Drugie miejsce Kubackiego w kwalifikacjach do pierwszego konkursu PŚ w Sapporo

Strona głównaSporty zimoweSkoki narciarskieDrugie miejsce Kubackiego w kwalifikacjach do pierwszego konkursu PŚ w Sapporo

Dawid Kubacki zajął drugie miejsce w kwalifikacjach do pierwszego w ten weekend konkursu Pucharu Świata w japońskim Sapporo. Lider klasyfikacji generalnej cyklu skoczył 133,5 metra i przegrał tylko ze świetnie dysponowanym Norwegiem Halvorem Egnerem Granerudem. Polacy w komplecie awansowali do konkursu głównego, a w pierwszej dziesiątce zameldował się jeszcze Kamil Stoch.

Kubacki utrzymuje wysoką formę

W kontekście walki o Kryształową Kulę weekend w Sapporo może być bardzo ważny. Organizatorzy zaplanowali trzy konkursy, w których można wiele zyskać, ale także wiele stracić. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę lider klasyfikacji Pucharu Świata Dawid Kubacki. Na szczęście od początku pokazuje, że w Japonii czuje się dobrze i potwierdził to także w kwalifikacjach. Skoczył 133,5 metra, co pozwoliło mu na zajęcie drugiego miejsca w kwalifikacjach. Przegrał tylko z Halvorem Egnerem Granerudem, jednak w konkursie może być zupełnie inaczej. Przypomnijmy, że Norweg jest wiceliderem cyklu i obecnie głównym rywalem Kubackiego do walki o Kryształową Kulę.

Komplet Polaków w konkursie

Pierwszy konkurs w Sapporo rozpocznie się w piątek o 8:00 i zobaczymy w nim komplet Polaków. Świetnie zaprezentował się Kamil Stoch, który skoczył 130,5 metra i zajął siódme miejsce. Tuż za pierwsza 10 na 11. pozycji zmagania ukończył Piotr Żyła, który osiągnął 128,5 metra. Aleksander Zniszczoł skoczył 124 metry i zajął 24. miejsce. Najsłabiej poszło Pawłowi Wąskowi. Skoczył tylko 116 metrów i awansował z 45. pozycji. W kwalifikacjach obyło się bez większych zaskoczeń i wszyscy faworyci zgodnie awansowali. Trzeci w Pucharze Świata Słoweniec Anze Lanisek zajął 13. miejsce.

Noriaki Kasai wrócił do Pucharu Świata

Bez wątpienia wydarzeniem dnia był powrót po trzech latach do Pucharu Świata legendarnego Noriakiego Kasai. Niestety powrót się nie udał, a utytułowany zawodnik zajął dopiero 51. miejsce i zabraknie go w konkursie. Zabrakło mu do tego 0,4 punktu. Warto podkreślić, że Noriaki Kasai jest pierwszym w historii skoczkiem narciarskim w Pucharze Świata, który wystartował po przekroczeniu 50. roku życia.