STS KOD PROMOCYJNY

Zmarł Egon Franke. Trzykrotny medalista olimpijski w szermierce odszedł w wieku 86 lat

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSporty walkiSzermierkaZmarł Egon Franke. Trzykrotny medalista olimpijski w szermierce odszedł w wieku 86...

Smutne informacje dotarły do nas w czwartek 31 marca. W wieku 86 lat zmarł Egon Franke, czyli jeden z najlepszych polskich szermierzy w historii. Był indywidualnym mistrzem olimpijskim we florecie w 1964 roku z Tokio, a także dwukrotnie srebrnym i brązowym medalistą drużynowym z Tokio i z Meksyku w 1968 roku. Do tego dołożył wiele medali mistrzostw świata zdobywanych w zawodach indywidualnych i drużynowych. Egon Franke zmarł po ciężkiej chorobie. 

Mistrz olimpijski z Tokio

Egon Franke przyszedł na świat w 1935 roku w Gliwicach. Choć początkowo uprawiał piłkę nożną, to jednak z czasem ożyła jego miłość do szermierki, co zaprowadziło go na sportowe szczyty. Treningi zaczął pod okiem Antoniego Franza, a później przez lata jego trenerem był Zbigniew Czajkowski. Panowie wspólnie zdobyli złoty medal olimpijski w konkurencji indywidualnej floretu podczas igrzysk olimpijskich w Tokio w 1964 roku. Tam w wielkim finale polski szermierz pokonał Francuza Jeana-Claude’a Magnana. Na tych samych igrzyskach dołożył także srebro w drużynie, a jego partnerami byli: Janusz Różycki, Ryszard Parulski, Witold Woyda i Zbigniew Skrudlik. Swój ostatni medal olimpijski Egon Franke zdobył cztery lata później w Meksyku, gdzie wspólnie z drużyną sięgnął po brąz. Skład medalowej reprezentacji uzupełnili: Ryszard Parulski, Witold Woyda, Zbigniew Skrudlik i Adam Lisewski. 

Multimedalista mistrzostw świata

Na swoim koncie Egon Franke miał także 8 medali mistrzostw świata. Aż 7 z nich zdobył w drużynie, w tym upragnione złoto w szabli w 1962 roku w Buenos Aires. Do tego dołożył dwa srebrne i cztery brązowe medale drużynowe we florecie zdobywane w latach 1961-67. Jedyny indywidualny krążek zdobył w Gdańsku w 1963 orku, gdy wywalczył brąz we florecie. Był również mistrzem Polski w konkurencjach indywidualnych i drużynowych. 

Po karierze zawodniczej został trenerem

Po bogatej karierze zawodniczej Egon Franke poświęcił się trenerce. Wyjechał do Włoch, gdzie przez lata prowadził tamtejszą reprezentację oraz wielu przyszłych mistrzów. Na koncie ma wychowanie medalistów olimpijskich i mistrzostw świata. 

Rodzina poinformowała o tym, że Egon Franke zmarł 30 marca 2022 roku w wieku 86 lat po ciężkiej chorobie. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Powiązane

Polecamy

Tenisowy kalendarz Huberta Hurkacza 2024. Gdzie zagra Polak?

Hubert Hurkacz to tenisista, który zagościł na stałe w czołówce prestiżowego rankingu ATP. Polak jest obecnie w czołowej "dziesiątce" i zrobi wszystko, by nie...

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...