drużyny: Tajlandii, Korei Południowej, Dominikany i Turcji. Szczegółowy harmonogram gier prezentuje się następująco:

23.09, 18:00 Polska – Chorwacja

27.09, 20:30 Polska – Tajlandia

28.09, 20:30 Polska – Korea Południowa

29.09, 20:30 Polska – Dominikana

01.10, 20:30 Polska – Turcja

Pozostałe grupy Mistrzostw Świata

W turnieju siatkarskich MŚ kobiet udział wezmą 24 drużyny. Podzielono je na cztery grupy po sześć zespołów. Skład wszystkich grup wygląda następująco:

  • grupa A: Holandia, Belgia, Włochy, Kenia, Kamerun, Portoryko;
  • grupa B: Polska, Turcja, Chorwacja, Tajlandia, Korea Południowa, Dominikana;
  • grupa C: Serbia, Bułgaria, Niemcy, Kazachstan, Kanada, USA;
  • grupa D: Brazylia, Argentyna, Czechy, Kolumbia, Japonia, Chiny. 

Głównymi faworytkami do zwycięstwa w Mistrzostwach Świata są: Amerykanki, Włoszki i Serbki. Kursy w zakładach bukmacherskich na ich triumf to kolejno: 2.75, 3.25 i 5.00. Do zespołów, które mogą włączyć się do walki o mistrzostwo świata, zaliczane są jeszcze: Turczynki (7.00), Brazylijki (8.00) i Chinki (10.00). 

Na co stać Polki?

Do drugiej fazy turnieju awansują po cztery najlepsze drużyny z każdej grupy. Polki stawiane są w roli faworytek do znalezienia się w czołowej czwórce w grupie B. Teoretycznie najsłabszym zespołem w stawce jest Korea Południowa, a najmocniejszym Turcja. Z pozostałymi reprezentacjami Polki będą walczyć o punkty i zajęcie miejsca, które pozwoli im awansować do najlepszej 16. mistrzostw świata. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów z zakładów bukmacherskich STS faworytkami do wygrania grupy B są Turczynki (kurs 1.50). Kolejne miejsca w zestawieniu zajmują drużyny: Polski (3.00), Dominikany (7.50), Tajlandii (15.00), Chorwacji (35.00), Korei Południowej (150.00). 

W drugiej fazie zostaną utworzone dwie grupy po osiem drużyn, przy czym zachowane zostaną wyniki z pierwszej fazy rozgrywek. Każda z drużyn rozegra kolejne cztery spotkania, które zadecydują o awansie do ćwierćfinału. Wydaje się, że przy sprzyjających okolicznościach Polki stać na awans do najlepszej ósemki turnieju, co byłoby sporym sukcesem. Kurs na to w zakładach STS wynosi 1.85. Wcześniejsze wyniki kadry Stefano Lavariniego nie napawają jednak optymizmem. 

Średnio udane przygotowania

Za Polkami średnio udane przygotowania do najważniejszego turnieju w tym roku. Prowadzone przez Stefano Lavariniego siatkarki zajęły dopiero 13. miejsce w Lidze Narodów, co jest najgorszym wynikiem w historii. Ostatnie mecze sparingowe rozgrywane były w kratkę. Na początek przygotowań Polki wygrywały pewnie z Niemkami i Bułgarkami (po dwa mecze). Ostatnie trzy spotkania to jednak porażki 1:3 z Serbkami, Włoszkami i Turczynkami, czyli jednymi z faworytek do walki o tytuł. Polki były słabsze od wyżej notowanych rywalek, jednak spotkania te wskazują na to, że mogą powalczyć ze słabszymi drużynami co najmniej o wyjście z grupy do drugiej fazy rozgrywek. 

Historyczne sukcesy

Wydaje się, że trudno będzie Polkom o nawiązanie do historycznych wyników odnoszonych przed laty. Reprezentacja Polski w siatkówce kobiet to trzykrotne medalistki Mistrzostw Świata. Srebrne medale zdobyły w 1952 roku, a po brąz sięgały w latach 1956 i 1962. Jak widać, to dość zamierzchłe czasy. Nie oznacza to jednak, że polskie siatkarki nie odnosiły sukcesów w XXI wieku. Wielu kibiców wciąż doskonale pamięta polskie złotka, które sięgały po Mistrzostwo Europy w latach 2003 i 2005, a w 2009 roku stanęły na trzecim miejscu podium. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...