Iga Świątek jest wielka! Obroniła tytuł w Doha

Strona głównaTenisIga Świątek jest wielka! Obroniła tytuł w Doha

Iga Świątek w kapitalnym stylu pokonała Amerykankę Jessicę Pegulę i obroniła tytuł w turnieju Qatar TotalEnergies Open w Doha. Polka była nie do zatrzymania i potwierdziła, że zasłużenie od wielu miesięcy jest liderką rankingu WTA. Finałowe starcie z Pegulą potrwało niewiele ponad godzinę i Iga Świątek mogła cieszyć się z pierwszego wygranego turnieju w tym roku i jednocześnie z 12. w karierze.

Totalna dominacja

Eksperci i fani z niecierpliwością czekali na sobotni finał. W ostatnim starciu między Igą Świątek (1. WTA) i Jessicą Pegulą (4. WTA) lepsza była ta druga. Miało to miejsce na początku tego roku podczas turnieju reprezentacyjnego United Cup. Od tego czasu minęło jednak kilka tygodni i w finale w Doha oglądaliśmy totalną dominację w wykonaniu reprezentantki Polski. Iga Światek doskonale weszła w to spotkanie i przełamała rywalkę przy pierwszej sposobności. Na tablicy wyników było 2:0. Później obie jeszcze kilka razy odbierały serwis rywalce, ale ostatecznie lepsza była Polka i partię wygrała 6:3.

Drugi set był jeszcze bardziej jednostronny. Iga Świątek nie pozwalała rywalce na zbyt wiele. Amerykanka w drugim secie nie zdobyła nawet jednego gema. Najbardziej wyrównany był szósty, w którym Iga Świątek wygrała dopiero czwartą piłkę meczową i zamknęła mecz wynikiem 2:0 (6:3, 6:0). Drugi set potrwał tylko 70 minut, a Jessica Pegula zdobyła w nim łącznie 12 małych punktów. To tylko potwierdza dominację Igi Świątek, która obroniła tytuł zdobyty przed rokiem. Wówczas w wielkim finale pokonała Estonką Anett Kontaveit.

Iga Świątek (Polska, 1) – Jessica Pegula (USA, 2) 6:3, 6:0

Dwunasty tytuł w karierze

Wygrana w turnieju Qatar TotalEnergies Open w Doha rangi WTA 500 to 12. zwycięstwo turniejowe w karierze Igi Świątek. Te najważniejsze oczywiście odniosła w turniejach wielkoszlemowych Roland Garros (2020 i 2022) oraz US Open (2022). Teraz obroniła tytuł w Doha i zachowała cenne punkty rankingowe. W najnowszym rankingu WTA pozostanie liderką z przewagą 4800 punktów nad drugą w zestawieniu Białorusinką Aryną Sabalenką. Na trzecie miejsce w zestawieniu awansuje Jessica Pegula, a za podium spadnie Ons Jabeur z Tunezji. Po zwycięstwie w Doha Iga Świątek przenosi się do Dubaju, gdzie zagra w turnieju Dubai Duty Free Tennis Championships rangi WTA 1000