Jan Zieliński zwycięzcą Australian Open w grze mieszanej

Strona głównaTenisAustralian OpenJan Zieliński zwycięzcą Australian Open w grze mieszanej

Jan Zieliński i Su-Wei Hsieh z Tajwanu wygrali turniej wielkoszlemowy Australian Open 2024 w grze mieszanej. W wielkim finale pokonali w trzech setach rozstawionych z trójką Amerykankę Desirae Krawczyk i Brytyjczyka Neala Skupskiego. Polsko-tajwański duet wcześniej obronił piłkę meczową dla rywali. Dla Jana Zielińskiego to pierwszy tytuł wielkoszlemowy w karierze.

Wielkie emocje w finale. Jan Zieliński z upragnionym tytułem

Finałowe starcie od początku było bardzo wyrównane. Naprzeciw siebie stanęły pary rozstawione w Melbourne z numerem drugim i trzecim. Trudno było o wskazanie faworytów do zdobycia tytułu. Jako pierwsi przełamali Krawczyk i Skupski, którzy wyszli na 5:3 w pierwszej odsłonie. Jana Zielińskiego i Su-Wei Hsieh stać było na odrobienie strat i doprowadzenie do tie-breaka. W nim jednak nieco lepsi byli rywale i to oni wygrali 7:5.

Drugi set ponownie rozpoczął się lepiej dla przeciwników, którzy prowadzili już 4:2 i byli blisko końcowego triumfu. Wtedy polsko-tajwańska para zanotowała efektowny powrót. Jan Zieliński i Su-Wei Hsieh wygrali cztery gemy z rzędu i drugą partię zakończyli 6:4 na swoją korzyść. O tytule decydował super tie-break. Ten był niezwykle wyrównany. Krawczyk i Skupski przy stanie 9:8 mieli piłkę meczową. Polsko-tajwański duet się obronił, a później przechylił szalę zwycięstwa na swoją korzyść. Skończyło się 11:9. Po emocjonującej walce Jan Zieliński i Su-Wei Hsieh zwyciężyli w turnieju wielkoszlemowym Australian Open 2024 w grze mieszanej

Su-Wei Hsieh (Tajwan, 3) / Jan Zieliński (Polska, 3) – Desirae Krawczyk (USA, 2) / Neal Skupski (Wielka Brytania, 2) 6:7(5), 6:4, 11-9

Pierwszy taki sukces w karierze

Dla Jana Zielińskiego to pierwsza wygrana w turnieju wielkoszlemowym w karierze. Jednocześnie to pierwszy polski tytuł w mikście w Melbourne. Polak walczył jeszcze w deblu, gdzie wspólnie z Hugo Nysem z Monako zakończył swoją przygodę na ćwierćfinale. Za wygraną w turnieju gry mieszanej Jan Zieliński i Su-Wei Hsieh zarobili do podziału 112,5 tys. dolarów.