STS KOD PROMOCYJNY

Kocham sport gram mądrze w STS

Michalina Rudzińska i Bartosz Soćko indywidualnymi mistrzami Polski w szachach klasycznych

Autor: Łukasz Głębocki
Strona głównaSzachyMichalina Rudzińska i Bartosz Soćko indywidualnymi mistrzami Polski w szachach klasycznych

Michalina Rudzińska i Bartosz Soćko zdobyli złote medale Indywidualnych Mistrzostw Polski w szachach klasycznych, które w ostatnich dniach rozgrywano w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Wśród kobiet tytuł sprzed roku obroniła Michalina Rudzińska. Bartosz Soćko sięgnął po swoje trzecie mistrzostwo Polski i jednocześnie dziesiąty medal na IMP. W zawodach mężczyzn zabrakło najwyżej notowanego Jana-Krzysztofa Dudy.

Skuteczna obrona tytułu 

Przed zawodami kobiet trudno było o wskazanie wyraźnej faworytki. W Indywidualnych Mistrzostwach Polski debiutowała Alina Kaszlinska, czyli pochodząca z Rosji szachistka. Prywatnie jest żoną Radosława Wojtaszka i naszą kadrę reprezentuje od 2022 roku. Ostatecznie musiała uznać wyższość dwóch innych zawodniczek i najwyżej rozstawiona Kaszlinska wywalczyła brązowy medal. Mistrzostwo Polski sprzed roku obroniła Michalina Rudzińska. W dziewięciu rundach zgromadziła sześć punktów. Na drugim stopniu podium stanęła Julia Antolak. Trzecie miejsce powędrowało do Kaszlinskiej. Nieoczekiwanie dopiero na dziewiątym miejscu finiszowała Monika Soćko, czyli najbardziej utytułowana Polka w historii. 

Bartosz Soćko pogodził oponentów 

Niezwykle ciekawie zapowiadała się rywalizacja panów. W Łazienkach Królewskich w Warszawie zabrakło Jana-Krzysztofa Dudy, czyli najwyżej notowanego Polaka w rankingach światowych. Zmagania rozgrywano w systemie pucharowym. Soćko w finale walczył z faworyzowanym Radosławem Wojtaszkiem, który zmierzał po trzeci tytuł z rzędu. Tak się jednak nie stało i to Bartosz Soćko po raz trzeci w karierze został Indywidualnym Mistrzem Polski. Jednocześnie to jego dziesiąty medal tej imprezy. Na najniższym stopniu podium stanął Szymon Gumularz, dla którego był to pierwszy medal IMP w karierze. Rywalizacja stała na wysokim poziomie, a polscy szachiści udowodnili, że ta dyscyplina sportowa w ostatnich latach prężnie rozwija się nad Wisłą. Bez wątpienia nie mamy się czego wstydzić na arenie międzynarodowej. 

Łukasz Głębocki
Łukasz Głębocki
Od dziecka pasjonował mnie sport i nieprzerwanie trwa to do dziś. Przygodę z piłką nożną przerwały mi jednak urazy. Przez kilka lat pracowałem w piłkarskich gabinetach. Jestem absolwentem m.in. kierunku Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna i o sporcie mogę pisać, a także mówić godzinami.

Najnowsze

Kocham Sport - Gram mądrze
Kocham sport gram mądrze w STS

Powiązane

Polecamy

Najlepsi polscy bokserzy w historii | Ranking polskich pięściarzy

Na przestrzeni dziesiątek lat Polskę reprezentowało wielu znakomitych pięściarzy. Odnosili oni sukcesy zarówno na ringach zawodowych, jak i w boksie amatorskim. Trudno o wskazanie...

Top 10 najlepszych polskich bramkarzy w historii piłki nożnej

Kibice wspominają wielu polskich piłkarzy. Najwięcej mówi się oczywiście o tych, którzy strzelają gole, ale na swoją renomę zapracowali sobie również bramkarze. Nie zawsze...